Schwarzenberg má k Hradu blíž

V prvním kole prezidentské volby zvítězil Miloš Zeman, karty jsou rozdány pro důstojné, ale dramatické finále s širšími dopady.

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

První kolo pro Zemana. Jenže jestliže Zeman nepřekvapil, Schwarzenberg svoje protivníky musel šokovat. Rozdíl necelého jednoho procenta je tak zanedbatelný, že pokud někteří poražení kandidáti, kteří nechtějí Miloše Zemana na Hradě, vyzvou voliče k podpoře knížete, a pokud předseda TOP 09 udrží dynamiku posledních týdnů, příští prezident se bude jmenovat Karel Schwarzenberg.

Voliči poslali do druhého kola nejtěžší představitelné váhy. Je vidět, že občané si přejí na Pražském hradě státníka velice zkušeného, politika, muže s šedinami a neposkvrněného stigmatem komunistického režimu, respektive jeho normalizační fáze. Zeman a Schwarzenberg této poptávce nejen vyhovují, ale navíc jsou dostatečně odlišní, tudíž druhé kolo bude soubojem pravice a levice. Ze všech kandidátů oni dva mají za sebou největší a nejsilnější životní příběh. Jednoduše řečeno, Českou republiku čeká za dva týdny důstojné finále.

Jaký to zvrat! Ještě na přelomu roku například průzkum  CVVM věštil jednoznačný duel. Zemanovi přisuzoval 19,5 procenta podpory, Janu Fischerovi jako favoritovi číslo jedna dokonce 22,5 procenta. Karel Schwarzenberg byl čtvrtý s pouhými sedmi (!) procenty, za Jiřím Dienstbierem, jemuž respondenti CVVM přisuzovali procent třináct.

Bez nadsázky lze tvrdit, že přes veškerou kritiku přímé volby občané rozhodli inteligentně.

Kromě překvapení, které představuje procitlý (či obrozený) fenomén Schwarzenberg, může republika zaznamenat i další dobrou zprávu. Bez nadsázky lze tvrdit, že přes veškerou kritiku přímé volby občané rozhodli inteligentně. Jan Fischer, prakticky loutkový kandidát generovaný velkými financemi a silným mediálním impériem, pohořel, nechybělo málo a skončil až čtvrtý.

A ještě jedno pozitivum: Zhruba sedmiprocentní výsledek skutečného občanského kandidáta Vladimíra Franze, který svoji kampaň absolvoval prakticky bez peněz, lze považovat za signál, že s budoucností České republiky to nevypadá docela černě.

Situační zpráva před rozhodující bitvou

Pokud komunisté, s jejichž hlasy může Zeman jistě počítat, neztratí rozum a otevřeně ho podpoří, pak se bývalý premiér ve druhém kolem naopak nemůže dočkat příznivých slov poražených kandidátů. V tomto směru má Schwarzenberg mnohem lepší vyhlídky: jistě může počítat s podporou Zuzany Roithové, Táni Fischerové, a i když Vladimír Franz nehodlá říct, koho by vyslal na Hrad, je úplně jasné, komu většina jeho voličů dá hlas.

Vůbec není jisté, že příznivci ODS výzvu Petra Nečase a Přemysla Sobotky volit knížete jako kandidáta vládní koalice přijmou

Zajímavé to bude leda v ODS. Strana sice hned po zveřejnění výsledků prvního kola vyzvala své příznivce k podpoře Schwarzenberga, jenže mezi občanskými demokraty stále silně přežívá nostalgie po opoziční smlouvě, proto vůbec není jisté, že výzvu Petra Nečase a Přemysla Sobotky volit knížete jako kandidáta vládní koalice přijmou za svou.

A dále: Schwarzenberg na Hradě pro ODS znamená, že se v příštích parlamentních volbách s vysokou pravděpodobností zařadí za TOP 09.

