Šéf závodů F1 před soudem. Je Bernie Ecclestone úplatkář?

Dlouholetého šéfa závodů formule 1 obžaloba viní z podplácení a podněcování ke zpronevěře. Třiaosmdesátiletý Bernie Ecclestone může od soudu teoreticky odejít až s deseti lety vězení.

Bernie Ecclestone v roce 2010 mezi špičkou pilotů formule 1. Zleva Lewis Hamilton, Fernando Alonso, Mark Webber, Jenson Button a Sebastian Vettel. foto: ČTK

Bernie Ecclestone v roce 2010.

Vypadá to, jako by se v Německu roztrhl pytel s procesy proti sportovním celebritám. V Mnichově, kde mají ještě v živé paměti přísný trest pro místního fotbalového bosse Uliho Hoenesse, se od čtvrtka před zemským soudem zodpovídá skutečně mezinárodní ikona – Bernie Ecclestone, dlouholetý šéf závodů formule 1.

Obžaloba jej viní z podplácení a podněcování ke zpronevěře. Třiaosmdesátiletý Brit může od bavorského soudu teoreticky odejít až s desetiletým trestem odnětí svobody. Vzhledem k jeho věku není pravděpodobné, že by jej na tak dlouhou dobu skutečně odsoudili. I pouhý verdikt „vinen“ by však zřejmě definitivně ukončil jeho hvězdnou manažerskou kariéru.

Bernie nechtěl ztratit kontrolu

Čeho se měl malý velký muž motorového sportu dopustit? Podle žalobců se v roce 2006 až příliš intenzivně zajímal o prodej komerčních práv na formuli 1. Bavorská zemská banka (BayernLB) se tehdy chystala zpeněžit svůj 47procentní podíl, který jí spadl do klína po krachu mediálního impéria Lea Kircha. Ecclestone se údajně bál, že nad závody královské automobilové třídy ztratí svoji kontrolu.

Gerhard Gribkowsky, člen představenstva BayernLB, který měl obchod na starosti, tehdy odvážně vystrkoval růžky a snažil se „Bernieho“ vliv omezit. Všemocný šéf F1, který dříve okrajový sport proměnil v miliardový celosvětový byznys, se prý rozhodl vzpurného bankéře neutralizovat tím, že jej přetáhne na svoji stranu.

Za úplatek 45 milionů eur Gribkowsky přiklepl podíl v F1 zájemci, kterého Ecclestone doporučil: britské investiční společnosti CVC

Gribkowskému se z lesku a peněz kolem F1 zatočila hlava až překvapivě rychle. Za úplatek ve výši 45 milionů eur (asi 1,2 miliardy korun) přiklepl podíl v F1 zájemci, kterého Ecclestone doporučil: britské investiční společnosti CVC. Gribkowsky zároveň prosadil, aby byla téměř shodná částka Ecclestonovi vyplacena jako provize ze strany jeho banky, většinově vlastněné spolkovou zemí Bavorsko. Na jejich neprůhledných obchodech tak ve finále tratili daňoví poplatníci. Proto je i nejvyšší možný trest pro šéfa F1 tak vysoký – podplácet měl vlastně reprezentanta státní správy. Tolik verze obžaloby.

Bernie Ecclestone ji energicky popírá. Tvrdí, že na obchod mezi BayernLB a CVC neměl žádný vliv. Peníze Gribkowskému sice poslal, ale jen proto, že se jej bál. Bankéř prý naznačoval, že ho udá anglickým daňovým úřadům, a proto si jej raději snažil předcházet. Je skutečně možné, aby se pověstně lstivý a obratný „Mr. E“ zalekl tak malé ryby? A preventivně platil miliony v situaci, kdy proti němu Gribkowsky evidentně neměl žádné důkazy? Na to bude muset odpovědět teprve mnichovský soud, který se pravděpodobně potáhne dlouhé měsíce. V tuto chvíli je naplánováno 20 jednacích dní do poloviny září.

Zatím to vypadá, že Ecclestonova obhajoba moc velkou šanci na úspěch nemá. Že bankéře Gribkowského uplácel, potvrdil již letos v únoru nezávislý soud v Londýně. Gribkowsky byl za nekalé obchody s „Berniem“ v létě 2012 odsouzen mnichovským tribunálem na 8,5 roku do vězení. K činu se přiznal a v probíhajícím procesu, který řídí tentýž soudce, co nevidět vystoupí jako hlavní svědek.

Ostré lokty a svérázný humor

Energickému obžalovanému, který svým obhájcům sahá sotva po ramena, to však náladu očividně nekazí. „Jsem optimistický, svítí slunce,“ pronesl Ecclestone ve čtvrtek ráno před vstupem do jednacího sálu a neodpustil si ani úsměv a nezávazné žertování. Svým (poněkud svérázným) smyslem pro humor je ostatně pověstný.

Ecclestone ve světě velkého byznysu proslul ostrými lokty, štědrou podporou přátel a bezohledným likvidováním protivníků

Faktem je, že se Ecclestone za své dlouhé životní cesty už dostal z různých zapeklitých situací. Za války málem nepřežil bombardování Londýna, první peníze si jako chudý kluk vydělával prodejem svačin na školním dvoře. Později uspěl při podnikání s ojetými auty a motorkami. Ve světě velkého byznysu proslul ostrými lokty, štědrou podporou přátel a bezohledným likvidováním protivníků.

O detailech svých obchodů vždy mluvil jen neochotně, o to raději provokoval kontroverzními výroky – například o dobrých manažerských schopnostech Adolfa Hitlera nebo o neefektivnosti demokracie. Nechal se také slyšet, že nikomu není nic do toho, jak získal svůj miliardový majetek.

Mnichovský soud se bude snažit dokázat, že to není tak docela pravda a že zákony platí i pro velké byznysmeny. Zejména v případě, kdy jsou při jejich neprůhledných obchodech v důsledku okrádáni běžní občané.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.