Sebeparodie Pchjongjangu jako nejvyšší stupeň propagandy

Pro Američany je stále těžší brát vůdce KLDR vážně. I poté, co v něm „přítele na celý život“ našel vykřičený exot z NBA Dennis Rodman.

Dan Macek 4.3.2013

Někdejší basketbalová hvězda Dennis Rodman po letech opět zaplnil titulky novin. Tentokrát to nebyla sportovní rubrika ani lechtivé senzace ze světa celebrit, nýbrž zprávy ze zahraničí. S exhibičním košíkářským týmem Harlem Globetrotters vyrazil na mediálně vděčnou „diplomatickou misi“ do Severní Koreje, která vyvrcholila přátelským zápasem (výsledek 110:110).

Rodman s četným piercingem v obličeji, který proslul extravagancí na hřišti i mimo něj, utkání sledoval z tribuny po boku mladého severokorejského vůdce Kim Čong-una. Totalitní režim přitom vlastním občanům povoluje jen vymezený počet podob úpravy zevnějšku.

V následném projevu před desetitisícovým davem se Rodman vyznal, že je Kimovým „přítelem na celý život“. O novém kamarádovi, jehož režim přednedávnem pokusně odpálil svou třetí a zatím nejmocnější jadernou nálož, Rodman v televizním interview po návratu z KLDR prohlásil, že „nechce válku a je velice skromný“.

Organizátoři výpravy z mediální agentury VICE uvedli, že podle jejich přesvědčení by „basketbalová diplomacie“ s KLDR mohla navázat na někdejší úspěch „pingpongové diplomacie“, jež předcházela normalizaci vztahů mezi USA a komunistickou Čínou v sedmdesátých letech. Jenže tehdejší lámání ledů, později ztvárněné například ve filmu Forrest Gump, se dělo na popud nejvyšších míst v Pekingu i Washingtonu. Od Rodmanovy iniciativy se naopak americká diplomacie distancovala.

„Basketbalovou diplomacii“ už totiž USA kdysi zkoušely, ale Pchjongjang to nijak neobměkčilo. Z nekončící série severokorejských jaderných výhružek následovaných zpřísňováním vnějších sankcí se mezitím stala diplomatická rutina, která by na sebe už sotva strhávala mediální pozornost – nebýt bezděčně groteskní dimenze režimu v Pchjongjangu.

Angažováním zjevně ujetého Rodmana v propagandistickém spektáklu si Kim Čon-un u vnějších pozorovatelů opět vysloužil klepání na čelo

Na ní si s oblibou smlsávají američtí baviči. Zesnulý Kim Čong-il se tak dočkal památného zvěčnění v akční loutkové satiře „Team America: Světovej policajt“. Z projevené pocty ovšem známý hollywoodský fanda Kim radost neměl, a tak severokorejští diplomaté žádali i v Česku o zákaz promítání filmu. Marně.

Když Pchjongjang zkraje letošního roku označil Spojené státy ze svého „arcinepřítele“, způsobil svou nabubřelostí opět leda pobavení. Angažováním zjevně ujetého Rodmana v propagandistickém spektáklu si Kim Čon-un u vnějších pozorovatelů opět vysloužil klepání na čelo.

Ruský státní kanál RT ovšem připomíná, že právě „labilitou“ severokorejského vedení je nejlépe ospravedlněná americká vojenská přítomnost v severozápadním Pacifiku, která Pchjongjangu z propagandistických důvodů vyhovuje. Nejnovější vzkaz světu tak možná zní: „Pozor na nás, nebo uděláme něco nepředloženého. Jako Dennis Rodman.“

Počet příspěvků: 2, poslední 5.3.2013 06:31 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.