Sazka: Hušák se smiřuje s insolvencí

Aleš Hušák se má dle představenstva Sazky připojit k insolvenčnímu návrhu Romana Ječmínka. V pátek jde na výslech k soudu.

David Kasl 22.3.2011

Dosud pozvolné přistávání zadlužené Sazky do insolvence se v posledních hodinách mění ve zřícení. Poté, co svůj návrh na vyhlášení úpadku firmy podal v pondělí u Městského soudu v Praze místopředseda představenstva firmy Roman Ječmínek, vyzval dnes soudce generálního ředitele Aleše Hušáka, aby se k němu vyjádřil – zda se s ním ztotožňuje, nebo aby podrobně zdůvodnil svůj nesouhlas. Další postup soudu bude záležet na jeho stanovisku.

Jaké zřejmě bude, naznačuje výsledek pondělního mimořádného jednání představenstva Sazky. To mělo Hušáka pověřit, aby buď podal vlastní insolvenční návrh, nebo se připojil k Ječmínkově návrhu. Jak pro server iHNed.cz uvedl šéf hokejového svazu a zástupce majoritního vlastníka ČSTV Tomáš Král, který se jednání účastnil, „situace Sazky se za poslední dva týdny natolik zhoršila, že představenstvo po předložení informací o jejím hospodaření konstatovalo úpadek firmy“.

Hušák prý již včera poslal zaměstnancům firmy dopis, v němž mimo jiné sděluje: „Dá se očekávat, že v dohledné době bude rozhodnuto o úpadku akciové společnosti Sazka. Poté bude ustanoven insolvenční správce. Tento krok dosavadní situaci zpřehlední a nastaví jasná pravidla.“

Sazka momentálně k výsledkům jednání představenstva připravuje tiskovou zprávu, Hušák své stanovisko k situaci zveřejní na chystané tiskové konferenci.

Penta a E-Invest ze hry?

Městský soud dnes také vyzval šéfa Autoklubu ČR (drží v Sazce čtyři procenta) Romana Ječmínka, aby doložil, zda byl k podání insolvenčního návrhu pověřen představenstvem firmy. Zároveň si na pátek pozval k výslechu kromě Ječmínka i Hušáka, právního zástupce Sazky advokáta Jaromíra Císaře a právní zástupce společností Moranda a KKCG Structured Finance, které podaly insolvenční návrhy již v lednu a únoru.

Zástupci Sazky musejí u výslechu zdůvodnit a doložit dosavadní stanovisko firmy: že není potřeba ustavit ve firmě předběžného insolvenčního správce a předběžné opatření omezující pravomoci managementu v nakládání s majetkem firmy. Dále, že předběžné smlouvy o úvěru a spolupráci, na nichž se vedení Sazky domluvilo se společností Gladiolus (Sazka žádá, aby je mohla uzavřít), nejsou v rozporu s insolvenčním zákonem. Doložit mají rovněž jejich reálnost, zejména schopnost Sazky jim dostát z hlediska odhadovaných příjmů za dobu splatnosti úvěru.

Kdo je Gladiolus?

Akciovou společnost Gladiolus ovládají E-Invest a Penta. Předmětem jejího podnikání je dle obchodního rejstříku výroba, obchod a služby uvedené v přílohách 1 a 3 živnostenského zákona a pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor. Její základní kapitál činí dva miliony korun. Do rejstříku byla společnost zapsána koncem roku 2007, základní kapitál ale splatila až počátkem letošního února. Jak jsme informovali již dříve, v pozadí tohoto tandemu je i vlivný lobbista Roman Janoušek, dle zdroje obeznámeného s aktuálním děním kolem Sazky je pražský Voldemort v tandemu s vlivným zastupitelem Prahy 10 Tomášem Hrdličkou (ODS).

Konec jednoho příběhu

V tom případě skončí jedna životní kapitola loterijního gigantu, od roku 1995 neodlučně spjatá se jménem generálního ředitele Aleše Hušáka. Hlavní slovo v dalším osudu převezmou věřitelé, zejména skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. PPF v pondělí oficiálně oznámila, že převzala veškeré pohledávky za firmou, jež dosud držel realitní magnát Radovan Vítek. A že bude své kroky koordinovat s dalším významným věřitelem, skupinou KKCG Karla Komárka ml.

Jak výstižně poznamenal server motejlek.com, „možnosti nového tandemu jsou řádově vyšší než toho současného“ (myšlena Penta a E-Invest). Na rozdíl od Vítka je Kellner velmi sofistikovaný investor a využije veškeré své lobbistické síly, aby co nejrychleji převzal nad Sazkou kontrolu.