Sarkozy prohrál doma, ale drtivě zvítězil v Izraeli

Přízeň krajanů žijících v Izraeli Nicolase Sarkozyho musela potěšit, ale ve Francii mu k obhajobě určitě nepomůže.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy v prvním kole těsně prohrál se socialistou Françoisem Hollandem, ale může ho alespoň těšit drtivá podpora francouzských občanů žijících v Izraeli. V židovském státě docela populárního Sarkozyho volilo 82 procent jeho spoluobčanů, kdežto spíše protiizraelského Hollanda pouze necelých osm procent. Zhruba čtyři procenta dostala i dcera antisemitského otce Marine Le Penová, která se přeorientovala na protiimigrantskou, tedy protiarabskou notu. Což není proti izraelskému gustu.

V Izraeli žije okolo 63 500 registrovaných voličů, kteří se mohou zúčastnit francouzských prezidentských voleb, a zhruba 15 procent této možnosti na francouzských konzulátech v několika izraelských městech využilo. A volili jednoznačné: 8 z 10 hlasovalo pro Sarkozyho. „Je dobrý pro Židy, podporuje Izrael a rozumí mu, má židovskou krev,“ vysvětluje jeden z nich, proč hlasoval pro „Sarkyho“.

Podobně argumentovali i další, přičemž poukázali také na skutečnost, že od socialistů, respektive Hollanda, se podobné podpory či potírání arabského extremismu v takové míře jako od pravice nedočkají. Jak ale uvedl jeden z francouzských studentů, který je na výměnném pobytu na Telavivské univerzitě, ve Francii je realita zcela jiná. „Sarkozy může být dobrý pro Židy, ale francouzský volič ho vnímá ze zcela jiné perspektivy, jako jsou imigrace, vzdělání a především ekonomika.“ A to prezidentovi do karet zrovna nenahrává.

Je navíc smutnou skutečností, že Židé z Francie utíkají. Ročně údajně dochází ve Francii ke stovkám útoků na francouzské Židy a většina z nich má viníky v arabských imigrantech. Oficiální izraelské údaje mluví o tom, že v minulých letech se každý rok odstěhovalo z Francie do Izraele okolo dvou tisíc Židů a jejich počet již dosáhl sta tisíc.

Úspěch – v tomto kontextu možná i trochu překvapivý – u Francouzů žijících v Izraeli nicméně Sarkozymu k obhajobě vítězství zcela jistě nepomůže. A ani triumf Françoise Hollanda nezastaví emigraci francouzských Židů do Izraele. Spíše naopak.

Situaci po prvním dějství prezidentských voleb a perspektivy obou aktérů v rozhodujícím, druhém kole 6. května komentuje Jaroslav Formánek v článku François Hollande míří do Elysejského paláce.

Počet příspěvků: 1, poslední 23.4.2012 03:20 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.