Diskuse k článku

Samovýrobci elektřiny by se měli podílet na jejím financování

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) se domnívají, že na zvýšených síťových nákladech se musejí podílet i dotovaní majitelé OZE.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Poděbradský 25.5.2016 12:36

to je zase pěkný tunel!

Když si pořídím všude úsporné spotřebiče a spotřeba klesne z 10 MWh na 1MWh ročně, taky budu doplácet na síť?? A proč neplatí Němci s větrníky a Rakušané s vodními když používají pro přenos českou síť ??????

F. Kusák 24.5.2016 13:05

Tady je patrné,

že zatím není řešení nikterak zajímavé, tedy pokud vlastní výroba a přetoky do veřejné sítě nejsou dodavatelům dotované. Jenže, jeden vyrábí a druhý musí odebrat, a v tom je kámen úrazu. Jestliže někdo vyrábí za dotované ceny a druhý musí odebírat předraženou elektrickou energii, pak je to špatně. Pokud bychom respektovali reálnou ekonomiku, pak by brzo solárníci zkrachovali. Ono se to za normální náklady nevyplatí, protože by domácí elektrárna měla návratnost větší než je životnost zařízení, samozřejmě v našich podmínkách. Nejsou to samozřejmě jen pořizovací náklady, ale náklady celkem včetně nákladů provozních a finančních. A tak mě napadá, jaký smysl má vlastně nějaká ostrovní elektrárna, tedy krom míst, kam nelze dodávat elektřinu z veřejné sítě, lze-li ji pohodlně odebírat ze zásuvky za rozumné ceny, které zahrnují i náklady na její provoz a údržbu. A pokud víc odebírám, pak se i více podílím na těchto nákladech. To musí být samozřejmě zohledněno i v kalkulacích solárníků. Dnes o

F. Kusák 24.5.2016 13:08

Re: Tady je patrné,

Dnes o tom nemají ani páru, za to nás drze odírají na přemrštěných cenách. Já nevím, ale mně přijde rozumnější, krýt nějaký ten výpadek dodávky elektrocentrálou s výkonem třeba 3 kW než obdobnou solární elektrárnou s pořizovacími náklady ve stovkách tisíc plus další. Nepočítal jsem to, ale velký rozdíl to asi nebude. Mám-li úsporný dům s malou spotřebou elektřiny v kombinaci s přípravou tepla v dobrém uhelném kotli nebo kotli na dřevo, případně TČ, a k tomu teplovodní soláry na teplou vodu, pak je to určitě to nejlepší řešení, pokud samozřejmě nespekulujete s dotovanými cenami elektřiny, ale na jak dlouho.

J. Jib 23.5.2016 18:42

Skutečně?

A není to náhodou tak, že v důsledku vyššího podílu OZE naopak regulační náklady distribuční soustavy klesly a celý humbuk je jen o tom, že ti co přišli o své zisky by si je chtěli vytáhnout ze systému jiným způsobem?

J. Tínek 24.5.2016 9:32

Re: Skutečně?

Podobně reagovaly vodárny, plynárny. Jakmile lidé začali šetřit, zvýšily se někde paušální poplatky a všude sazby za jednotku odběru. Lidé šetřili víc, poplatky aq platby se opět zvedly. Začarovaný kruh...