Šéf státních hmotných rezerv Zabo rezignoval. Politici spustí boj o jeho křeslo.

Kalousek nakonec přestal držet ochrannou ruku nad šéfem strategického úřadu, kolem nějž se v posledním roce odehrává pěkná personální mela.

István Léko 21.11.2011
Proč Ladislav Zabo odešel z vysoké funkce půldruhého roku před důchodem? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Proč Ladislav Zabo odešel z vysoké funkce půldruhého roku před důchodem? | foto: © ČESKÁ POZICE, ČTKČeská pozice
Proč Ladislav Zabo odešel z vysoké funkce půldruhého roku před důchodem?

Předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Ladislav Zabo v prvním listopadovém týdnu ze zdravotních důvodů rezignoval na funkci. Vláda na dnešním zasedání tuto skutečnost akceptovala a zadala ministrovi financí a ministrovi průmyslu a obchodu, aby do konce roku společně našli pro  tento post vhodnou osobu. Řízením SSHR byl dočasně, zhruba na měsíc a půl, pověřen současný místopředseda Tomáš Perutka, který dosavadní funkci vykonává jen několik měsíců. Zabo SSHR řídil od ledna 2007. SSHR je ústředním orgánem státní správy v oblastech hospodářských opatření pro krizové stavy a státních hmotných rezerv.

Předtím, než letos dostal trafiku na SSHR, byl Perutka dlouholetým ekonomickým náměstkem ministra obrany. Z tohoto postu ho ale loni v září odvolal ministr Alexandr Vondra. Podle médií musel ministrovi vysvětlovat, zda se náhodou nedostal do střetu zájmů. Rodinný dům mu totiž stavěla firma podezřelá z manipulování veřejných zakázek právě na ministerstvu obrany. Vondra ale oficiálně svůj krok zdůvodnil úsilím vytvořit na ministerstvu nový tým lidí.

Perutka, který je považován za člověka s vazbami na místopředsedu TOP 09 a ministra financí Miroslava Kalouska, měl podle původního plánu Správu státních hmotných rezerv po rezignaci Zaba řídit až do konce března 2012, jenže vláda dnes pod tlakem některých ministrů rozhodla, že nový předseda musí být vybrán již do konce roku 2011.

Předsedu Správy státních hmotných rezerv jmenuje vláda na návrh ministerstva průmyslu a obchodu, tento resort však předtím musí získat souhlas ministerstva financí. Po loňských volbách, kdy na ministerstvo průmyslu a obchodu přišel Martin Kocourek, se pod Zabem začala třást židle. Kocourek se netajil tím, že si na dění v SSHR a na jeho obchody hodlá posvítit. Státním hmotným rezervám byly vytýkány problematické nákupy v řádech stamilionů korun. Kocourek sice na odchod Zaba tlačil, jenže bez souhlasu ministra financí Kalouska, který šéfa SSHR až do poslední chvíle držel ve funkci, nebylo tento krok možné dotáhnout do konce.

Personální tance

Je záhadou, proč Zabo (61) z této vysoké funkce odešel rok a půl před důchodem. Důvody budou zřejmě hlubší než zdravotní. ČESKÁ POZICE se pokusila Zaba kontaktovat, ale bývalý předseda SSHR telefon nebral. O situaci v SSHR a o tom, zda Ladislav Zabo je správným člověkem na správném místě, v posledních měsících několikrát jednala i Bezpečnostní rada státu. Skutečnosti, které „brska“ projednávala, jsou zřejmě tak závažné, že ministerstvo financí nakonec přestalo držet nad Zabem ochrannou ruku.

O tom, že kolem SSHR není něco v pořádku, svědčily i některé personální změny, které se odehrály nedávno. Ministr průmyslu a obchodu Kocourek vyslal letos v červenci do SSHR na post místopředsedy svého člověka, právníka Pavla Škváru, který byl dříve náměstkem na ministerstvu dopravy a předtím šéfem kabinetu ministra spravedlnosti.

Tento mladý, leč již poměrně zkušený úředník měl od Kocourka za úkol nastartovat zprůhlednění smluvních vztahů v hospodaření SSHR. Jenže podle informací ČESKÉ POZICE předseda Zabo a jeho lidé Škváru přehlíželi a prakticky ho k ničemu nepustili. Nedostal prý vůbec možnost a pravomoci očistné procesy dotáhnout do konce. Ve chvíli, kdy na ministerstvu zemědělství skončil Ivan Fuksa a na jeho místo nastoupil Petr Bendl, Škvára obdržel od nového šéfa zemědělství nabídku, zda by pro něj nechtěl pracovat. Pár dnů poté Škvára ze SSHR odešel a nyní působí na Bendlově ministerstvu (podle médií se má stát náměstkem ministra). „Nezlobte se, ale nerad bych záležitosti mého působení v SSHR komentoval,“ sdělil ČESKÉ POZICI Škvára.

Funkci náměstka předsedy SSHR Ladislava Zaba však nedávno musela opustit i jeho pravá ruka – Dušan Makovec. Po nástupu nového předsedy bude o své místo muset bojovat i ředitel odboru hmotných rezerv Petr Holoubek, další hlavní stoupenec Ladislava Zaba. Otázkou je, koho v lednu 2012 na post předsedy SSHR vláda jmenuje. Získá tento post některý padlý politik jako trafiku? Anebo je reálnější to, co zjistila aktuálně ČESKÁ POZICE, totiž že příslušní ministři zvažují, zda by tuto funkci neměl dostat právě Pavel Škvára?

Počet příspěvků: 1, poslední 16.11.2011 09:45 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.