Diskuse k článku

S jádrem se nežertuje: Odpolitizujme dostavbu 5. dukovanského bloku

Pokud jde o dostavbu pátého bloku v Jaderné elektrárně Dukovany, Česko potřebuje a bude potřebovat spíš Rusko a Čínu než naopak. Pokud někdo nemá Rusko rád, neměl by to balit do argumentů zastírajících jeho emoce.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Ludvík 22.1.2021 9:34

Pár poznámek: 1) Rusko nás vnímá jako nepřátelský stát - člena NATO. Již v současnosti zprostředkovaně ovládá přes 20% výroby elektřiny u nás, protože 2) Existující bloky JE jsou zásobovány výlučně ruským palivem od TVEL; 3) Jaderné elektrárny jsou klasický baseload; nahradí maximálně uhelný baseload, který je však niźší, než výkon nového plánovaného dukovanského zdroje. Vznikne další exportní přebytek výroby, jež zaplatí český spotřebitel; 4) v době plánovaného uvedenì do provozu budou cca 50% obyvatelstva tvořit důchodci, kteří v žádném případě nebudou schopni platit za odběr elektřiny cenu, zatíženou obrovskou investicí do nové JE. 5) pokud dojde v následujících 30ti letech k rozvoji technologií 3D, klesne značně spotřeba elektřiny v průmyslu. Na tom všem je politické pouze konstatování, že Rusko nepatří mezi naše přátelé.

J. Paleček 22.1.2021 22:53

"Rusko nás vnímá jako nepřátelský stát". Mluvte za sebe a ne za Rusy. Všechno ostatní jsou v lepším případě nepodložené domněnky, v horším úmyslná manipulace. Vaše pokud má nulovou vypovídací hodnotu. Protože pokud nám EU vnutí elektromobily jako standart, tak bude elektřina spíše chybět a připraveným štěstí přeje. Díky takovým jako jste vy, my ti připravení nejspíš nebudeme.

V. Kuklík 3.1.2021 21:37

Jako dříve narozený pamatuji diskuse nad případnou dostavbou JE Temelín ze začátku 90. let. Mám v živé paměti celou škálu tehdejších politiků a politologů, kteří chtěli z rozestavěné elektrárny vytvořit skanzen nebo jiné zařízení, které nemělo s elektrárnou nic společného. Stejně tak pamatuji diskuse nad případnou privatizací ČEZ. Dostavbu a zprovoznění JE Temelín považuji za vítězství zdravého rozumu. Vážím si názorů a přístupu takových lidí, jako je Doc. Hezoučký, Doc. Zdebor a dalších, kteří pro českou jadernou energetiku hodně vytvořili. Veřejnost by měla pochopit, že velký projekt by znamenal obrazně napřímení páteře a pozvednutí hlavy v celé řadě českých podniků a zvýšení odbornosti jejich pracovníků. O tak velkých projektech, jako je výstavba dalšího bloku v Dukovanech by měli po technické stránce a bezpečnostní úrovni rozhodovat odborníci - technici a ne nějací politologové a umělci, tak jak to známe z dřívějších dob, kdy pokles českého průmyslu započal mimo jiné likvidací zbrojn

V. Jura 2.1.2021 10:24

Konečně rozumný článek,jen se divím,že prošel.Ovšem obávám se,že naši "mocní" nemocní to dají Westinghousu,který je od r. 2017 v krachu,jen aby si nerozzlobili velkého bratra za mořem.Francouzům ty jejich reaktory zase rády bouchají,tak snad opravdu jedině ti Rusáci.Ovšem,onen krachující Westinghouse se nyní prý specializuje na výrobu paliva do ruských reaktorů,tak by se nakonec mohl uplatnit.

Z. Zavadil 2.1.2021 11:19

Mám obavu, že vyhraje politika.

Typuji nakonec, že generálním partnerem bude Korea, která bude úzce spolupracovat s Čínou a Ruskem a na vše dá vlastní korejské razítko.

;-D;-D;-D

V. Jura 2.1.2021 11:31

V tom bych neviděl problém,jako někteří politici co blábolí nepodložené smyšlené nesmysly o bezpečnostních hrozbách,jen aby zakázku dostali Američané.

J. Paleček 2.1.2021 14:35

Tichá voda břehy mele. Dlouho si myslím něco podobného. V souvislosti s informačním embargem se u nás nedozvíme nic například o úzké spolupráci Ruska s Jižní Koreou v dodávkách tankerů na zkapalněný zemní plyn pro ruský plynárenský průmysl. Takže obchodní kontakty na úrovni průmyslových gigantů jsou realitou. To je jen kousek od vašich obav.

