„Sexy“ kompostárna letos na Pankráci nebude, nejsou peníze

Unikátní projekt zahrady s možností kompostování v centru města jde zatím k ledu. Snad vznikne příští rok.

V únoru ČESKÁ POZICE informovala o plánu dvou kamarádek na otevření komunitní zahrady s kompostárnou před obchodním centrem Arkády na Pankráci. Obyvatelé z širšího okolí měli mít počínaje touto sezónou možnost vypěstovat si tam zeleninu a zlikvidovat bioodpad z domácností v obřím kompostéru. Dívky chtěly tímto projektem obyvatele metropole naučit, že bioodpad nemá končit v běžném odpadu a že kompostování je – dle slov jedné z autorek návrhu Lucie Lankašové – vlastně docela „sexy“.

Vzhledem k množícím se dotazům čtenářů, kteří se na redakci ČESKÉ POZICE obrátili s tím, proč avizovaná zahrada na místě nestojí, jsme se zeptali samotných autorek. Potvrdily, že přípravy projektu se momentálně skutečně pozastavily a pro letošní rok zahrada nevznikne.

„Jedná se o komplexní projekt, a proto je časově velice náročné sladit potřeby všech zapojených partnerů a nastavit udržitelné financování,“ uvedla Lucie Lankašová ze sdružení KOKOZA. Podobný projekt totiž není snadné provozovat bez dotací. Autorky sice získaly investiční dotaci pro zakoupení průmyslové kompostovací technologie, ale zatím nedostaly potvrzení podpory z evropského Fondu soudržnosti.

Urban gardening má kromě možnosti vypěstovat si ovoce či zeleninu také sblížit komunitu místních lidí, okrášlovat a zlidšťovat nevlídná centra měst„Díky tomu, že se v závěru loňského roku podařilo zahájit spolupráci s obchodním centrem i místní správou, a nastavili jsem tak vstřícné vztahy pro další spolupráci, doufáme, že komunitní kompostárna a zahrada otevře své brány v sezóně 2014 tak, jak bychom si všichni přáli,“ dodala Lankašová.

Podobné projekty v menším měřítku již fungují v jiných částech Prahy. Komu se tedy nechce čekat rok, má možnost si zeleninu v městském prostoru vypěstovat v rámci projektu Prazelenina třeba v Holešovicích. Pěstuje se tam ve velkých pytlích s hlínou a cena pronájmu metru čtverečního záhonu je 850 korun za sezónu.

Takzvaný urban gardening má kromě možnosti vypěstovat si vlastní ovoce či zeleninu také sblížit komunitu místních lidí, okrášlovat a zlidšťovat nevlídná centra měst. Získává na popularitě nejen v Česku, ale i ve světě. V místě zahrad často probíhají různé doprovodné kulturní akce.

Počet příspěvků: 1, poslední 2.7.2013 09:39 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.