Sjezd ČSSD: Vize a program? Kdeže, napřed funkce.

To je panečku poměr: celý den na dobývání pozic, pak tři hodiny na politický obsah.

Co o politické straně může vypovídat taková maličkost, jako itinerář jejího sjezdu? Raději budeme věřit, že v případě ČSSD režie nepředznamenává budoucí vládní styl. Od pátečního dopoledne do sobotního oběda ovládlo sjezd téma, jak bude složen místopředsednický tým. Na debatu o programu a vizích strany posléze zbyly pouhé zhruba dvě tři hodiny. Nemalá část straníků už předtím sjezd opustila nebo ještě dospávala noční promenádu po Stodolní ulici.

Pak se ovšem strana nemůže divit, že sjezd pro sociální demokraty skončil poměrně nešťastně, to jest melou nad slovy stínového ministra financí Jana Mládka o živnostnících, a to tím hůře, že se strhla hlavně v médiích, místo aby si to straničtí funkcionáři vyříkali na pódiu. Taková mediální strategie zajisté přihraje straně spoustu hlasů…

Nic proti personálnímu „piklení“, ale od strany, která chce být alternativou k pravicovému vládnutí, jakož i ke KSČM a SPOZ, se čeká víc. A ať si lídři nemyslí, že straníkům se to nezajídá. Už před sjezdem jsme od některých hejtmanů a řadových delegátů zaslechli, jak je štve, že se strana sice handrkuje, kdo bude a nebude místopředsedou, ale koncepci programu se nikdo příliš nevěnuje. Sjezd to pak dokumentoval vrcholnou měrou. Vždyť ministři stínové vlády se dostali ke slovu až v samém závěru, kdy už je málokdo poslouchal, neboť vedení strany bylo zvoleno a tím jako by sjezd skončil. Přitom by bylo pomalu ale jistě vhodné dát najevo jakési vize, alespoň bychom pak lépe rozuměli rekonstrukci, kterou Sobotka ve stínové vládě chystá. Proč na sjezdu neproběhly diskusní souboje o posty ve stínové vládě?

Nedosti na tom. Čítankovým projevem „nedebaty“ byly dokonce i nominační projevy kandidátů na místopředsedy. Že by aspirant představil alespoň rámcový místopředsednický plán? Zdeněk Škromach, například, si s takovými banalitami hlavu nelámal. Za pár minut u mikrofonu stihl především sdělit, že se jmenuje Zdeněk Škromach a že ho všichni znají. Avšak ani Jiří Dienstbier, který ve volbě neuspěl, nenabídl kdovíjakou vizi. Pouze ujišťoval, že pro úspěch strany ve volbách bude pracovat stejně intenzivně, jako se věnoval přípravě prezidentských voleb.

Mezi delegáty jsme přitom během druhého sjezdového dne zaznamenali několik příznačných otázek: Proč zrovna Michal Hašek tvoří jeden ze stranických táborů? Proč ne třeba „Džery“ Tejc? Jak se programově a názorově Michal Hašek odlišuje od Bohuslava Sobotky? Co je podstatou jejich střetu? Jde o snahu Haška vytvořit si předpolí pro budoucí obsazení postu ministra vnitra? Odpovědi na otázky tohoto typu sjezd nedal, a jak by také mohl.

Možná si je sociální demokracie až trestuhodně jistá v kramflecích...

Sjezdu ČSSD se ČESKÁ POZICE věnovala v článcích:

Počet příspěvků: 2, poslední 18.3.2013 10:33 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.