E. Novák 2.1.2021 14:04

Westinghouse už dávno v krachu není a Francouzům žádné reaktory nebouchají.

V. Jura 2.1.2021 19:58

Nyní zrovna ne,ale bouchaly.A Američanům též.

1961 Idaho, USA - explodoval experimentální malý vojenský jaderný reaktor SL-1

1971 jaderná elektrárna Monticello, Minnesota

1979 – havárie elektrárny Three Mile Island, Pensylvánie, USA

1980 Saint-Laurent-des-Eaux, Francie

1981 La Hague, Francie

1986 Surry 2, USA

2011 Marcoule, Francie

Ovšem,abych byl objektivní,tak také 1986 Černobyl, Sovětský svaz (dnes Ukrajina)

A také: 2011 Havárie elektrárny Fukušima I, Japonsko,kterážto byla daleko horší havárií než Černobyl,ale nepíše se o tom moc,neboť Japonci jsou nyní přátelé Západu.Ovšem Černobyl je na tapetě pořád.

E. Novák 2.1.2021 20:29

Z toho výčtu se jako výbuch reaktoru dá označit pouze havárie v Černobylu a , v Idahu, to ale nebyl energetický reaktor. Nic jiného výbuch reaktoru nebyl.

O tom, že havárie elektrárny Fukušima byla daleko horší než Černobyl se moc nepíše proto, že to není pravda: "For Chernobyl, a total release of 5300PBq (excluding noble gases) has been established as the most cited source term. For Fukushima, we estimated a total source term of 520 (340-800) PBq. In the course of the Fukushima accident, the majority of the radionuclides (more than 80%) was transported offshore and deposited in the Pacific Ocean.https://www.researchgate.net/publication/258280452_Comparison_of_the_Chernobyl_and_Fukushima_nuclear_accidents_A_review_of_the_environmental_impacts

V. Jura 3.1.2021 9:31

1961 Idaho, USA - explodoval experimentální vojenský jaderný reaktor SL-1. Nesprávnou operací během údržby bylo dosaženo kritičnosti na okamžitých neutronech, vyvolaná řetězová reakce způsobila explozivní přehřátí chladicí vody s následnou destrukcí reaktoru hydraulickým efektem.

Havárie japonské jaderné elektrárny Fukušima I společnosti TEPCO v roce 2011 byla nejhorší jaderná havárie od Černobylu 1986 a jediná další havárie označená na stupnici INES nejvyšším stupněm 7.Fukušima je oproti Černobylu též horší z toho důvodu,že až v roce 2013 japonská vláda přiznala,že do Tichého oceánu uniká každý den kolem 400 tun vysoce radioaktivní vody a uniká dodnes,což bylo na stupnici INES ohodnoceno stupněm 3.Kontaminovaná voda 400 tun denně se vypouští tzv. "kontrolovaně" do oceánu s cílem postupně snížit vypouštěný objem na 80 tun za den.Likvidace této jaderné havárie potrvá podle odhadů nejméně dalších 30-40 let.Podle zprávy japonské parlamentní vyšetřovací komise katastrofu nezavinila přílivo

V. Jura 3.1.2021 9:34

Pokračování: Podle zprávy japonské parlamentní vyšetřovací komise katastrofu nezavinila přílivová vlna tsunami,ale člověk.Podle odhadu vědců by kontaminová voda z Japonska mohla během tří let omývat břehy západního pobřeží USA.Informací o havárii je jen velmi málo a veřejnost se k nim dostává jen velice těžko.Podle fyzika Amoryho Lovinse k tomu přispívá i samotná japonská mentalita: „Byrokratická struktura,nechuť podávat špatné zprávy,snaha zachovat si tvář,ale i téměř absolutní kontrola informací o jaderných rizicích.

E. Novák 3.1.2021 10:26

"Nejhorší jaderná havárie od Černobylu 1986" neznamená že je horší než Černobyl, celkově je únik o řád nižší než v Černobylu. Kontaminovaná voda do oceánu už dávno neuniká, protože je odčerpávána, čištěna a skladována v areálu elektrárny. Jediné co se z této vody vyčistit nedá je tritium, takže nakonec dojde k vypuštění vody s jeho nadlimitním obsahem do oceánu. To ale nepředstavuje žádný skutečný problém, protože tritium je přirozenou součástí veškeré vody, řádově více ho vzniká interakcí s kosmickým zářením a v oceánu se stejně rychle naředí. Žádná kontaminovaná voda pobřeží USA neomývá, Tichý oceán je obrovský, veškerá kontaminace se prakticky okamžitě naředí.

