Se superlaserem ELI je vše oukej. Až na těch sto mega...

Stomilionový rozdíl v ceně pozemků pod centrem ELI bude vyřešen navýšením rozpočtu Akademie věd ČR o desítky milionů korun.

Superlaser ELI by měl navázat na práci českých fyziků v projektu PALS. foto: © Fyzikální ústav AV ČRČeská pozice

Superlaser ELI by měl navázat na práci českých fyziků v projektu PALS.

Hra o sto milionů a perla české vědy. Tou má být – a nejspíše i bude – laserové centrum Extreme Light Infrastructure (ELI), jež za 6,7 miliardy korun vzniká v Dolních Břežanech. Jednou z mála vad na lesku byl problém s pozemky. Ty totiž měly být v plné výši placeny z evropských fondů. Fyzikální ústav Akademie věd ČR (FZÚ), příjemce dotace, odvodil kupní cenu podle svého prvotního odhadu a také posudku firmy Montekala z ledna 2010, jenž ocenil parcelu na 3762 korun za metr čtvereční. Na základě toho vznikla smlouva o smlouvě budoucí mezi FZÚ a Arcibiskupstvím pražským, nynějším vlastníkem.

Rozdíl v posudcích je závratný, zejména v přepočtu na celou plochuVýše ceny se však nezdála úředníkovi ministerstva školství (MŠMT), a proto si objednal další posudek. Ten zpracovala společnonost YBN Consult, jež hodnotu pozemků ocenila na tisíc korun za metr čtvereční. Rozdíl to byl závratný, zejména v přepočtu na celou plochu...

Ve věci jde o 40 618 metrů čtverečních pro první fázi ELI, 34 367 metrů pro fázi druhou a připojený menší vědecký projekt HiLase bude potřebovat dalších 9573 metrů čtverečních. Celkové náklady na nákup byly podle posudku Montekaly plánovány na 283,2 milionu korun. Akademie věd ČR (AV ČR) a MŠMT se kvůli vzájemným výhradám k oběma posudkům nedokázaly shodnout na uznatelné ceně z fondů Evropské unie. Výsledkem se stal třetí a „smírčí“ posudek z pražské Vysoké školy ekonomické. Ten sice extrémní láci druhého odhadu navýšil na asi 2300 korun, leč problém neodstranil.

Tři posudky, čtvrtý už zatrhnut

Evropská unie by totiž plnou cenu z prvého posudku, za níž má FZÚ dle kontraktů koupit pozemky od arcibiskupství, neuhradila a řídila se nálezem dokumentu třetího, toho s nižší cenou.  I tak ovšem – po všech korekcích – chybí AV ČR 100,15 milionu korun.

Po pokusech o pořízení nějakého čtvrtého, ještě „vhodnějšího“ posudku, který by se ceně ve smlouvách přiblížil, což však EU jasně zatrhla, se začalo hledat jiné řešení. A pokud bychom měli věřit slovům ministra školství Josefa Dobeše (VV) před pár dny, tak již „koupi pozemků nestojí nic v cestě a ministr nemá žádné pochybnosti o úspěšné realizaci projektu“. Je vše vyřešeno? Taková krystalická pohoda?

Extrémní rozdíl v ceně pozemků zaujal premiéra a úředníky v BruseluKdyž ČESKÁ POZICE 26. dubna jako první a jediné médium na problém s oceněním pozemků upozornila, žádné další médium v ČR to nezajímalo. Extrémní rozdíl mezi odhady však zaujal premiéra Petra Nečase, poslance a bruselské úředníky. Ti také, s přímým odvoláním na článek ČESKÉ POZICE (v příloze dopisu), vyzvali vedení MŠMT k vysvětlení nesrovnalostí při své návštěvě Prahy.

Detailně o cenách, výměře a pozemcích v článku: Laser ELI: Hrozí Česku ostuda s předraženými pozemky?

Uplynulo mnoho dní. Minulý týden uvedla Česká televize (ČT), že Akademii věd ČR, jež za výstavbu ELI zodpovídá, oněch potřebných sto milionů korun – rozdílná částka mezi smluvenou cenou a třetím posudkem – stále schází. Rozdíl by měla doplatit právě AV ČR, která však dostatečnými financemi podle ČT nedisponuje.

