Ceska Pozice

Šiško, Drábku, vraťte provize! Váš byznys skončil.

Student Agency podala k ÚOHS návrh na zrušení smluv, na jejichž základě ministerstvo práce zavádí nový systém výplaty sociálních dávek.

Nadační fond proti korupci (NFPK) vytáhl novou munici ve svém tažení proti kontroverznímu zavádění nového systému výplaty sociálních dávek ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV). Tentokrát se nezaměřil na rozplétání podezřelých vazeb zavánějících korupcí, ale na způsob, jímž byla uzavřena smlouva na dodávku nového systému mezi MPSV a společností Fujitsu.

Zadání dvoumiliardové zakázky (jde o propočet NFPK na základě smlouvy a jejích dodatků s Fujitsu, které ministerstvo práce donedávna odmítalo zveřejnit) se uslutečnilo bez výběrového řízení a dle NFPK bylo při jejím uzavření ze strany MPSV pravděpodobně zneužito rámcové smlouvy mezi ministerstvem vnitra (MV) jako centrálním zadavatelem a společností Microsoft, respektive Fujitsu Siemens Computers jako autorizovaným prodejcem produktů Microsoft.

„Šiško, Drábku, váš byznys skončil. Vraťte provize, nic nebude!“ prohlásil během úterní tiskové konference NFPK člen správní rady fondu Radim Jančura s tím, že je „nutné, aby byla celá zakázka zrušena a stát vyhlásil nové výběrové řízení“. Nezůstalo jen u slov. Jančura zároveň oznámil, že jeho společnost Student Agency podala návrh Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), aby zakázal ministerstvu vnitra smlouvy mezi Fujitsu a MPSV plnit. Antimonopolní úřad by měl rozhodnout do dvou měsíců.

Student Agency na sebe vzala roli navrhovatele k ÚOHS, protože má v předmětu podnikání rovněž vývoj informačních systémů, a je tak potenciálním uchazečem o zakázku MPSV, pokud by na ni bylo vypsáno řádné výběrové řízení. V tomto případě tak MPSV nehrozí ze strany ÚOHS pouze pokuta, ale i navrhované zrušení smlouvy a jejích dodatků.

Kompletní znění návrhu společnosti Student Agency k ÚOHS přikládáme v příloze PDF.

Ministerstvo práce na tvrzení fondu reagovalo závěrem auditu, který na konci minulého týdne zveřejnilo ministerstvo vnitra. Dle něj sice MV zjistilo ve smlouvách nesrovnalosti, nicméně státu prý uzavřením smluv nevznikla žádná škoda. Resort však nezkoumal věcné, ekonomické ani IT kontexty dodatků ke smlouvám se společností Fujitsu.

MPSV ve vyjádření pro média rovněž upozornilo, že zakázka od Fujitsu zajišťuje informační a komunikační technologie pro celý resort, tedy nejen zajištění systémů pro výplatu dávek na úřadech práce. Tímto řešením prý ministerstvo práce ušetří jen v letech 2012 až 2014 víc než 1,5 miliardy korun, jak již dříve pro ČESKOU POZICI uvedl náměstek ministra práce Vladimír Šiška.

Co na to centrály Microsoftu a Fujitsu?

Ministr práce Jaromír Drábek a jeho náměstek Vladimír Šiška, který má zavádění nového systému výplaty dávek na starosti, nejsou pod palbou NFPK poprvé. Již v únoru na ně fond podal trestní oznámení kvůli podezření ze spáchání trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku, zneužití informace a postavení v obchodním styku, přijetí úplatku a dalších. Jen připomeňme, že v souvislosti se subdodavateli systému pro Fujitsu média již dříve upozornila na vazby některých z nich nejen na Drábka, Šišku, ale i na otce poslankyně Věcí veřejných Kristýny Kočí.

V polovině března pak NFPK odeslal informace o situaci okolo nového systému výplaty dávek vedení jak Microsoftu, tak Fujitsu, a rovněž Evropské komisi. Ta by totiž měla vývoj a provoz systému z velké části zaplatit. „Je zcela zjevné,  že při první zevrubné kontrole Evropská komise dojde k tomu, že miliardu neposkytne,“ poznamenal v úterý člen správní rady NFPK a majitel pivovaru Bernard Stanislav Bernard.

V souvislosti s novým systémem výplaty sociálních dávek se ÚOHS již několik týdnů zabývá rovněž podnětem od KDU-ČSL.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.