Ceska Pozice

Rusnokova vláda už změnila řídící výbor Českých drah

Dle informací ČESKÉ POZICE má být odvolán člen představenstva a náměstek generálního ředitele Roman Boček, jenž je ve vyšetřovací vazbě.

Roman Boček s největší pravděpodobností přijde o funkci člena představenstva i náměstka generálního ředitele Českých drah. foto: © ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, Alessandro CanuČeská pozice

Roman Boček s největší pravděpodobností přijde o funkci člena představenstva i náměstka generálního ředitele Českých drah.

Vláda Jiřího Rusnoka, jež dosud nepožádala Poslaneckou sněmovnu o důvěru, v úterý výrazně změnila obsazení řídícího výboru Českých drah (ČD), který v této státem vlastněné společnosti vykonává akcionářská práva. Řídící výbor má na pátečním zasedání mimo jiné rozhodnout o změnách v dozorčí radě ČD, i když na programu tento bod zatím nefiguruje. Otázkou také je, zda řídící výbor bude usnášeníschopný, jelikož někteří jeho členové jsou na dovolené. Dozorčí rada pak má za úkol vyměnit některé členy představenstva.

Podle informací ČESKÉ POZICE má být odvolán člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD Roman Boček, jenž je ve vyšetřovací vazbě kvůli údajnému korupčnímu jednání při rozdělování vysokých státních postů bývalým poslancům ODS. Spekuluje se také, že dozorčí rada chystá odvolání generálního ředitele Českých drah Petra Žaludy. „Nic o tom nevím. Jsem na dovolené, vše nechávám osudu,“ řekl ČESKÉ POZICI Žaluda.

V řídícím výboru pracují tři vládou pověření zaměstnanci ministerstva dopravy a po jednom z resortu financí, obrany, ministerstva pro místní rozvoj a průmyslu a obchodu. Jeho předsedou zůstává první náměstek ministra dopravy Lukáš Hampl, jemuž Rusnokova vláda dala důvěru, a proto řídící výbor nadále povede.

Na svém postu zůstává i tajemník ministra průmyslu a obchodu Petr Pelech z ODS a náměstek ministra pro místní rozvoj Michal Janeba, kterého podle týdeníku Reflex v roce 2010 dosadil do funkce šéf Věcí veřejných Vít Bárta, aby dohlížel na tehdejšího ministra Kamila Jankovského.

Předsedou řídícího výboru zůstává první náměstek ministra dopravy Lukáš Hampl, jemuž Rusnokova vláda dala důvěru

Vláda z řídícího výboru odvolala nejen dva náměstky ministra dopravy – Jiřího Žáka z ODS a Miloslava Halu, který má blízko politické formaci Karolíny Peake –, ale i Michala Hrbatu z ODS, jenž po nástupu Vlastimila Picka do čela resortu obrany odešel z postu náměstka ministra.

Novým členem řídícího výboru Českých drah byl jmenován ředitel odboru infrastruktury a územního plánu na ministerstvu dopravy Josef Kubovský, který se stal zároveň místopředsedou výboru. Dalším členem za resort dopravy byl jmenován člen oblastní rady ODS Brno-město Zbyněk Šolc, nový ředitel kabinetu ministra Zdeňka Žáka.

Na post Miloslava Müllera, exředitele kabinetu bývalého ministra financí Miroslava Kalouska, který na činnost v řídícím výboru rezignoval již letos 2. dubna, byla jmenována Veronika Kramaříková, nová šéfka kabinetu Jana Fischera. Bývalého náměstka ministra obrany Michala Hrbatu v řídícím výboru Českých drah vystřídal ředitel ekonomické sekce resortu plukovník Richard Vítek.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.