Sarrazin a Breivik pod jednou dekou?

Sociálnědemokratická strana Německa instrumentalizuje norský masakr. Chce se zbavit problémového Thila Sarrazina.

Předseda sociálnědemokratické strany Německa (SPD) Sigmar Gabriel ve středečním rozhovoru spojil tragédii v Oslu s německým „provokatérem“ Thilo Sarrazinem. „Společnost, ve které se opět začíná nosit antiislamismus, ve které se lidé ohraničují od jiných a ve které buržoazie aplauduje panu Sarrazinovi, má na svých okrajích samozřejmě také blázny, podle nichž je legitimní použít i tvrdší opatření,“ prohlásil Gabriel.

Člen SPD, bývalý berlínský senátor, ekonom a někdejší člen správní rady centrální banky Sarrazin v minulých letech často poukazoval na nešvary německé společnosti. Kritizoval zejména chybějící vůli cizinců integrovat se do ní. Svými názory společnost polarizoval. Hlášky typu „Turci dobyjí Německo pomocí vyšší porodnosti“ sklízely silnou kritiku z jedné strany a hlasitou podporu z té druhé.

Více o názorech Sarrazina i jeho knize „Německo se ničí samo“ si přečtete v těchto článcích:

Většina tezí kontroverzního činitele však našla v politickém světě oporu, dokonce od prominentních spolustraníků, například bývalého kancléře Helmuta Schmidta. Kniha „Německo se ničí samo“ Sarrazina nakonec katapultovala na špičku nejčtenějších německých autorů. Přesto se vedení SPD už nějakou dobu snaží muže s plechovým bubínkem umlčet.

Sarrazin se ale partaje drží stejně pevně jako svých politických tezí. Nelze se tedy divit, že německá média teď spekulují, že výroky Gabriela byly míněny jako politický faul, potažmo revanš. Gabriel se totiž už několik let neúspěšně snaží Sarrazina ze strany vyštípat.

Podobně to vidí i Sarrazin: „Sigmar Gabriel zřejmě nedokáže strávit tu trapnou prohru, když se mu nepodařilo se mě před stranickou komisí zbavit. Jiný komentář k tomu nemám.“  Gabriel zatím nereagoval.