Senátoři ČSSD dál buší do Klausovy amnestie

Ani půl roku po vyhlášení amnestie nejsou všechny otázky zodpovězené. Senátoři ČSSD se snaží udržet věc naživu.

Šéf Senátu Milan Štěch a předseda senátního ústavně-právního výboru Miroslav Antl pokračují ve svém boji proti amnestii Václava Klause. V pátek podali stížnost proti postupu Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1, které se nechtělo zabývat jejich podáním směřujícím proti postupu předsedy vlády Petra Nečase. Ten podle nich překročil svou pravomoc tím, že nenechal Klausovu amnestii projednat na vládě a kontrasignoval ji bez širší diskuze.

Senátoři zatím nejsou ve svém postupu proti exprezidentovi a premiérovi příliš úspěšní. V březnu u Ústavního soudu pohořeli se svým požadavkem na zrušení druhého, aboličního článku amnestie, který vzbudil největší debatu. Díky němu byli totiž osvobozeni i někteří již pravomocně odsouzení tuneláři a došlo k zastavení některých závažných hospodářských kauz.

Snahu členů horní komory Parlamentu nelze vnímat jinak než jako politickou. Bývalý prezident je původně z protivné ODS, šéfem této strany byl donedávna i premiér v demisi Nečas. Socialisté se zjevně snaží nahnat body na úkor svých soupeřů, občanských demokratů.

Bez ohledu na to je jejich postup správný. Amnestie Václava Klause je jedním z nejskandálnějších rozhodnutí, ne-li přímo tím nejskandálnějším, které za svou kariéru učinil. Trapné několikaměsíční zamlžování faktů, výmluvy a lži zúčastněných politiků a úředníků – to vše naznačuje, že za vyhlášením amnestie stojí něco, co její tvůrci chtějí zatvrzele skrývat.

O amnestii je toho ale třeba vědět co nejvíce. Zejména to, kdo Klausovi propíraný druhý článek doporučil, podle jakých kritérií byly pro omilostnění vybrány zločiny, které byly vybrány, s kým Hrad tento svůj záměr konzultoval. Veřejnost by si zasloužila vědět, kdo dostal nápad, že pachatelé a podezřelí ze závažné hospodářské kriminality si mohou plodů své dřívější „práce“ beztrestně užívat.

Nečas i ministr spravedlnosti Pavel Blažek na vysvětlování rezignovali a mlčí. Klaus a jeho okolí zase mlží a překrucují fakta, v čemž jim pomáhá i Klausův nástupce Miloš Zeman. ČSSD má v tématu amnestie jedinečnou možnost, jak skomírající ODS v rámci předvolební kampaně ještě více zdevastovat.