Šéfkou ERÚ je plynová královna Alena Vitásková

Objevila se kritika, že nová předsedkyně úřadu má velmi těsné vazby na společnost RWE Transgas a na ruské plynárenské kruhy.

Vláda na svém dnešním zasedání jmenovala Alenu Vitáskovou (54) předsedkyní Energetického regulačního úřadu. Vitásková, která byla jmenována na pět let, svůj úřad převezme 1. srpna 2011. Tuto informaci ČESKÉ POZICI potvrdil ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

Jmenování Vitáskové do této klíčové funkce předcházelo třítýdenní dohadování politiků a lobbistů energetických firem. Podle informací ČESKÉ POZICE je jmenováním této manažerky rozčarována zejména společnost ČEZ, ale i prezident Václav Klaus. V této souvislosti se objevila kritika, že Vitásková má velmi těsné vazby na společnost RWE Transgas a na ruské plynárenské kruhy.

Vitásková pochází ze severní Moravy, celý svůj profesní život se zabývala energetikou, zejména plynárenstvím, proto se jí v průmyslových kruzích říká plynová královna. Úspěšně řídila státní společnost Transgas (2001 až 2003), kterou po privatizaci opustila. Od roku 2004 do roku 2007 byla předsedkyní představenstva Pražské teplárenské.

Vitásková, jež má pověst velice tvrdé manažerky, je rovněž dlouholetou předsedkyní dozorčí rady Nadačního fondu Livie a Václava Klausových. Její firma, Klub plynárenských podnikatelů, držela pětiprocentní podíl ve společnosti Vemex, která je spojena s ruským Gazpromem. Tento podíl již prodala.

Více o pozadí vládního rozhodnutí si přečtěte v článku: Vláda projedná jmenování Aleny Vitáskové do čela energetického regulátora.

Počet příspěvků: 1, poslední 4.8.2011 11:06 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.