Sivore, neschovávej se!

Jan Fischer ani David Sivor dosud nevysvětlili, odkud pocházejí dva miliony korun, které izraelský důchodce ministrovi poukázal.

Je David Sivor skutečným sponzorem neúspěšného prezidentského kandidáta Jana Fischera? foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, zdroj youtube.com, Vrba Antonín Česká pozice

Je David Sivor skutečným sponzorem neúspěšného prezidentského kandidáta Jana Fischera?

Titulek zní jako z bulváru, ale je pouze parafrází na známý propagační spot Honzo, neschovávej se. Ministr financí a vicepremiér Jan Fischer totiž nakazil chorobou skrývání před nepříjemnými dotazy novinářů dalšího člověka – 78letého penzistu žijícího v Izraeli Davida Sivora. Dvěma miliony korun pomohl panu ministrovi splatit dluhy z neúspěšné prezidentské kampaně. Zatím jsme se nedozvěděli, proč to pan Sivor učinil, a z jakých zdrojů peníze poskytnuté Fischerovi pocházely.

Média a politici se dosud zajímali především o finanční dary od podnikatelů Ladislava Drába a Štefana Havlíka, kteří dle Fischera doložili potřebné dokumenty o původu peněz. Premiér Jiří Rusnok v neděli řekl, že nevidí důvod Fischera odvolávat. Jako by se však zapomnělo na Davida Sivora, který v červenci daroval neúspěšnému prezidentskému kandidátovi nejvíce ze všech.

Otázek na téma David Sivor se však nesmíme vzdát a média by měla trvat na jejich zodpovězení, přestože například dle zkušeností ČESKÉ POZICE se jimi pan vicepremiér nijak netrápí. Na dotazy neodpovídá. Jen v pondělí řekl České televizi: „Já jsem hluboce přesvědčen, že jsem dovedl vysvětlit, jak jsem je (dluhy) vyrovnal.“

Existují totiž pochybnosti, že ve skutečnosti to nebyl David Sivor, kdo Fischerovi peníze poskytl. „Na mě působil vždy skromně. Je to velmi kulturní, vzdělaný a akční člověk. Jestli má ale miliony, to opravdu nevím,“ řekla deníku Blesk před týdnem Eva Ševčíková, známá Davida Sivora. Naskýtá se varianta, že skutečným sponzorem byl jeho syn Omri.

Omri Sivor se pohybuje v centru propletence vztahů různých firem se zaměřením na reality. Tyto firmy mají nezřídka obchodní sídlo v některém z daňových rájů, případně v Izraeli. Sivor mladší v současnosti působí jako šéf Daramis Group, úspěšné developerské skupiny, jejíž jednotlivé firmy sídlí zpravidla na Kypru. Skupina má za sebou projekty, jako je Šárka Business Park na Praze 6, případně Lavender office building v pražských Holešovicích.

Na okolnosti dluhu jsme se dotazovali nejen ministerstva financí, které za Jana Fischera komunikuje, ale též Davida i Omriho Sivorových. Ti však  neberou telefon, neodpovídají na SMS ani neregaují při pokusu o kontakt prostřednictvím Facebooku. Na zodpovězení nejasností by měla trvat nejen veřejnost, nýbrž i premiér Rusnok a politické strany, které hodlají jeho vládu podpořit v Poslanecké sněmovně.

Janu Fischerovi jsme na ministerstvo financí zaslali následující otázky:

 1. Proč Vás dvěma miliony korun finančně podpořil David Sivor? Šlo o dar, nebo půjčku?
 2. Jak dlouho se znáte?
 3. Jak a od kdy probíhala jednání o finanční podpoře od Davida Sivora? Kdo s panem Sivorem vyjednával?
 4. Jakou roli hrál fakt, že se v době daru (dne 9. 7.) již očekávalo, že se stanete ministrem financí?
 5. Odkud plynou peníze pana Sivora?
 6. Podílel se na poskytnutí peněz i syn pana Sivora – Omri Sivor?

Davidu Sivorovi jsme položili tyto dotazy:

 1. Proč jste se rozhodl Jana Fischera finančně podpořit?
 2. Kdy jste se tak rozhodl?
 3. Jakou roli hrál fakt, že se v době Vašeho daru (9. 7.) již očekávalo, že se Jan Fischer stane ministrem financí?
 4. Jak dlouho se s Janem Fischerem znáte?
 5. Z čeho plynou peníze, které jste Janu Fischerovi poslal?
 6. Podílel se na poskytnutí daru nějak Váš syn Omri?

Počet příspěvků: 3, poslední 25.7.2013 10:18 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.