Siri je vtipná, ale ženou ji k soudu

Nespokojený zákazník zažaloval společnost Apple kvůli nefunkční hlasové asistentce iPhonu 4S.

Na první popovídání se zdá, že Siri, hlasová asistentka iPhonu 4S (není dostupná v Česku), má vtipnou odpověď opravdu na všechno.

  • Siri, vezmeš si mě? Moje licence pro koncového uživatele se manželstvím nezabývá. Je mi líto.
  • Siri, potřebuji schovat tělo. Jaký druh místa hledáte? Bažiny, skládky, rezervoáry, železárny, doly.
  • Siri, jaký je smysl života? Být hodný na druhé, nepřejídat se, občas si přečíst pěknou knížku, občas se projít a žít v míru a harmonii s lidmi všech vyznání a národností.

Z reklamních spotů společnosti Apple je navíc zřejmé, že umí ještě mnohem víc: čte nové zprávy a e-maily, vytočí číslo, zjistí, jaké bude zítra počasí, na požádání pustí oblíbenou muziku, vyhledá recept anebo nalezne prázdné místo v kalendáři. Na otázku o smyslu života má připraveno reakcí hned několik.

Jenže nyní se v Americe rozhořela diskuze o tom, jaký má vlastně smysl samotná Siri. Podle některých kritiků byla pouhou návnadou společnosti Apple a reklamy na ni jsou zavádějící.

Dle Newyorčana Franka Fazia je Siri dokonce podvod, rozhodně totiž nefunguje tak bezproblémově, jak by se z reklamních spotů mohlo zdát. Fazio si proto najal manhattanskou právnickou kancelář Robbins Geller Rudman & Dowd a rozhodl se kalifornský koncern zažalovat. Dle právníků měla celostátní marketingová kampaň společnosti Apple za úkol přesvědčit spotřebitele o nepravdivém a zavádějícím tvrzení, že je Siri užitečnou službou, jež funguje přesně jako v reklamě.   

„Televizní spoty společnosti Apple ukazují jedince, jak s pomocí Siri organizují schůzky, nacházejí restaurace a dokonce se učí, jak hrát na kytaru či vázat kravatu. Asistentka Siri tyto úkoly zvládá bez problémů, což je ve značném rozporu se skutečností,“ píše se v žalobě.

Dle Fazia Siri v reálném životě zdaleka není tak dokonalá. Když se jí zeptal na cestu, buď mu nerozuměla anebo po dlouhé době odpověděla špatně. Z jeho pohledu elektronický sluha, jehož někteří experti označovali za technologii, která má potenciál změnit svět, selhal.

Siri podle Applu:

„Jedná se o opravdovou umělou inteligenci, kterou společnost Apple zpřístupní milionům zákazníků – mluvíme o další technologické revoluci,“ řekl spoluzakladatel společosti Siri Norman Winarsky krátce po uvedení iPhonu 4S na trh. Nelze se tedy divit autorovi populárního blogu Gizmodo Matu Honanovi, jenž dle vlastních slov očekával něco opravdu úžasného. „První dostupná umělá inteligence! Jenže namísto inteligentní asistentky jsem slyšel lež a nedodržený slib,“ posteskl si Honan.   

Siri v praxi:

Jenže slib se společnosti Apple vyplatil. V prvních třech měsících po uvedení nového produktu na trh koncern prodal 37 milionů iPhonů. A podle studie portálu Loopt si téměř polovina těchto lidí novinku z kalifornské dílny koupila právě kvůli Siri.

Mluvčí Applu oznámil, že probíhající soudní spor nebude komentovat. O něco sdílnější byla samotná Siri. Když se jí autoři článku zveřejněného na stránkách Wall Street Journal zeptali, zda tvůrci přecenili její cenu, Siri odpověděla: Bavme se o tobě, ne o mne.

Počet příspěvků: 2, poslední 15.3.2012 09:17 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.