Rusové mají jasno. Z kosmu na ně zaútočilo NATO!

Bezprostřední reakce svědků za Uralem značí, že se jim zpráva o konci studené války nedonesla.

Dan Macek 15.2.2013

foto: © ReutersČeská pozice

Bombardiróvka NATO!,“ vyhrkl mladý amatérský kameraman Nikita Kyrčikov v první reakci na dopad neznámého projektilu, který otřásl zauralským Čeljabinskem. Mainstreamová média sice záhy začala referovat o roji meteoritů, ale kdo jim má věřit...

„To nespadl meteorit, to Američané zkouší nové zbraně,“ vysvětlil občanům, jak se věci ve skutečnosti mají, dlouholetý šéf ruských liberálních demokratů a donedávna místopředseda Státní dumy Vladimir Žirinovskij.

„Kerry před tím chtěl v pondělí varovat Lavrova, ale Lavrov byl na služební cestě. Chtěl varovat, že dojde k provokaci, která by se Ruska mohla dotknout,“ navázal Žirinovskij na předpoklad Kremlu, že je nový americký ministr zahraničí „jejich“ člověkem. Ruská televizní stanice NTV informovala, že se John Kerry 13. února neúspěšně pokoušel dovolat ruskému protějšku Sergeji Lavrovovi, aby spolu probrali pokusné odpálení jaderné nálože Severní Koreou. Údajně zavolal v dohodnutý čas, ale nikdo mu nezvedl telefon.

Možnost, že si z oblasti za Uralem západní imperialisté opravdu dovolili udělat cvičnou střelnici, lze naštěstí zamést pod koberecRuské ministerstvo prý později vysvětlilo, že se Lavrov právě nacházel v Africe, kde byl příliš pracovně zaneprázdněn na to, aby s kolegou z Rady bezpečnosti probral severokorejské porušení rezolucí OSN. Skutečnost, že si rána z čistého nebe nad Čeljabinskem navzdory stovkám raněných jako zázrakem nevyžádala mrtvé, umožňuje Moskvě zachovat si ve světové politice vztyčenou hlavu, aniž by bylo zapotřebí situaci eskalovat odvetným úderem.

Možnost, že si z oblasti za Uralem západní imperialisté opravdu dovolili udělat cvičnou střelnici, lze naštěstí zamést pod koberec svedením celé záležitosti na zmíněné meteority. Koneckonců by to nebylo poprvé, co se na Sibiři něco podobného stalo.

Ve vojensko-diplomatickém lexikonu by ovšem šlo už o druhý potupný „čeljabinský incident“, na který by neo-sovětská kremelská historiografie raději zapomněla. Na druhou stranu však verze s meteoritem dodává na vážnosti varování ruských astronomů před hrozící kolizí Země s asteroidem v roce 2106, jímž nedávno zahanbili americké kolegy z NASA.

Buď jak buď, po Žirinovského upozornění snad Lavrov příště Kerrymu telefon zvedne.

Počet příspěvků: 16, poslední 17.2.2013 08:15 Zobrazuji posledních 16 příspěvků.