Diskuse k článku

Šéf GIBS mlžil, až rezignoval

Michal Murín, ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), v úterý 17. dubna oznámil, že na svůj post ke konci dubna rezignuje. Nechce, aby práce inspekce byla zpochybňována. Murín čelil v uplynulých týdnech ostré kritice premiéra v demisi Andreje Babiše. Opozice stupňující se politický i mediální tlak na Murína kritizuje.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Dvořák 25.4.2018 11:58

Proč některé úniky vadí více a jiné méně?

Zajímalo by mne, zda jsou materiály, ze kterých autorka cituje, veřejné? Veřejné ve smyslu, zda já či autorka, obyčejní čičmundové, můžeme zajít na příslušné státní zastupitelství a požádat o nahlédnutí do protokolů z Murínových výslechů? Myslím, že to tak není. Jak je potom možné, že si údajné Murínovy výroky můžeme přečíst? Kdo je poskytl novinařům? Premiér? Některý státní zástupce? Někdo ze členů komise pro kontrolu GIBS? Jak to, že to zjevně nikoho nezajímá a netrápí? Protože to je ve jménu dobré věci? A čí věci?

Murín možná mlžil a jeho jednání se zdá být pochybné. Ovšem jen pokud budeme věřit, že ten, kdo účelově vypustil informace, jež měly zůstat utajené, s těmito informacemi nemanipuloval, aby vyzněly určitým způsobem. Za sebe říkám, že mně tato víra chybí. Proč některé úniky vadí více a jiné méně?

J. Chaloupka 24.4.2018 14:04

Dosud jsme se nedozvěděli, jak je možné,

že pan Murín má prověrku, když nastoupil k policii (tehdy ještě Veřejná bezpečnost) v r. 1982, tudíž musel projít Pohotovostním plukem atd. Soudím, že nedělal nic, podle hesla: kdo nic nedělá, nic nezkazí. Babiš mu nabízel odchod v tichosti, a jen pan Murín vynesl to, co si s Babišem říkali. Ostudu ovšem naši "prodavači emocí" (dříve novináři) přilepili Babišovi. Zajímá mne, kolik budeme panu Murínovi platit jako výsluhu? A obecně kolik daňoví poplatníci ročně platí na výsluhách bývalým vojákům, policistům atd.?

Panbuch 23.4.2018 11:00

čistě jen pro úplnost malé zamyšlení

- role a odpovědnost p. Murína jako odpovědného ředitele je zřejmá. Nicméně GIBS není jen o panu Murínovi, jsou zde další vysocí funkcionáři GIBSu, kteří nesou stejný díl odpovědnosti za to, co se v GIBSu dělo a děje. Jako velmi problematickou okolnost vnímám fakt, že na těchto místech nedochází k nějaké významnější rotaci - lidé v určitém postavení, s delegovaným vlivem a mocí, si po čase vytváří svůj uzavřený mikrosvět svých přátel i nepřátel, udržují vybrané pracovní i mimopracovní vztahy - asi bych je rovnou nechtěl označit jako klientelistické, ale nebezpečí vzniku takových obdobných vazeb je zde velmi vysoké - se všemi negativními dopady na potřebnou nezávislost a objektivitu činností, které má GIBS vykonávat. Podle mého názoru - jako bývalého člena komise pro kontrolu GIBS - by bylo nanejvýš užitečné, a pro správnou činnost GIBSu potřebné, vyměnit (obměnit) celé současné vedení GIBSu, především náměstků ředitele. Tentýž názor zastávám, a tlumočil jsem jej i nejvyššímu státnímu zástupci, že ke stejné obměně by mělo