Saúdská Arábie a Rusko nezvýší těžbu ropy. Ceny energií porostou

Cena ropy prorazila hranici 80 dolarů za barel, a když zdražuje, roste i plyn, uhlí a elektřina. Podle některých analytiků může během pár měsíců překonat cenu sta dolarů. To by v případě benzinu neznamenalo zdražování o haléře a desetihaléře, ale o dvě až tři koruny za litr. Vzhůru míří i ceny elektřiny na lipské energetické burze.

Roman Šitner 3.10.2018
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a trh s ropou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a trh s ropou. | foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a trh s ropou.

Už to vypadalo, že si české domácnosti od zdražování energií na čas oddychnou. Například elektřina narazila na burze na pomyslný strop a o něco zlevnila. Vypadalo to, že se ceny na čas ustálí, a prudký růst skončí. Teď už je ale jasné, že zdražování neskončilo a bude pokračovat. Stačilo, aby Saúdská Arábie a Rusko odmítly v neděli 23. září plán na zvýšení těžby ropy. Ta pak okamžitě zamířila na burzách vzhůru. Prorazila hranici 80 dolarů za barel a je nejdražší za uplynulé čtyři roky.

To Češi pocítí u nejen čerpacích stanic, ale i u svých účtů za další energie. Když zdražuje ropa, roste i plyn, uhlí a nakonec i elektřina. Analytici navíc očekávají, že to jen tak neskončí. Ropa podle některých z nich může během pár měsíců překonat cenu sta dolarů za barel. To už by v případě benzinu neznamenalo zdražování v řádu haléřů a desetihaléřů, ale o dvě až tři koruny za litr. Vzhůru míří i ceny elektřiny na lipské energetické burze.

Trump versus OPEC

„Předpokládám, že cena bude kolísat nahoru a dolů, ale hranice 60 eur (za megawthodunu) nejspíš v nejbližší době nebude prolomena,“ předpokládá energetický odborník Jiří Gavor. Současný růst cen stojí na konfliktu amerického prezidenta Donalda Trumpa a zemí těžících ropu sdružených v organizaci OPEC. Trump se je snažil přesvědčit, aby zvýšily těžbu, a pomohly tak snížit její cenu. Ty na to ale nepřistoupily. Obchodníci na burze na to reagovali tím, že začali ropu rychle nakupovat, čímž táhli její cenu vzhůru.

Současný růst cen stojí na konfliktu amerického prezidenta Donalda Trumpa a zemí těžících ropu sdružených v organizaci OPEC. Trump se je snažil přesvědčit, aby zvýšily těžbu, a pomohly tak snížit její cenu. Ty na to ale nepřistoupily.

Hlavním tahounem růstu cen energií je však především globální ekonomický růst. „Ceny elektřiny rostly i kvůli poptávce po uhlí z Asie. Dalším důvodem byla i nižší výroba z obnovitelných zdrojů energie v Evropě, která byla nahrazována uhelnými i plynovými elektrárnami,“ vysvětluje mluvčí společnosti ČEZ Roman Gazdík. Ceny elektřiny v Evropě ale silně ovlivnila i nákupní horečka, která zasáhla obchodování s takzvanými emisními povolenkami. Ty firmy potřebují, aby mohly vypouštět oxid uhličitý – a uhelné elektrárny jich při spalování uhlí potřebují hodně.

Letos nebylo na burzách k mání téměř nic výnosnějšího. Na začátku roku se dalo povolení k vypuštění tuny skleníkového plynu získat za necelých osm eur. Jenže cena se rychle zdvojnásobila a začátkem září dokonce přesáhla 25 eur, tedy více než trojnásobek z kraje roku. Žádná jiná investice nepřinášela takový zisk, proto byla velmi lákavá. Navíc společně se zdražující ropou vypadala jako téměř bezriziková. Bublina proto rostla a přitahovala více zájemců o snadné zisky. S nadsázkou lze říci, že roli bitcoinu letos obsadil oxid uhličitý.

Zvrat v trendu nelze čekat

Dražší povolenky táhly vzhůru ceny elektřiny a domácnostem chodily domů nové a vyšší ceníky. V Česku tak postupně zdražili všichni velcí dodavatelé elektřiny. Povolenková mánie ale narazila na strop. Proražení hranice 25 eur za tunu oxidu uhličitého se neobešlo bez reakce. Především Poláci, kteří jsou extrémně závislí na elektřině z uhlí, a tedy i na emisních povolenkách, žádali Evropskou unii o intervenci.

Aktuální rychlý růst cen ropy s sebou zprostředkovaně táhne vzhůru i ceny elektřiny. Zvrat v trendu nelze čekal, dokud nedojde k obratu v hospodářském cyklu.

Navíc 25 eur byla psychologická hranice, při níž už řada investorů začala raději vybírat zisky. Protože prodávali ve velkém, zamířila cena dolů. Spolu s tím začala zlevňovat i elektřina na evropských trzích, jejíž cena tak během krátké doby spadla o téměř 15 procent. Šlo ale jen o pár dní.

Aktuální rychlý růst cen ropy s sebou zprostředkovaně táhne vzhůru i ceny elektřiny. „Zvrat v trendu bych neočekával, dokud nedojde k obratu v hospodářském cyklu,“ předpokládá šéf společnosti Amper Holding Jan Palaščák.

Počet příspěvků: 1, poslední 3.10.2018 11:00 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.