Fakt že druhá nejhorší havárie v dějinách jaderné energetiky nikoho nezabila je pro ni tím nejlepším vysvědčením.

V. Jura 3.1.2021 12:05

Samozřejmě,že kontaminovaná voda do oceánu i nadále uniká i když se odčerpává a skladuje.Mimochodem,jak jsem vyšetřil tady na netu,tak se přestane údajně skladovat již tento rok,neboť dojdou kapacity.A že tato havárie nikoho nezabila a to nejlepší vysvědčení,též patrně nemyslíte vážně,že?Jak to,že nejsou oběti?Potom čerpáte ze starých dat.Z výsledků studie tamních orgánů vyplývá,že na rakovinu,způsobenou únikem radiace zemřelo až 1100 lidí.Dalších až 1800 osob rakovinou „jen“ onemocnělo,alemají špatnou prognozu nemoci.Nemusíme být vědci,aby nám došlo,že podobná čísla jsou prakticky k ničemu,když skutečný stav samotné úřady tají.Ovšem zase je fakt,že po Černobylu zemřelo kvůli úniku radiace až 3000 lidí.Ovšem zase bylo řečeno a napsáno,že na jednotku radioaktivity podle francouzských expertů způsobí Fukušima více škod než Černobyl,poněvadž v radioaktivních emisích je větší podíl radioaktivních izotopů s delší poločasem rozpadu.

E. Novák 3.1.2021 13:01

1) Tak ten únik kontaminované vody do oceánu doložte konkrétním zdrojem.

2) To jste vyšetřil špatně, kapacity dojdou v roce 2022: "V létě 2022 už kontaminovanou vodu nebude kde skladovat, píše Kjódó." https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/fukusima-kontaminovana-voda-vypusteni-more-jaderna-elektrarna_2010152321_onz

3) Informace o úmrtích nebo onemocnění na radiaci z Fukušimy jsou vysloveně lživé. Úřady nic netají, vše je pod důkladným mezinárodním dohledem. Šíříte tu pouze konspirační teorie.

J. Václavík 3.1.2021 11:51

Bude to kapánek jinak. Fukušima byl americký projekt BWR a jako takový byl děravý, jak řešeto. To byla hlavní bída. Jinak samotná radiace nepředstavuje až tak velký problém, to je průšvih především tehdy, když se k tomu dostanou novináři a obecněji inteligence. Ostatně ani ten Černobyl až tak velká hrůza nebyla. Srovnávací studie byla provedena i u nás s výsledkem, že okolo Černobylu je situace podstatně lepší, než v podkrušnohoří.

M. Kozák 1.1.2021 20:17

Konečně rozumný článek od člověka, který je z oboru. Bohužel, ale takový názor nemá šanci zaznit v našich veřejnopopravkách, kde cenzoři jsou na stráži!

J. Paleček 1.1.2021 20:14

Už je pozdě. Laciná výroba elektřiny mohla dobře živit tenhle stát. I když se mně elektromobil v té dnešní podobě moc nelíbí, Německo ho jako standart prosadí. Můžeme jen doufat, že ho postihne osud mobilů, obrazně od několika kg ke 150 g.

PS. Umí se někdo vyjádřit ke stabilitě cen jaderných palivových článků v dlouhodobém horizontu?

J. Václavík 1.1.2021 22:12

1) Nic vám nebrání nakoupit palivo třeba na 10 let dopředu. Je to pakatel.

2) Dnes vládne docela podivná situace, kdy Spojené státy nejsou schopné provádět separační práce a do paliva rozpouští vojenský štěpný materiál. Na jak dlouho ho mají (jak jsou ochotni snižovat zásoby štěpného materiálu) - nevím.

3) Prakticky jediným výrobcem paliva, o kterém lze rozumně hovořit je ruský TVEL.

4) Rusko je daleko nejspolehlivější dodavatel a technicky je naprostou špičkou.

L. Franc 1.1.2021 16:34

Vymahatelnost práva a vymahatelnost peněz jsou dvě různé věci. Veřejná soutěž má pokračovat se všemi nabídkami a vyhodnocení nabídek musí provést odborníci. Máme jich dost, vždyť je tu v provozu šest bloků jaderných elektráren. Tak kde to vázne?

