Singer: Půjčka MMF připraví rozpočet až o půl miliardy korun ročně

Stát uhradí centrální bance rozdíl mezi výnosy z úvěru měnovému fondu a z případné alternativní investice devizových rezerv.

Česká národní banka se ve čtvrtek zachovala jako zodpovědný strážce devizových rezerv země. Na půjčku ve výši 1,5 miliardy eur pro Mezinárodní měnový fond (MMF) sice kývla, ale od parlamentu si vyžádala schválení státní garance za veškeré své dosavadní pohledávky vůči MMF ve výši 2,53 miliardy eur. Navíc si vymohla, že dostane od státu uhrazen rozdíl mezi nižším úročením peněz, které poskytuje MMF, a úroky z alternativních investic, jež by jinak využívala.

Guvernér ČNB Miroslav Singer odhadl v rozhovoru pro páteční MF Dnes tento rozdíl na 300 až 500 milionů korun ročně. Zároveň tím nabídl vysvětlení pro zasmušilý výraz ministra financí Miroslava Kalouska, když ve čtvrtek opouštěl jednání bankovní rady ČNB o půjčce pro MMF. O jeho nepříliš dobrém rozpoložení informovaly ve svých průběžných depeších zpravodajské weby.

Centrální banka není poskytnutí úvěru MMF od počátku nakloněna. Singer v pátečním rozhovoru vysvětlil proč. „Ekonomicky jsme přesvědčeni, že žádný smysl nedává a k řešení dluhové krize nepřispěje. Objem půjčky není dostatečný a je to velice zvláštní půjčka. Evropa vlastně půjčuje svou vlastní měnu fondu, aby ji mohl obratem půjčit zpátky do Evropy… V neposlední řadě je půjčka MMF hodně blízká měnovému financování, což mnohé z nás vede k názoru, že by se to dělat nemělo,“ prohlásil.

A na závěr trocha odlehčení do silně zpolitizované debaty o půjčce MMF. Víte, jak takový úvěr vypadá v praxi? Zajímalo to i redaktory MF Dnes, a proto se guvernéra národní banky zeptali. Je to prosté: „Mám pocit, že ještě faxují nebo donedávna faxovali. Na faxu je napsáno: Posíláme dokumentaci k vašemu podílu na půjčce třeba do Řecka. Prosím, pošlete do pozítří peníze,“ poodhalil se smíchem ve tváři mechanismus úvěrování v nejvyšších patrech finančního světa Miroslav Singer.

Půjčce MMF z devizových rezerv ČNB jsme se podrobněji věnovali ve čtvrtečním komentáři:

Počet příspěvků: 2, poslední 28.1.2012 11:18 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.