Sekyra pomáhá vyčistit Brusel od islamismu a teroristů

Pražský developer Luděk Sekyra se v poslední době snaží očistit. Teď se rozhodl podpořit projekt proti radikalizaci mladých muslimů v bruselském Molenbeeku částkou v řádu stovek tisíc eur.

Luděk Sekyra

V minulosti platil za šedou eminenci politicko-byznysového světa. V posledních letech se však developer Luděk Sekyra snaží svou kontroverzní minulost, protkanou kontakty na podnikatele typu Romana Janouška, očistit. Vedle toho, že se stal nedílnou součástí nejbližšího okolí vládní KDU-ČSL, se tento miliardář pustil do filantropie. Jak nyní LN zjistily, angažovat se hodlá i za hranicemi republiky.

Projekt Foyer, který podnikatelova skupina Sekyra Group finančně podporuje, si klade ambiciózní cíl: pomoci vyčistit Brusel od islamismu a teroristů.

Projekt Foyer, který podnikatelova skupina Sekyra Group finančně podporuje, si klade ambiciózní cíl: pomoci vyčistit Brusel od islamismu a teroristů.

Nezisková organizace Foyer působí už od roku 1969 v problematické bruselské čtvrti Molenbeek, která se v uplynulých letech stala líhní islamistických teroristů. Před rokem tam policie při razii zatkla tehdy nejhledanějšího muže v Evropě Salaha Abdeslama, spoluodpovědného za teroristické útoky v Paříži v roce 2015. Sekyra se rozhodl, že uskupení Foyer podpoří v řádu stovek tisíc eur v jeho boji proti radikalizaci mladých lidí.

„Dlouhodobě považuji otázku mezináboženského dialogu za jedno z klíčových témat veřejného prostoru, neboť se ukázalo, že i v dnešním věku technologií a globální sítě hrají náboženská přesvědčení klíčovou roli v řadě závažných regionálních konfliktů, včetně těch válečných,“ řekl LN Sekyra. Obzvlášť aktuální je podle něj tato otázka v Evropě, kde „historicky podmíněný konflikt mezi dvěma největšími monoteistickými náboženstvími křesťanstvím a islámem získal na aktuálnosti díky migračním vlnám z muslimských zemí“.

Televize proti propagandě

Majitel Sekyra Group je přesvědčen, že v Molenbeeku se nepovedla integrace původních muslimských imigrantů. „Tato čtvrť s téměř čtyřicetiprocentní nezaměstnaností mezi mladou muslimskou generací se stala líhní evropských teroristů, zejména těch, které známe z útoků v pařížském klubu Bataclan a na bruselském letišti. Převládající jsou zde pocity vyloučenosti, nezařazenosti a silné sklony k radikalizaci především mezi mladými muži,“ dodává člověk, který v roce 2013 lidovcům finančně pomohl k návratu do Poslanecké sněmovny.

Cílem Foyer je deradikalizace mladých muslimů a jejich začlenění do většinové společnosti prostřednictvím tréninků, vzdělávacích projektů a důrazu na mezináboženský dialog.

Cílem Foyer je deradikalizace mladých muslimů a jejich začlenění do většinové společnosti prostřednictvím tréninků, vzdělávacích projektů a důrazu na mezináboženský dialog. „Spolupracuji s ředitelem sdružení Foyer profesorem Johanem Lehmanem, který se dlouhodobě v teorii i praxi zabývá touto problematikou. Momentálně zde běží vzdělávací program Jak reálná je virtualita?, zaměřený na výuku kritického myšlení, dialogu a rozlišování mezi faktem a názorem. Připravuje se také internetová televize zaměřená na diskusi o napětí mezi realitou a virtualitou. Zejména jde o to, naučit mladé lidi kritickou reflexi vůči virtuální propagandě radikálů na sociálních sítích,“ popisuje Sekyra, k jehož hlavním podnikatelským plánům v Praze patří masivní výstavba budov na Smíchově.

Pouto s Halíkem

Sekyra by chtěl vedle aktivistů z Molenbeeku podpořit podobné organizace i jinde v Evropě – především v berlínské čtvrti Neukölln s výraznou muslimskou komunitou nebo na pařížském předměstí Saint-Denis. Sekyrova pomoc nebude jen terénního rázu.

„V září letošního roku budu hlavním partnerem globální konference Veřejná sféra a náboženská diverzita, která se uskuteční na Oxfordské univerzitě a která bude zaměřena na roli náboženství v sekulární společnosti. Hlavním řečníkem zde bude profesor Tariq Ramadan, zřejmě nejvýznamnější muslimský intelektuál na Západě, a zúčastní se i řada odborníků z celého světa,“ dodal Sekyra. Na Oxfordské univerzitě finančně podpořil vytvoření pozice vědeckého pracovníka zabývajícího se mezináboženským dialogem.

Sekyra a oxfordská univerzita si před dvěma a půl roku padli do náručí. V areálu koleje fakulty Harris Manchester College v listopadu 2014 otevřel developer studentské centrum Sekyra House.

V tomto ohledu Sekyra připomněl svou vazbu na pražského duchovního Tomáše Halíka: „Těmto otázkám se v tuzemsku věnuje i Centrum pro politickou filozofii, etiku a náboženství, které jsme v letošním roce založili společně s Tomášem Halíkem. Celkové náklady na tyto aktivity se pohybují ve stovkách tisíc eur.“

Sekyra a oxfordská univerzita si před dvěma a půl roku padli do náručí. V areálu koleje fakulty Harris Manchester College v listopadu 2014 otevřel developer studentské centrum Sekyra House. V rámci objektu je i posluchárna Tomáše Halíka. Kněz, jehož domovskou farností je kostel Nejsvětějšího Salvátora v Praze, loni v Oxfordu obdržel prestižní čestný doktorát.

Spřízněné KDU-ČSL chce letos na jaře Sekyra pomoci s hledáním odborníka, který by se pro lidovce v kampani stal nosičem ekonomických témat. Straně takový expert zoufale chybí.

Počet příspěvků: 4, poslední 19.3.2017 07:14 Zobrazuji posledních 4 příspěvků.