Šéf pražského dopravního podniku Křístek se rozhodl rezignovat

Křístkova židle se rozhoupala už po květnovém pádu pražské koalice, v rámci podniku nevycházel dobře ani s odbory.

Ondřej Koutník 26.9.2013
 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, foto ČTKČeská pozice

Ve funkci nezůstal ani rok. Milan Křístek, generální ředitel největší české městské firmy s více než 10 tisíci zaměstnanci, v úterý na jednání dozorčí rady Dopravního podniku hlavního města Prahy nabídne svou rezignaci. Skončit by měl 30. listopadu. Křístek to ČESKÉ POZICI potvrdil. Jako důvod uvedl komplikované vztahy s akcionáři podniku, tedy radou hlavního města.

Křístkova židle se rozhoupala zejména po květnovém pádu pražské koalice ODS a TOP 09, když v radě hlavního města přišel o důležitého spojence – radního pro dopravu Josefa Noska (ODS).

Křístek na post „generála“ dopravního podniku nastoupil na začátku loňského listopadu. ČESKÁ POZICE tehdy v několika článcích popisovala podivné okolnosti výběrového řízení na nového ředitele. Jednou ze záhad byla role exministra dopravy Radka Šmerdy, který se dostal až do finále, ze kterého pak překvapivě odstoupil. Další podivností byly výsledky takzvaného psychotestu, když pořadí neodpovídalo tomu, kdo nakonec proklouzl do finálové trojice. Po pádu bývalé koalice primátora Bohuslava Svobody měl Křístek z politického hlediska velmi obtížnou pozici. V rámci podniku nevycházel dobře s odbory, pochopení nenašel ani u radního pro dopravu Jiřího Pařízka (TOP 09).

Radu hlavního města jakožto akcionáře nyní čeká výběr nového ředitele. V zákulisí se již objevují jména adeptů – jedním z nich je šéf českobudějovického dopravního podniku Jaroslav Ďuriš, který se těší přízni odborářů dopravního podniku.

Připravujeme rozsáhlejší analýzu situace.