Rusové jsou zpátky v Česku, tentokrát na „pakůpku“

Nákupy turistů přijíždějících ze zemí mimo EU loni stouply téměř o pětinu. Nejvíce utráceli Rusové a Číňani.

Zahraniční turisté, kteří do přijíždějí do České republiky ze zemí mimo EU, u nás loni utratili o 19 procent více peněz než rok předtím. Vedoucí postavení si s více než 44procentním podílem udrželi Rusové, jejichž útrata stoupla o 22 procent. Na druhém místě vystřídali americké turisty Číňané, jejichž útraty dramaticky rostou i v celosvětovém měřítku. Vyplývá to ze statistik společnosti Global Blue, která se zabývá vracením DPH těmto cizincům.

Největší skok zaznamenali Brazilci, kteří loni nechali českým obchodníkům utržit o 52 procent více než v roce 2009. Co se průměrné výše nákupu týče, dominují Číňané s více než 10 000 korunami. Pověst spořivého národa potvrdili Izraelci se zhruba poloviční částkou.

Turisté u nás nejvíce utrácejí za módu a oblečení. Podíl módy na celkových útratách činí téměř 60 procent.  Další oblíbenou komoditou je sklo se 17procentním podílem a hodinky a šperky s 11 procenty.

Global Blue dospěla k údajům posčítáním útrat turistů, kteří si nechávají vracet DPH. Tuto možnost mají občané zemí mimo EU, kteří vydají u jednoho obchodníka v jeden den částku nad 2000 korun. Turista si nechá v obchodě při nákupu vyplnit formulář, který pak spolu se zbožím předloží na celním úřadě k potvrzení při odjezdu z Evropské unie. Stejnou možnost mají čeští turisté, pokud cestují do zemí mimo EU, například do Švýcarska, Norska, Chorvatska nebo Turecka.

Podíl na na celkových tržbách

národnost

podíl v procentech

Rusové

44,15

Číňané

6,16

Tchajwanci

5,56

Američané

4,63

Ukrajinci

3,47

Ostatní

12,29

 

Počet příspěvků: 1, poslední 31.8.2012 06:09 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.