Shání ANO práci padlým politikům z ČSSD?

Vládní hnutí Andreje Babiše by si mohlo otevřít agenturu pro shánění práce padlým politikům ze sociální demokracie. Sice spolu tyto dvě strany již v jedné vládě nezasedají, nicméně funkce se na kádry z ČSSD docela valí. Posledními příklady tohoto jevu jsou Lukáš Kaucký a František Adámek.

Lubomír Zaorálek a Milan Chovanec foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Lubomír Zaorálek a Milan Chovanec

Vládní koalice mezi ANO a ČSSD už sice skončila, spolupráce však na personální úrovni nadále pokračuje. Aktuálním případem je dvojice pražských členů ČSSD, kteří míří do vlivných pozic městských společností – Dopravního podniku hlavního města a Technické správy komunikací (TSK).

Ze zahraničí ke kolejím

Lukáš Kaucký působil do říjnových voleb ve funkci náměstka tehdejšího ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD). V důsledku volebního krachu však z Černínského paláce musel odejít nejen Zaorálek, ale i Kaucký coby jeho politický náměstek. Kaucký, který v letech 2010 až 2014 vedl Mladé sociální demokraty, se nyní naplno vrací do pražské politiky. Po rezignaci Karla Březiny se stal předsedou zastupitelského klubu ČSSD a podle informací LN se má stát předsedou dozorčí rady dopravního podniku.

Kauckého nová funkce představuje jednu z nejvlivnějších a nejexponovanějších pozic v Praze. Podnik má bezmála 11 tisíc zaměstnanců a jeho vedení rozhoduje každý rok o investicích v řádu stovek milionů korun.

Ve funkci vystřídá svého stranického kolegu Petra Dolínka. „Doprava vždy patřila mezi moje prioritní magistrátní témata v minulém volebním období v rámci dopravního výboru. Koneckonců byla i jedním z mých čtyř hlavních témat v kampani do sněmovny. Budu tedy rád, když se této oblasti budu moci hlouběji věnovat. Jinak informaci o záměru mé nominace do dozorčí rady dopravního podniku mohu potvrdit,“ sdělil LN Kaucký.

Jeho nová funkce představuje jednu z nejvlivnějších a nejexponovanějších pozic v Praze. Podnik má bezmála 11 tisíc zaměstnanců a jeho vedení rozhoduje každý rok o investicích v řádu stovek milionů korun. Společnost je důležitým uzlem pražské politiky, od kterého se v hlavním městě odvozuje moc. Přestože generálního ředitele Martina Gillara nominovalo hnutí ANO, politicky spadá dopravní podnik do sféry vlivu ČSSD. Kaucký patří v pražské ČSSD do tábora europoslance Miroslava Pocheho a náměstka primátorky Petra Dolínka, kteří určují chod nejen sociální demokracie v hlavním městě, ale i celé pražské koalice primátorky Adriany Krnáčové (ANO). Kaucký loni kandidoval do sněmovny, z druhého místa kandidátky se však do dolní komory nedostal.

Z parlamentu k mostům

Neméně zajímavou nabídku obdržel i dnes již bývalý poslanec ČSSD František Adámek, který v podzimních volbách rovněž neuspěl. Jemu pražští zastupitelé ANO a ČSSD navrhli, zda by neměl zájem usednout do vedení Technické správy komunikací.

„Vím jen, že mě pánové zastupitelé oslovili, zda bych měl zájem. Řekl jsem, že na úrovni komunální politiky a příspěvkových a akciových organizací se pohybuji pomalu už 20 let. Tudíž si myslím, že bych mohl být v TSK i platný,“ řekl LN bývalý starosta Prahy 12.

„Netlačím na to a nechávám tomu volný průběh. Ostatně nebyl to můj nápad. Lhal bych ale, kdybych řekl, že mě to nepotěšilo.“

O tom, kdy by měl do představenstva TSK nastoupit, však zatím neví. „Netlačím na to a nechávám tomu volný průběh. Ostatně nebyl to můj nápad. Lhal bych ale, kdybych řekl, že mě to nepotěšilo,“ dodal Adámek, který byl před pádem režimu členem KSČ, a v prosinci 1989 se dokonce stal tajemníkem ústředního výboru komunistické strany. TSK, pod kterou mimo jiné spadá správa pražských mostů, je od pádu lávky v pražské Troji v centru politické pozornosti.

Primátorka Krnáčová na dotaz LN, jaké byly okolnosti nominace dvou zmiňovaných straníků ČSSD do funkcí, neodpověděla.

ANO se vedle Kauckého a Adámka postaralo například i o exposlance ČSSD Jeronýma Tejce, který se má stát politickým náměstkem ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO). Ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec zase jmenoval novým ředitelem Správy Krkonošského národního parku bývalého poslance sociální demokracie Robina Böhnische.

Oranžový návrat do pražské politiky

František Adámek

  • V politice se pohybuje od roku 1979, kdy vstoupil do KSČ. V prosinci 1989 byl zvolen tajemníkem ÚV KSČ.
  • Na konci 90. let se stal zastupitelem v Praze 12, kde se v roce 2010 stal i starostou.
  • Zastupitelem hlavního města byl v letech 2006 až 2014.
  • Politického úspěchu dosáhl v roce 2013, kdy se stal poslancem. V dolní komoře vydržel jedno období.

Lukáš Kaucký

  • Politickou kariéru nastartoval u Mladých sociálních demokratů, kterým v letech 2010 až 2014 předsedal.
  • V srpnu 2014 se stal náměstkem ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. Loni po volbách skončil.
  • Od roku 2010 je zastupitelem hlavního města. Koncem minulého roku převzal funkci šéfa klubu zastupitelů ČSSD.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.