Diskuse k článku

Saúdové popravou klerika ženou region do hlubší krize

Poprava předního šíitského kritika saúdskoarabského sunnitského režimu šajcha Nimra vyvolala na Blízkém východě vášnivé protesty, ozvala se EU i OSN. Jde přitom jen o poslední z kontroverzních kroků Saúdů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Mir

Informace, jež mi vyrazili dech :

http://uzunoglu.blog.idnes.cz/c/490702/vyusti-to-ve-svetovou-valku.html

0/0
9.1.2016 23:38
Foto

Mir

Re: Informace, jež mi vyrazili dech :

teda vyrazily :-(. Ti, ti, ti, vy informace :-)

0/0
9.1.2016 23:41

J. Křivan

Re: Informace, jež mi vyrazili dech :

Zajímavé detaily od člověka, který tu oblast dobře zná a dlouhodobě v ní obhajuje zájmy některých kurdských skupin. Nesmíte ovšem zapomenout, že jde o velice agilního člověka, který jde tvrdě za svým. Pokud vzpomínám sponzoroval například vydání knihy proslovů Václava Klause a s Jaromírem Štětinou byl nedávno v kurdských oblastech Sýrie. Jeho životopis není procházka růžovým sadem a proto je na místě při posuzování jeho článků značná míra opatrnosti.

0/0
10.1.2016 12:10
Foto

Mir

Re: Informace, jež mi vyrazili dech :

Souhlas. Tak dlouho mě svrběla klávesnice, až to musím napsat. Bylo by dobré téma

pro ČP, zmapovat ideové spektrum 40-ti miliónové kurdské populace.

0/0
23.1.2016 13:41

J. Křivan

komentátor Intercept John Schwarz.

Téměř všechna z fosilní paliva v Perském zálivu leží pod územím obývaných šíity

Jedna z hlavních obav saúdské královské rodiny souvisí se skutečností, že se jednou budou moci šíité oddělit, zabrat všechnu ropu a se spojit s šíitským Íránem,

0/0
8.1.2016 13:01
Foto

S45u34p32r88a72b79o45l71a80k 23Z 85B88o80l10e41s65t38i 7815467235583

To neni az tak uplne pravda

On nevolal po odtrhnuti to co on prosazoval bylo separovani jizni provincie v pripade toho, ze bude pokracovat nedodrzovani prav saudskych siitu. Nevim, kde jste prisel ktomu, ze spolupracoval s IS. Podporoval svobodne volby a podle historie jeho zivota od 2006 do 2015 se vubec divim, ze se k aktivnimu ozbrojenemu odporu davno nepridal.

Precte si wikipedii a prilozene zdroje vni...

0/0
7.1.2016 11:00

I klerik musí dodržovat zákony.

Tiso byl rovněž klerik, a když mu nylo u soudu prokázáno, že kolaboroval, respektive byl prodlouženou rukou německých nacistů na Slovensku, jak prezident tzv. Slovenského štátu, byl popraven, i když se to mnoha věřícím katolíkům nelíbilo a nelíbí dodnes, tak stejně tak byl tento muslimský klerik usvědčen ze spolupráce s tzv. Islámským státem a dokonce i ze snahy odtrhnout část Saudské Arábie a připojit ji k IS, což dle tamních zákonů bylo klasifikováno jako vlastizrada.

0/0
7.1.2016 9:47

Re: I klerik musí dodržovat zákony.

Člověče, proč si aspoň něco nezjistíte?

IS je tvořen radikálními sunnity - vahhábity. Pro ty jsou šíité stejní nevěřící jako křesťané nebo židé. Možná i horší, protože pro všechny radikály jsou vlastní heretici horší než jinověrci.

Nikdo - dokonce ani oficiální Rijád - netvrdí, že Nimr spolupracoval s IS. I o popravených sunnitech tvrdí, že spolupracovali s Al-Káidá, ne s IS - IS se odtrhl od An-Nusrá právě proto, že jeho velitelé odmítají podřídit se kajdistům.

Naopak všichni komentátoři se shodují na tom, že Nimr prosazoval nenásilný odpor proti útlaku šíitské menšiny v SA (a většiny v Bahrajnu). Stovnávat ho s Tisem, který nese odpovědnost za deportace slovenských Židů, je mimo mísu.

0/0
7.1.2016 11:12

Re: I klerik musí dodržovat zákony.

Vážený doporučuji vám si něco přečíst o státním zřízení Soudské Arábie. Právě tam je u moci nejradikálnější a ten pravý islám a to tzv. vahhábismus a ne u Islámského státu, jak zde plácáte. Pokud by to bylo tak jak tvrdíte, tak SA a IS by byli náboženští spojenci a ne jak je tomu dnes, kdy právě SA je největším spojencem západu, který umožňuje podnikat letecké útoky na základny IS. Vojensky vedou IS bývalí generálové diktátora Iráku Saddáma Husejna.

Srovnání s Tisem jsem uvedl jen proto, že spousta diskutérů je přesvědčena, že klerik nemůže být souzen a popraven, takže rozdílnost odsouzení a popravy faráře Tisa po II. svět. válce s odsouzením a popravou klerika Nimry nijak nerozporuji.

0/0
7.1.2016 21:12
Foto

Mir

Re: I klerik musí dodržovat zákony.

Souhlas s p. Novákem, že šíita by se nikdy nespojil s IS. Natolik velká je řevnivost mezi šíity a sunity.

Saudský wahábismus je radikální, ale má formu státního zřízení, tudíž je čitelný a navenek diplomatický.

IS je mnohem radikálnější, neboť uplatňuje původní brutální, expanzivní postupy prvotního islámu.

Včetně přesvědčení, že jejich svévole je vůlí Alláhovou.

0/0
7.1.2016 22:00