Šéf místní CDU v Berlíně pro ČESKOU POZICI: Vánoce si vzít nenecháme!

„Šílené! Na jednu stranu se tu zakazují náboženské slavnosti, na druhou otvírá Coffee shop, kde se budou prodávat drogy,“ říká Kurt Wansner.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Berlíňané z jihovýchodního cípu metropole budou moci Vánoce slavit už jen doma, aby náhodou neurazili city jiných věřících. Letošním rokem počínaje je totiž ve čtvrti Friedrichshain-Kreuzberg zakázáno oslavovat náboženské svátky v ulicích či na veřejných prostranstvích, jak ČESKÁ POZICE v úterý informovala.

Nyní přinášíme na toto téma ne zcela politicky korektní rozhovor se šéfem Křesťanskodemokratické unie (CDU) druhého berlínského obvodu Kurtem Wansnerem.

ČESKÁ POZICE: Celá kauza je natolik absurdní, že se některým našim čtenářům zdálo, že musí jít o novinářskou kachnu…

WANSNER: Máte pravdu, že u nás v Berlíně máme občas víc kachen než holubů. Tohle ale kachna bohužel není, i když bych si to tentokrát strašně přál. Městská část Friedrichshain-Kreuzberg opravdu rozhodla, že už nebude povolovat nábožensky motivované slavnosti. Nedávno jsme tak museli přejmenovat ?Idu l-Fitr, muslimský svátek slavený po skončení ramadánu, měsíce půstu. V naší čtvrti se jednoduše mají eliminovat veškeré věci související s jakýmkoliv náboženstvím.

ČESKÁ POZICE: Proč?

WANSNER: Migranti tvoří velkou část obyvatel Friedrichshain-Kreuzbergu – přibližně třicet procent. Jejich víra má velmi odlišné podoby. Zastupitelstvo má zřejmě strach, aby se někdo necítil být pohoršen či diskriminován. To je naprosté šílenství. Jsem křesťan a běžně pořádám pro své muslimské kamarády při příležitosti slavnosti přerušení půstu večeři, stejně tak s nimi ale slavím 31. října den reformace. Jsem šéfem CDU druhého berlínského obvodu, téměř polovina našeho oblastního sdružení se skládá z migrantů. Ještě nikdy jsme ale neměli problém uspořádat si vánoční oslavu. O tom přeci integrace je – poznávat náboženství těch ostatních a naučit se ho respektovat. Teď to ale vypadá, že je zastupitelstvo plné ustrašených pomatenců, jeden blbější než druhý. To klidně tak napište.

ČESKÁ POZICE: S novým nařízením se tedy asi jen tak nesmíříte?

„Příští čtvrtek budu požadovat, aby se k této šaškárně vyjádřil parlament spolkové země Berlín“WANSNER: To v žádném případě! Od chvíle, kdy byla tato zpráva zveřejněna, jsem obdržel řadu dopisů, ve kterých mě zástupci nejrůznějších církví a náboženských společností žádají, abych s tím něco udělal. Příští čtvrtek budu požadovat, aby se k této šaškárně vyjádřil parlament spolkové země Berlín. Na jednu stranu se tady mají zakázat náboženské slavnosti, na stranu druhou chce zastupitelstvo otevřít Coffee shop, kde se budou prodávat drogy. Šílenství vlády Zelených, podporováno Stranou Levice a Německou pirátskou stranou, se zasloužilo o to, že tady máme situaci, která v Německu nemá obdoby. V politice jsem od roku 1979, teď se ale poprvé musím ptát, kam to všechno spěje? Šokovaní jsou ale i obyvatelé, koneckonců už to není lokální téma, ale věc, která se řeší na spolkové úrovni.

ČESKÁ POZICE: Nebude zákaz slavností představovat pro čtvrť také finanční ztráty?

WANSNER: Na tuto otázku aktuálně nejsem schopen odpovědět. Oni se pravděpodobně budou snažit přejmenovat vánoční trhy na zimní trhy, z ?Idu l-Fitr bude městská slavnost, z Velikonocí zase party ve dvoře. O peníze tedy nepřijdeme, o vlastní identitu však ano, a to je mnohem horší.

ČESKÁ POZICE: Je pravda, že se aktuálně hledá místo, kde by se nějaké náboženské slavnosti mohly přeci jen pořádat?

WANSNER: Diskutuje se o tom. Jenže ve Friedrichshain-Kreuzbergu žije tři sta tisíc lidí a čtvrť má hned několik center. Zatímco Friedrichshain je bývalá východoněmecká čtvrť, ve které na muslimy téměř nenarazíte, Kreuzberg je velmi multikulturní. Kde bychom takové místo zřídili, kdybychom chtěli být politicky korektní? CDU tato diskuse nezajímá. S generálním tajemníkem CDU v Berlíně Kaiem Wegnerem jsme odhodláni tomuto útoku na náboženské svobody zabránit. Vždyť bychom byli všem jen pro smích. Vánoce ani žádné jiné náboženské svátky si prostě vzít nenecháme.

Počet příspěvků: 3, poslední 4.9.2013 04:30 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.