Silný mandát Radka Johna

Věci veřejné si volily nové vedení strany. Radku Johnovi stačilo na obhajobu vítězství zhruba 336 hlasů registrovaných véčkařů.

foto: © Věci VeřejnéČeská pozice

Strana přímé demokracie – Věci veřejné nám v minulých dnech předvedla, jak taková přímá demokracie v praxi funguje. Přímé elektronické volby nového předsedy strany Věci veřejné a jeho místopředsednického týmu se podle informací jejich stranického webu účastnilo téměř osm set véčkařů, respektive registrovaných příznivců strany, ze zhruba šesti tisíc, kteří mohli volit.

Vítězný Radek John získal 42 procent, tedy v reálu nějakých 336 hlasů, druhá Kateřina Klasnová 40 procent, tedy 320 hlasů. Pokud dobře počítáme, volby nového vedení parlamentní strany Věcí veřejných se zúčastnilo asi 13 procent prověřených osob, které tak mohly učinit. Osm stovek voličů se – možná zcela náhodně – blíží i počtu skutečných straníků. Těch měly Věci veřejné letos v březnu oficiálně 813. Tolik základní čísla.

A nyní ohlasy vítězů na tuto veledůležitou událost v dějinách české politiky.

  • Staronový předseda Radek John: „Děkuji za vyjádřenou podporu, která je pro mne zavazující a velmi si jí vážím. Jsem rád, že jsme s Kateřinou Klasnovou získali silný mandát více než 80 procent voličů a věřím, že mi v ní roste přirozený nástupce.“
  • Kateřina Klasnová: „Mandát celého vedení Věcí veřejných považuji za reprezentativní a silný, zvláště když přihlédnu k počtu delegátů, kteří rozhodují o předácích ostatních parlamentních stran.“

Co k tomu dodat? Snad jen, že (k silnému mandátu) Radku Johnovi stačí opravdu málo. Pokud bychom zahrnuli do volby i mlčící 87procentní většinu těch, kteří jsou registrováni jako příznivci Věcí veřejných, získal bývalý ministr vnitra ohromující podporu přibližně 5,5 procenta z nich. To je opravdu mandát setsakra silný. U Klasnové je to ještě o něco méně.

Pro paní Klasnovou k jejímu srovnání registrovaného příznivce Věcí veřejných a delegáta, který volí například šéfa ČSSD a ODS: Ano, na počet hlasů je skutečně 800 véčkařů více než 663 delegátů na posledním kongresu ODS a nebo 500 zástupců ČSSD na jejich sjezdu loni v březnu. Ale delegát je delegován a zastupuje hlas více lidí, kteří se dohodli, koho jejich delegát bude volit (mimochodem ODS měla v březnu 25 892 členů a ČSSD 23 802). Tudíž srovnáváte nesrovnatelné – přímou demokracii s nepřímou.

Johna, Klasnovou a další musí ještě v sobotu potvrdit do funkcí XV. konference Věcí veřejných. Přímou demokracii 23. června v hotelu Dukla ve Znojmě si představuji nějak takto: John a Klasnová se ptají: Potvrzuješ náš silný mandát, Vítku? Bárta: Jawohl.

Počet příspěvků: 2, poslední 22.6.2012 12:45 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.