Schwarzenbergův tah: Zeman a Klaus v opozičněsmluvním pytli!

Zapomeňte na boj pravice versus levice. Je tu nový náboj. Naplno se rozehrál zápas „havlistů“ proti „klausozemanovcům“.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Miloš Zeman před týdnem po oznámení výsledků prvního kola prezidentských voleb rozehrál proti Karlu Schwarzenbergovi hru, ve které mělo jít o boj levice (Zeman) proti pravicové vládě, jíž je kníže místopředsedou. Jelikož je Nečasův kabinet na veřejnosti hodně nepopulární, vypadalo to, že Zeman získal důležitý náskok před svým sokem. Jenže to by se do Zemanovy kampaně nesměla vložit Klausova rodina (otec, syn a manželka). Zdá se, že Zemanova výhoda z úvodu je pryč.

Před několika dny Zeman s oběma Václavy Klausovými naplno rozjeli národoveckou kampaň, jejíž noty snad občas musel ladit i republikán Miroslav Sládek. Benešovy dekrety, špatná čeština, „neČech“, emigrant, švýcarský pas, neumí hymnu, huhňá a tak dále. Korunu všemu nasadila prezidentova manželka Livia, která v pátečním duelu na Prima Family podpořila Zemana těmito slovy: „Potom také nechci, aby po mně na Pražský hrad přišla dáma, která bude mluvit jenom německy,“ řekla Klausová na adresu Schwarzenbergovy rakouské choti.

Schwarzenbergův prezidentský tým vycítil šanci a provedl strategický mediální protitah. Z Moravy (konkrétně z Olomouce), kde neměl v prvním kole vysokou podporu, se Schwarzenbergovi podařilo s prohlášením ve stylu „Zeman a Klaus jedno jest“ dostat na titulní stránky většiny médií. „V těchto dnech se projevil velký podvod na českých voličích. Dlouhá léta nám Václav Klaus a Miloš Zeman tvrdili, jak spolu svádí nepřekonatelný boj pravice s levicí. Teď se jasně projevuje, že o to vůbec nejde. Neboť Václav Klaus a Miloš Zeman tvoří jednu mocenskou skupinu, která spolu drží léta pohromadě,“ řekl mimo jiné Schwarzenberg.

Klaus se na Zemanovu stranu postavil ne v úplně nejpříznivější době, kdy se sám potýká s kritikou kvůli novoroční amnestiiVypadá to, že souboj na ose levice-pravice, který naordinoval Zeman, se týden před volbami přesouvá na pole, kde bude mít výhodnější pozici Schwarzenberg – do boje proti strukturám kritizované opoziční smlouvy, jejímiž tvářemi je duo Zeman-Klaus. K tomu si Schwarzenberg na svůj facebookový profil pověsil: „Ano, jde o souboj pravdy a lásky se lží a nenávistí.“

Nezapomínejme, že Klaus se na Zemanovu stranu postavil ne v úplně jemu nejpříznivější době. Hlavním tématem veřejné debaty je totiž hned po prezidentských volbách Klausova amnestie, která se lidem tuze nelíbí. Je klidně možné, že prezidentské volby nakonec budou i jakýmsi referendem o Klausově dalším působení v české politice.

kocourkovskej A co na to MUDr Chocholoušek? ;-) 23:34 20.1.2013

Počet příspěvků: 48, poslední 22.1.2013 03:30 Zobrazuji posledních 48 příspěvků.