Schwarzenberg: Prachy jsou v „topce“ Kalouskova parketa

Z rozhovoru předsedy TOP 09 pro MF Dnes nevyplynulo, bude-li za neúspěch strany v podzimních volbách zodpovědný on, nebo její místopředseda.

Předseda TOP 09, ministr zahraničí a kandidát na prezidenta Karel Schwarzenberg (74) se těší dobrému zdraví. Lékaři mu předpověděli, že by se měl dožít bez problémů osmdesátých narozenin. Horší je to s jeho stranou. Ta dle předvolebních průzkumů balancuje na hranici osmi procent, což oproti sněmovním volbám v roce 2010 (16,7 procenta) představuje dramatický propad.

Předsedu „topky“ Schwarzenberga to však neznepokojuje. Jak uvedl v rozhovoru pro MF Dnes, je to daň za vedení reformních ministerstev (financí, práce a sociálních věcí, zdravotnictví). Navíc si prý s místopředsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem a předsedou poslaneckého klubu této strany Petrem Gazdíkem už při vstupu do vlády Petra Nečase řekli, že to lidé neocení.

Existuje však ještě jedno vysvětlení špatných výsledků TOP 09 – skandál s nákupem vojenských letadel Casa, kvůli němuž byla exministryně obrany Vlasta Parkanová (TOP 09) zbavena imunity a vydána k trestnímu stíhání. Straně také přitížily neomalené výroky ministra financí Kalouska na adresu policie i jeho údajná snaha ovlivnit vyšetřování kauzy Casa.

Ministr Schwarzenberg v rozhovoru vysvětlil roli Parkanové v kauze Casa originálně: „Snad byla někdy nešikovná, to se stává, ale jak se jí pokoušeli kriminalizovat, to nás pobouřilo.“ Řečeno jinak, exministryně Parkanová možná chybovala, ale na trestní stíhání to podle lídra TOP 09 není. A má i pochopení pro Kalouskovy výpady: „Já jsem spíše flegmatik, on naopak rychle vybuchne. Člověka, kterému je padesát, nepředělám.“

Schwarzenberg má dobrý důvod hájit Kalouska. Bez něho by totiž strana zkrachovala. „Na rozdíl ode mě celý život pracoval v politické straně, má v tom větší zkušenosti, proto bude řízení strany vždycky spíše na něm. V opravdu závažných věcech se ale radíme,“ konstatoval předseda TOP 09. A dodal pádný argument: „Během posledního roku se navíc řešily hlavně prachy. A to je Kalouskova parketa, ne moje. Diskuse o zahraniční politice tu je bohužel příliš malá.“

Čtenáři se tedy od předsedy druhé nejsilnější vládní strany dozvěděli, že finanční a organizační hlavou TOP 09 – faktickým vůdcem – je Kalousek. Předsedovi TOP 09 Schwarzenbergovi zbývá jen okrajová zahraničně-politická agenda. Nenastal tedy čas na výměnu ve vedení strany, jestliže její předseda je pouze symbolem pro veřejnost, ale ve skutečnosti ji neřídí? Kdo případně po podzimních krajských a senátních volbách ponese odpovědnost za nesplněný cíl dostat se na pravici před ODS?

„Když se ve volbách strana propadne, tak z toho obyčejně musejí bossové vyvodit důsledky,“ připustil Schwarzenberg. Deník MF Dnes se však bohužel Schwarzenberga v rozhovoru nezeptal, zda by dal za odliv voličů nesl odpovědnost on, nebo by například požadoval odchod místopředsedy Kalouska. Druhá varianta by však měla pro TOP 09 nepříjemný důsledek — strana by přišla o experta na prachy.

Počet příspěvků: 3, poslední 26.9.2012 05:13 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.