Ceska Pozice

Šéf ruské rozvědky míří s Lavrovem do Sýrie

Chystaná návštěva může napovídat, že Rusko nepomáhá syrskému režimu jen materiálně, ale i zpravodajsky.

Petr Zelenka 6.2.2012

Ruská agentura RIA Novosti přinesla zprávu, že v úterý 7. února se ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov chystá navštívit nepokoji zmítanou Sýrii, kde události nabraly rychlý spád. Doprovázet ho bude šéf ruské Služby vnější rozvědky, organizace, která je faktickou nástupkyní 1. hlavní správy KGB.

Během návštěvy se Lavrov setká se Syrským prezidentem Bašárem Assadem. Detaily nebyly upřesněny až na to, že cesta byla iniciována na popud ruského prezidenta Dimitrije Medveděva. Rusko a Čína v sobotu vetovali návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která vyzývá Bašára Assada k odchodu.

Ruská federace má v Sýrii své strategické zájmy. Přístav v Tartusu je jedinou základnou ruského námořnictva ve Středozemním moři. Mimo jiné je Sýrie významným zákazníkem ruského zbrojního průmyslu. ČESKÁ POZICE již dříve informovala o pokračujícím ruském zásobování Sýrie municí a zbraněmi.

Návštěva šéfa ruské vnější zpravodajské služby je přinejmenším znepokojivá. Přestože jejím důvodem může být snaha uvolnit napětí, stejně tak může napovídat, že Rusko nepomáhá syrskému režimu jen materiálně, ale i zpravodajsky. Sýrie se ocitá pod mezinárodním tlakem a situace se pro režim stává neudržitelnou. Rusko si uvědomuje, že může jenom těžko počítat se sympatiemi případné povstalecké vlády.

Související článek: Bude ruské řešení pro Sýrii méně krvavé?

Podrobnosti o reakcích na ruské a čínské veto rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.