Sejít se nyní s Putinem? To by Obamovi neprošlo.

Je zrušení Obamova zářijového summitu s Putinem kvůli kauze Snowden jednorázovým gestem, nebo nastane trvalejší ochlazení vztahů?

Dan Macek 9.8.2013

foto: © ReutersČeská pozice

Kauza Snowden má první viditelnou odezvu: Obama zrušil zářijový summit s Putinem. „Dospěli jsme k závěru, že poslední dobou nebylo dosaženo dostatečného pokroku v naší vzájemné agendě k uspořádání setkání,“ stojí v prohlášení Bílého domu. „Informovali jsme ruskou vládu, že věříme, že by bylo konstruktivnější odložit summit do doby, kdy budeme mít z naší společné agendy více splněno,“ uvedl Obamův mluvčí diplomatickou mluvou. „Politováníhodné rozhodnutí Ruska udělit dočasný azyl Edwardu Snowdenovi bylo také faktorem, který jsme zohlednili při vyhodnocování současného stavu našich dvoustranných vztahů.“

Zrušení zářijového summitu USA-Rusko není žádným bleskem z čistého nebe. Bílý dům už po udělení ruského azylu americkému přeběhlíkovi Edwardu Snowdenovi avizoval, že smysluplnost bilaterální schůzky prezidentů přehodnocuje, jak ČESKÁ POZICE informovala.

Ruský azyl pro Snowdena naznačuje, že Baracka Obamu neberou příliš vážně už ani za hranicemiPutinovo rozhodnutí poskytnout Snowdenovi útočiště, navzdory Obamově osobním žádostem o jeho vydání, zdánlivě nechalo amerického prezidenta v pozici slabšího. Což bylo ostatně cílem Kremlu, který popichováním amerického prezidenta hraje na ruskou nacionalistickou strunu.

„Obamova dosavadní váhavost ve vztazích s Ruskem jen podepírá jeho evidentní impotenci v domácí politice, kde se mu nedaří Kongresem protlačit vládní legislativu,“ upozorňuje komentátor agentury Reuters Nicholas Wapshott. Američtí prezidenti bývají často ve svém druhém volebním období vnitropoliticky „chromými kachnami“, neboť i jejich spolustraníci Kongresu se starají především o vlastní znovuzvolení, kdežto politický kapitál obyvatele Bílého domu, který už nikam nekandiduje, rychle vyprchává.

Proto je typické, že se prezidenti ve svém druhém volebním období více soustředí na zahraniční politiku, kde mají volnější ruce. Ruský azyl pro Snowdena však naznačuje, že Baracka Obamu neberou příliš vážně už ani za hranicemi. Aby si zachoval důstojnost, nezbylo mu než učinit nějaký viditelný protitah. Zrušení zbytného summitu je právě takovým gestem. Americký prezident má i nadále namířeno na petrohradský summit skupiny G20, který měl na dvoustranné jednání s jeho ruským protějškem navazovat.

Jak Rusům utnout tipec

Někteří členové Kongresu volají po ráznějším gestu, například bojkotu zimních olympijských her příští rok v Soči. Američané si však zatím nemohou dovolit Rusy příliš pohněvat. Přes ruské území se na afghánské bojiště ročně převáží 50 tisíc nákladních kontejnerů a přes ruský vzdušný prostor putuje ročné 4000 amerických vojenských letů.

V roce 2014 skončí americké angažmá v Afghánistánu a Obama bude mít volnější ruce k měření sil s Putinem„Války v Iráku a Afghánistánu byly dárkem Rusům. Američané byli uvázáni, což vytvořilo pro Rusy příležitost najít znovu rovnováhu a časem rozšířit svou moc. Konec těchto válek není v ruském, zájmu,“ píše George Friedman z think-tanku Stratfor. „Moskva těží z amerického zaneprázdnění islámským světem. Proto Rusové hrají roli v Sýrii a Íránu, která Američany v podstatě vyzývá k pokračování v jejich politice na Blízkém východě, jež souběžně ulehčuje tlak na Rusko.“

V roce 2014 však americké angažmá v Afghánistánu skončí a Obama bude mít volnější ruce k měření sil s Putinem. Komentátor Wapshott jako jednu z možností navrhuje zrušení kontraktu NASA na vynášení amerických astronautů do vesmíru ruskými kosmonauty v hodnotě tři čtvrtě miliardy dolarů. „Pakliže se postaví na odpor Putinovi, získá uznání Američanů napříč dvoustranickým spektrem a zlepší si šance na prosazení svého programu.“

Počet příspěvků: 1, poslední 8.8.2013 12:38 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.