Sazka spadla do konkurzu, Hušák ztratil vládu

Dvoudenní schůze věřitelů zadlužené loterijní firmy vyústila schválením konkurzního návrhu, který prosazovaly skupiny KKCG a PPF.

Schůze věřitelů loterijní firmy začala již ve čtvrtek ráno. Skončila dnes v podvečer. foto: © ČTKČeská pozice

Schůze věřitelů loterijní firmy začala již ve čtvrtek ráno. Skončila dnes v podvečer.

Schůze věřitelů dnes rozhodla o uvalení konkurzu na loterijní společnost Sazka. Soud jej následně potvrdil. Dosavadní představenstvo v čele s Alešem Hušákem tím ztratilo oprávnění nakládat s majetkem firmy. To bude od nynějška v pravomoci konkurzního správce. Finanční skupiny KKCG a PPF, které konkurz prosazovaly, chtějí podle svých prohlášení zachovat činnost Sazky.

Neprošel ani jeden ze tří konkurenčních návrhů na reorganizaci společnostiKonkurz schválily hlasy téměř 78 procent nezajištěných věřitelů a 100 procent hlasů zajištěných věřitelů po dvoudenním projednávání přihlášených pohledávek. „Naším cílem bylo pokusit se o reorganizaci. Situace však dospěla tak daleko, že současný management tvrdí, že společnost chce zachránit. Ale faktické kroky, které po rozhodnutí o úpadku následovaly, směřují k tomu, aby se Sazka dostala na kolena,“ prohlásil zástupce KKCG. Insolvenční správce Josef Cupka uvedl, že reorganizace je vždy lepším řešením. „Při současném stavu Sazky je však reorganizace již nemožná,“ doplnil Cupka.

Při rozhodování měli hlavní slovo věřitelé s největším procentem pohledávek. Těmi jsou podle dosavadního výsledku schůze PPF a KKCG. Společnosti Moranda, Sidereus, KKCG a držitel dluhopisů The Bank of New York Mellon mají nadpoloviční většinu. Hlasovací práva mají věřitelé s pohledávkami za necelých 8,4 miliardy korun.