Senátní klub exotů, anebo start nové demokracie?

Bývalý lidovecký klub se rozroste o řadu nestraníků. Členy Klubu pro obnovu demokracie budou i Tomio Okamura, Jan Veleba či Libor Michálek.

Ve čtvrtek 25. října v podvečer vznikl v horní komoře parlamentu nový senátní klub. Klub pro obnovu demokracie – KDU-ČSL a nezávislí má zatím deset členů. Médiím to oznámil poradce klubu a bývalý lidovecký mluvčí Martin Horálek.

První schůze nově ustaveného klubu se uskuteční ve středu 31. října. Senátoři si na něm zvolí klubové vedení a projednají potřebné organizační záležitosti. Předsedou klubu byl však již předem zvolen někdejší lidovecký místopředseda Petr Šilar.

Nejvýraznější osobnosti nového klubu

Petr Šilar – Orlickoústecký lidovecký senátor a nástupce legendárního pekaře Stanislava Pecky v boji za zrušení střídání letního a zimního času. Šilar je zakladatelem hnutí Jen jeden čas a evropské iniciativy Only One Time, jejímž cílem je prosadit zavedení jednoho času v celé Evropské unii.

Jiří Čunek – Kontroverzní politik bývalý předseda KDU-ČSL a někdejší ministr pro místní rozvoj na sebe poprvé upozornil jako starosta Vsetína. Město pod jeho vedením dalo v říjnu 2006 vystěhovat z centra vesměs romské neplatiče nájemného do domů z plechových kontejnerů na okraji Vsetína. Již jako ministr čelil podezření z korupce. Zajímavé bude, jak si poradí s protikorupčním aktivistou Liborem Michálkem.

Stanislav Juránek – Lídr lidovců v Jihomoravském kraji a senátor za obvod č. 58 – Brno-město se letos stal v krajských volbách nejoblíbenějším politikem v zemi. Na celostátní prvenství mu stačilo 21 510 preferenčních hlasů. Ve druhém kole senátních voleb v Brně v obvodu č. 59 – Brno-město podpořil Stanislavu Slavíkovou z ČSSD. Pět dalších lidoveckých senátorů naopak doporučilo bývalou ústavní soudkyni Elišku Wagnerovou. S ní teď bude Juránek ve společném klubu.

Eliška Wagnerová – Někdejší ústavní soudkyně vyhrála senátní volební duel ve druhém kole v Brně v obvodu č.59 – Brno-město. V něm s podporou zelených suverénně porazila Stanislavu Slavíkovou. Několikrát zdůraznila, že si chce zachovat nezávislost, a proto nehodlá vstupovat do žádné strany. V Senátu chce bojovat zejména za právní stát.

Jan Veleba – Prezident Agrární komory sice přiznává, že je po volbách „vyšťavený jak citrón“, v čele českých zemědělců však hodlá zůstat minimálně do jejich příštího řádného volebního sněmu v březnu 2014. Veleba patřil k zakladatelům Strany venkova, z níž vystoupil v roce 2002. V roce 2010 úspěšně kandidoval do zastupitelstva Velkého Meziříčí jako bezpartijní za ČSSD.

Libor Michálek – Bojovník proti korupci získal ve druhém kole ve volebním obvodu č. 26 – Praha 2, kde nastoupil proti Stanislavu Křečkovi, 74,59 procenta hlasů, čímž se stal nejvýraznějším vítězem druhého kola. Třiačtyřicetiletého nestraníka navrhly společně KDU-ČSL, Strana zelených a Česká pirátská strana. Bývalý šéf Státního fondu životního prostředí (SFŽP) odstartoval na podzim 2010 korupční aféru okolo bývalého ministra životního prostředí a místopředsedy ODS Pavla Drobila, čímž se stal jedním z prvních českých whistleblowerů. Na mezinárodní scéně je oslavován jako historicky první pirát v národním parlamentu. Spekuluje se i o jeho možné kandidatuře na prezidenta.

Tomio Okamura – Pražský podnikatel, specialista na cestovní ruch, novopečený senátor i kandidát na prezidenta a údajný expřítel současného „miláčka“ bulvárních médií Ornelly Štikové chce především přilákat do Zlínského kraje turisty. Vzhledem k tomu, že je hodlá lanařit na fašanky, zabíjačky a hody, lze očekávat, že si bude rozumět se senátorem Velebou. „Zajímalo by mě, jak se bude věnovat kraji, když chce kandidovat na prezidenta,“ posteskl si nedávno neúspěšný kandidát v Okamurově senátním obvodě František Hubáček z ODS.

Klub doplní bývalý jihočeský rektor Miroslav Krejča (KDU-ČSL) a Miluše Horská za Nestraníky, která se mimo jiné zabývá problematikou zaměstnávání osob se zdravotním postižením a byla v minulosti členkou výboru pro zdravotnictví a sociální politiku. Desatým členem nového klubu pak je Zdeněk Brož. Starosta Šumperka porazil bývalého předsedu Poslanecké sněmovny Miloslava Vlčka. „Za senátora si Zdeňka Brože vybraly vaše hlasy. Máte, co jste chtěli. Byla to vaše volba. S jejími výsledky budete žít celých šest let vy,“ napsal později rozezlený Vlček.

Počet příspěvků: 2, poslední 27.10.2012 08:23 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.