Podle informací ČESKÉ POZICE je jisté, že AV ČR získá asi 60 milionů korun navíc ze státního rozpočtu a zbytek chybějících peněz se vědci zřejmě pokusí usmlouvat s arcibiskupstvím. To má ještě vykoupit další pozemky jiných majitelů v lokalitě, se kterými je koupě předdohodnuta. Přesná forma, jak budou finance Akademii věd ČR „přisypány“, je však věcí stále aktuálně diskutovanou. Nejspíše tomu bude formou přidání peněz na mezinárodní výzkum.

S ohledem na smlouvu o smlouvě budoucí začíná akademiky tlačit čas. Takzvané národní rozhodnutí pro superlaser ELI bylo – podle neověřené informace z jediného zdroje ČESKÉ POZICE – již před pár dny vydáno, a proto je třeba konat rychle; termíny běží.

„Otázka koupě pozemků pro projekt ELI je vyřešena a kupní smlouva bude podepsána v září,“ sdělil výkonný ředitel ELI profesor Vlastimil Růžička v tiskové zprávě. V článku ČTK z téhož dne však zazněly pochybnosti, jak ministerstvo a AV ČR kauzu vyřeší. „Ani jedna instituce ale neupřesnila, kde chybějící peníze najde. Mluvčí ministerstva jen řekla, že ministerstvo nic doplácet nebude,“ uvádí zpráva ČTK ze 4. srpna. Řešení jsme naznačili.

Kde se tedy stala chyba? Kdo je za vzniklý problém zodpovědný? „Není důležité řešit, kdo to zavinil. Mohu jednoznačně prohlásit, že Fyzikální ústav vyvíjel po celou dobu příprav maximální úsilí k zajištění souladu jak se zákonými předpisy, tak s podmínkami MŠMT. Ten posudek, na kterém staví někteří úředníci (jde o nejnižší druhý posudek z YBN Consult v ceně tisíc korun za metr čtvereční – pozn. red.), trpí významnými nedostatky, mimo jiné vychází z omezeného množství informací. Uvědomme si, že účelem budoucího výzkumného komplexu je instalace unikátního zřízení. Výběr lokality na výstavbu budovy musí nutně dodržet přesně určené požadavky, jinak by mohlo být znehodnocena celá investice,“ sdělil ČESKÉ POZICI počátkem června ředitel Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, docent Jan Řídký. Dle ministra školství Dobeše se již řešení našlo, ELI vznikne.

Jasná win-win situace. Vskutku?

Na první pohled se tedy zdá, že vše je takříkajíc win-win situace. Všichni budou spokojeni! Ministra Dobeše nebudou ze snů budit „starosti o sto mega pro ELI“, jeho první náměstek Jakub Hodinář se bude moci věnovat i něčemu jinému, fyzikové postaví báječný přístroj, kam bude létat světová laserová elita, a uspokojeni budou i bruselští byrokrati. A také církev, jež dostane více než pěknou tržní cenu za brownfield za Prahou. Radostně zajásá i starosta sousedních Zlatníků-Hodkovic, který si svůj zahrnutý pozemek také hezky prodá.

Otázky zůstanou. Namastil si snad někdo  sofistikovaně kapsu?Otázky však zůstanou. Potlačit se, bohužel, nedají. Bylo toto košer řešení situace, jež straší resort už víc než rok? Kdyby nebylo jednoho aktivního úředníka, jenž tak trochu navíc vyžadoval onen druhý kontrolní posudek, prošla by jakkoli nastavená a třeba i hodně předražená cena? Namastil si snad někdo sofistikovaně kapsu? Je na vině zákon umožňující takto odlišné oceňování parcel (dle ceny v místě obvyklé)? A je lokalita v Dolních Břežanech natolik jedinečná, jak v obhajobách smluv slyšíme? Nikdo de facto nepochybil, nic se nestalo, šlo prý jen o „administrativní problém“.

Ale daňového poplatníka to bude stát desítky milionů korun navíc.

Počet příspěvků: 1, poslední 15.8.2011 09:26 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.