Šéfové tajných služeb by mohli být jmenováni maximálně na dvakrát pět let

V návrhu zákona o generální inspekci je vloženo i časové omezení mandátu ředitelů BIS a ÚZSI s cílem posílit nezávislost státních agentů.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Návrh zákona o Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS), který v červnu schválila vláda s cílem šetřit trestnou činnost páchanou policisty, hasiči, vězeňskou službou a celníky, počítá rovněž se sjednocením funkčního období šéfů českých tajných služeb. Z návrhu zákona vyplývá, že ředitel Bezpečnostní a informační služby (BIS) a šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) by měli být ve funkcích maximálně dvakrát za sebou, a to v pětiletém funkčním období.

Snahou předkladatelů (ministrů vnitra, spravedlnosti a financí) bylo omezit korupční potenciál vlivných úředníků, kteří přicházejí do styku s citlivými informacemi. Jak zjistila ČESKÁ POZICE, s nápadem omezit časově mandát šéfů BIS a ÚZSI a vložit ho do návrhu zákona o GIBS přišla nejmenší strana koaličního kabinetu – Věci veřejné.

Mocné dvě věty

Nenápadné dvě věty v návrhu zákona o GIBS mění dosavadní pořádky. V současnosti jmenuje a odvolává ředitele BIS vláda. V případě rozvědky ÚZSI má tuto pravomoc ministr vnitra, který musí pro svůj záměr získat souhlas vlády. Délka působení obou hlavních špionů však není časově omezena. Vzniká tak riziko, že zpravodajci mohou získané informace využívat ve svůj prospěch, aby se ve funkci udrželi co nejdéle.

Délka působení ředitelů BIS a ÚZSI dosud není časově omezena

Zavedení omezeného mandátu, které by mělo ztížit srůstání vedoucích pracovníků s institucemi, jež řídí, vítá i exředitel ÚZSI Karel Randák. Ten je přesvědčen, že definice délky mandátu riziko sníží. „Určitě je to správné rozhodnutí a běžná praxe v zahraničí. Jde o lepší systém než dnes, kdy má ředitel funkci sice jakoby časově neomezenou, ale chybí mu jistota. Pokud bude vědět, že má před sebou pět let, může se pokusit v úřadu něco vybudovat. Když nebude mít průšvih, měl by ve funkci zůstat,“ řekl ČESKÉ POZICI bývalý zpravodajec.

Randák zdůraznil, že je dobře, že se navrhovaný pětiletý mandát nekryje s volbami do sněmovny. „Vítěznou garnituru by to svádělo k manipulaci,“ uvedl. A dodal, že stejným způsobem by mělo být omezeno funkční období státních zástupců.

Odpočítávání od 2012

Návrhem zákona o GIBS se bude sněmovna poprvé zabývat již na úterní mimořádné schůzi. Pokud ho poslanci v této podobě posvětí, začne platit od prvního ledna příštího roku. Od té chvíle by se také mělo začít počítat pětileté období současných ředitelů tajných služeb. Jiří Lang stojí v čele BIS od roku 2003. Šéfem ÚZSI se stal v roce 2007 Ivo Schwarz.

Jediným šéfem tajné služby, jehož působení není zákonem o GIBS upraveno, je ředitel Vojenského zpravodajství (VZ). Toho jmenuje se souhlasem vlády ministr obrany. Protože se však zákon o GIBS nevztahuje na vyšetřování trestných činů vojáků, udržel se mimo jeho dosah i Ondrej Páleník, ředitel VZ, jenž šéfuje vojenským agentům od roku 2007.

sinnerman To KR:  sine ira et studio... 10:31 12.7.2011

Počet příspěvků: 1, poslední 12.7.2011 10:31 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.