A do třetice, pojednáváme-li stanovisko ODS před druhým kolem, nesmíme zapomenout na vliv bývalého předsedy Václava Klause, na nějž mnoho členů strany se stále dívá jako na spasitele. Zatím se neví, zda se současný prezident veřejně postaví za Miloše Zemana, můžeme si ale vsadit, že jeho příznivci Karlu Schwarzenbergovi hlas nedají.

Velká otázka zní, co doporučí svým voličům Jan Fischer, přesněji řečeno, jeho hybatelé. Je však sotva představitelné, že by vyzvali k podpoře Miloše Zemana, který se proti Fischerovi a jeho loutkařům, miliardářovi Tomáši Chrenkovi a mediálnímu magnátovi Jaromíru Soukupovi, víc než silně vymezoval. Jenže vzhledem k „odvaze“ Jana Fischera se dá předpokládat, že poražený kandidát se natvrdo nerozhodne podpořit toho ani onoho. Spíše se dá počítat s tím, že byznysmeni kolem Zemana a Fischera se budou snažit v zákulisí uzavřít dohodu o budoucí spolupráci. Je otázkou několika dnů, kdy ze všech médií, které Fischerovi tvůrci ovládají, bude jasné, komu mají voliči poraženého kandidáta dát ve druhém kole hlas.

V nejtěžší situaci, přímo schizofrenní, se ocitli sociální demokraté

V nejtěžší situaci, přímo schizofrenní, se ovšem ocitli sociální demokraté. Jejich kandidát před prvním kolem sice mnohem ostřeji útočil na Miloše Zemana než na Karla Schwarzenberga, jenže ČSSD nemůže deklarovat podporu kandidáta vládní koalice, kterou tak silně kritizují. Tím, že Fischer nepostoupil do druhého kola, se pro ČSSD kompletně zhroutila chytře postavená strategie. Bohuslav Sobotka a Michal Hašek počítali s tím, že v druhém kole podpoří Fischera. Krátce po první kole ČSSD vybídla své voliče k podpoře Zemana, ač je jasné, že bývalý předseda sociálních demokratů na Hradě by pro stranu byl devastačním faktorem. První kolo voleb však učinilo z Jiřího Dienstbiera silného muže ČSSD a velká část voličů této strany může spíše naslouchat jeho doporučení, než radám Sobotky či Haška.

Mezi Zemanem a Schwarzenbergem se každopádně rýsuje poutavá bitva, což už naznačily první výroky obou kandidátů. Zeman jednoznačně využije špatného mediálního obrazu vlády a jejích nepopulárních rozhodnutí a po této linii se do svého soka opře. Argumenty jako například zvyšování daní, církevní restituce, penzijní reforma či amnestování tunelářů a mafiánů jistě padnou na zkypřenou půdu.

Jak se Karel Schwarzenberg zachová při hlasování o důvěře?

Schwarzenberg, jenž se v poslední fázi kampaně o vládní koalici ani o svou stranu nijak zřetelně neopíral, se bude muset připravit, aby vládní kroky rozumně bránil, či se od nich chytře distancoval, jinak ho Zeman v televizních diskusích rozdrtí. Nezapomeňme, že za několik dnů se opozice chystá ve sněmovně zaútočit na vládu kvůli amnestii. Jak se Karel Schwarzenberg zachová při hlasování o důvěře? Bude pro něj důležitější budoucnost vlády Petra Nečase, kde může dělat ministra zahraničí do poloviny roku 2014, nebo post prezidenta republiky až do roku 2018? To je otázka všech otázek, na kterou zná odpověď jedině Karel Schwarzenberg. Prozatím je veřejně známo, že se sejde s premiérem Nečasem k diskusi o svém postu ministra zahraničních věcí.

Pitris Souhlas Souhlas s Pcháč Oset. 7:52 13.1.2013
Peterczech Souhlasím s Vámi. 11:42 13.1.2013

Počet příspěvků: 87, poslední 19.1.2013 07:24 Zobrazuji posledních 87 příspěvků.