Sbohem, ODS! Poslední plivance Tomáše Hrdličky.

Kdysi vlivný pražský šíbr nezvládá ústup ze slávy a hystericky kolem sebe kope. Ke svému dílu ani nemá odvahu se hlásit.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © foto ČESKÁ POZICEČeská pozice

V Praze běží paralelně dvě kampaně s tematikou ODS. Jedna standardní politická, zaměřená na získání hlasů ve volbách. Druhá podpásová, zaměřená jen na vyřizování osobních účtů. Autor druhé je teoreticky neznámý, ač má celá Praha jasno.

Reklamu občanských demokratů v Praze někdo o víkendu přelepil plakáty, které se vizuálně nijak neliší od originálu. Ovšem zatímco na materiálech ODS exprimátor Bohuslav Svoboda hlásal, že vyhnal kmotry z Prahy a vyžene je i z politiky, na nových plakátech stojí „Vyhnal jsem ODSáky z Prahy, vyženu je i z politiky“. Zadavatel není označen, což je u politické reklamy s pravděpodobností hraničící s jistotou v rozporu se zákonem (o samotném přelepování zaplacené inzerce to platí jakbysmet).

Tuto část „guerilly“ doplňuje distribuce letáčků, které se pokoušejí ztrapňovat dvojici vedoucí kandidátku ODS v Praze, vedle Svobody ještě volební lídryni strany Miroslavu Němcovou. U ní je heslo zpochybňující její kvalifikaci pro vstup do sněmovny založené na tom, že pochází z Vysočiny, a ne z Prahy (někdo by měl autorovi letáku možná vysvětlit, že komunální volby se konají příští rok). U exprimátora jde o slova „Svoboda pro Svobodu. Dejte mi 4 minuty, ať nedostanu 4 roky“, narážející na obvinění kvůli Opencard.

K primitivní kampani, která ani nemůže nějakému konkrétnímu subjektu pomoci (byť si exponent seskupení Hlavu vzhůru a bývalý člen ODS Praha 11 Jiří Janeček nejspíše myslí opak a plakát se Svobodou si vyvěsil na své facebookové stránky) a zjevně má za cíl pouze škodit, se oficiálně nikdo nehlásí. Ovšem, jak praví i exprimátor Svoboda, každý si domyslí, „jaký opeřenec za tím stojí“. Odpověď je opravdu jednoduchá a jmenuje se Tomáš Hrdlička.

Z první ligy rovnou do divize

Než začne tento pražský šíbr dětinsky zapírat, že s antikampaní nemá nic společného (jak ho ocitoval například Deník.cz), měl by si vzpomenout, že i kolegovi z redakce ČESKÉ POZICE před časem posílal zprávu s doslovným zněním výše zmíněného antisvobodovského sloganu, jak píšeme ve volebním on-line zpravodajství. Měl by si vzpomenout, komu všemu se za poslední týdny chlubil, jak usilovně pracuje na kampani SPOZ a Hlavy vzhůru, a kolik letáků ze Slovenska si v poslední době pořídil. Nikdo pravděpodobně nemá důkazy, díky kterým by bylo možné z Hrdličkových plivanců vyvodit trestněprávní odpovědnost – což ale neznamená, že nelze říct, kdo je duchovním otcem celé této antikampaně.

Hrdlička evidentně není schopen unést, že v ODS už delší dobu přichází o pozice. Že ve straně ovládá už jen hrstku svých nejvěrnějších poskoků z Prahy 10 a 11, že byl sám z ODS vyloučen, že se vedení magistrátu v čele se Svobodou celkem úspěšně snažilo vymanit úřad ze sféry jeho obchodního vlivu. Očividně má mindrák z toho, že už si s Romanem Janouškem neposkládá kandidátku ODS v hlavním městě, ale místo toho se s Ondřejem Palounkem a Karlem Hoškem musí věnovat sestavování kandidátní listiny pro tragikomický spolek Hlavu vzhůru, a lísat se do přízně neméně zoufalé dvojice Vít Bárta a Tomio Okamura.

Hrdlička má stále některé silné spojence, ať už jsou v řadách pražské ČSSD, v okolí prezidenta Miloše Zemana či exprezidenta Václava Klause, nebo v pražském obchodním polosvětě. Se svou rodnou ODS se ovšem letos loučí ve velkém stylu – jako zbabělec a primitiv.