L. Franc 1.1.2021 16:30

Škoda, že takový článek zásadního významu vychází v době, kdy celá veřejnost je zahlcena informacemi o koronakrizi. Covid-19 se v průběhu jednoho, dvou let rozplyne v celkovém spektru viróz, které naše zdraví ovlivňují, jenže za deset, patnáct let nám bude chybět elektřina. Že ten nedostatek nebude možné nahradit paroplynovými elektrárnami ani větrníky a slunečními elektrárnami, je už dlouho každému soudnému člověku jasné. Řešení by se nemělo odkládat, nedostatek elektřiny povede k chudobě. Proto byla vypsána veřejná soutěž na novou jadernou elektrárnu. Veřejná soutěž je zablokována váháním, zda do soutěže připustit jednu ruskou a jednu čínskou firmu. Jako by bylo času dost. Ruské a čínské firmy jsou prý nebezpečné, přes dodávku elektrárny nás mohou ovlivňovat. Přijde mi to ponižující. Vždyť ten, kdo se bojí, že bude ovlivňován, je už sám ovlivněn vlastním strachem. Argument, že kupovat z Ruska je choulostivá věc s ohledem na nízkou úroveň vymahatelnosti práva v Rusku, je politický. Vy

F. Kusák 1.1.2021 16:15

Je to výkřik člověka na poušti, který věci rozumí. Který si uvědomuje, jak snadno lze hloupými frázemi vystudované humanisty ovlivnit. Většina z nich má problémy pochopit elementární fyzikální zákony, natož složitost vývoje jaderných technologií. Samozřejmě, že existují alternativy, jak problém v budoucnu řešit, např. pokud bude hodně foukat a svítit, bude mít Německo dostatek elektřiny z OZE i pro nás. Vznikne-li problém, najedou rezervní zdroje na plyn, a zase z Německa, vlastně z Ruska. Jenže to vše bude za německé ceny a pod totální kontrolou Němců. Elektřina z uhlí samozřejmě nebude a zastaví se i export cca 20 % našeho současného přebytku. Z čeho se to bude platit? Jednoduchá odpověď. Z výroby s nízkou přidanou hodnotou v německých továrnách na našem území. Vždyť 80 % průmyslu u nás je v zahraničních rukou, z toho 60 % v německých. A významným odběratelem německých produktů je Čína (více jak USA). Jsou to ponuré vyhlídky pro suverénnost našeho státu. Obávám se, že nebude politická síla, kt

F. Kusák 1.1.2021 16:20

která bude schopna rozhodnout o rozvoji JE u nás. Budeme tak další (možná rovnocennou) spolkovou zemí. Ale možná lepší alternativa, než se plácat v šedé zóně. Vše je relativní.

M. Dušín 31.12.2020 22:55

Mrazí mne v zádech z toho, jakou tento hlupák zastává funkci

K. Dvořák 1.1.2021 10:43

Jakou zastává tento "hlupák" funkci? Myslím, že žádnou.

J. Václavík 1.1.2021 22:14

Mě mrazí v zádech z vaší hlouposti a toho, jak jste si nechal vymést mezi ušima.

A. Jaroš 2.1.2021 11:50

Tak se mi zdá , že tento Dušín to nebude ten z Rychlých šípu, tomu to tak nějak myslelo, ale tohoto Dušína jen mrazí v zádech, když si přečte něco co má hlavu a patu

M. Kolář 31.12.2020 12:09

Vždyť je to celé blbost.. Těžiště řešení "deuhlizace" bude, minimálně v řádu několika dekád, v plynu, to už je v podstatě rozhodnuté a nedá se s tím nic dělat. Budou se stavět PPE, ještě minimálně 3 až 4 po 800MWe, plus několik menších, plus teplárenství. Stavba jednoho bloku v Dukovanech s výhledem na začátek provozu ke konci třicátých let nic neřeší . Chybné rozhodnutí vlády před několika lety, kdy byl odsunut správný plán na dostavbu Temelína ve prospěch tohoto nesmyslu. Podle mého názoru se jednalo o loby nějakých moravských politiků. Pro Dukovany by bylo lepší následně (po Temelínu) plánovat některý projekt SMR, například od Rolls-Royce.. To budou bloky 440 MWe. Pokud jde o strategické hrozby v souvislosti s Ruskem, autor je podceňuje.. Ruský stát zřejmě směřuje k výrazné nestabilitě, Putin rozvrátil vratkou ústavní bázi Ruska a udělal z něj jednu velkou zločineckou mafiánskou organizaci. Problémem tam bude už samotné předání moci, a co dál ... Tato hrozba se týká ovšem samozřejmě

M. Kolář 31.12.2020 12:11

..i plynu.. Ale naštěstí mafie potřebuje dolary a ty my máme...

J. Paleček 31.12.2020 16:33

Přání otcem myšlenky. Tak lze ve zkratce ohodnotit váš příspěvek. To že máme $ jste vzal kde, nejspíš ve své vlasti, protože Rusové na výstavbu většinou poskytují úvěr.