Rusnokova vláda si z transparentnosti dělá „dobrý den“

Již dva ministři nové vlády plné odborníků naživo předvedli, jak jim je kauza Jana Fischera ukradená. 

foto: © Česká Pozice, Alessandro CanuČeská pozice

Zvýšit minimální mzdu o pět set korun, to vláda Jiřího Rusnoka umí. Když však jde o záležitosti méně příjemné, členové vlády se k nim neumějí postavit čelem a dělají, jako by problém neexistoval. Ukázkovým příkladem je netransparentní splacení dluhů vicepremiéra Jana Fischera, které zřejmě nikoho z Rusnokovy vlády netrápí.

V pondělí byla hostem televizního pořadu Události, komentáře ministryně spravedlnosti Marie Benešová, která se přiznala, že o Fischerových problémech nemá příliš povědomí. Slíbila, že na úterním jednání vlády bude Fischerův problém předmětem debaty a jednání. „Takže určitě jak jsem řekla, zítra se budeme pana Fischera ptát, já osobně ano,“ dušovala se paní ministryně. V úterý byl hostem stejného pořadu ministr práce a sociálních věcí František Koníček, který však sdělil, že Fischerovy peníze se na vládě neřešily.

Jeho osobní názor na tuto kauzu? „Já detaily toho případu neznám jinak než z médií, čili to, co znám z médií, musím říct jednu věc, že pokud konal jakkoliv proti zákonu, tak jako asi by to nebylo tak jednoduché a nemohl by se dostat nebo nemohl by konat tak, jak koná,“ řekl poněkud nesrozumitelně ve vysílání. V diskusi pak dále doslova zaznělo:   

Moderátor: Pane ministře, ještě, ještě z jiného úhlu pohledu. Vy jste dnes jako bod číslo jedna na vládě řešili zvýšení minimální mzdy z 8 tisíc na 8,5 tisíce korun. Minimálně pro tripartitu je to prostě důležitá věc, a to všechno je zastíněno tím, jakým způsobem řeší svoje finanční věci ministr financí Jan Fischer. Není to minimálně škoda?

(Těsně před jmenováním ministrem financí Fischerovi na účtu postupně přibylo zhruba pět milionů korun. Problém nastal především v případě podnikatele Ladislava Drába, který je na účet vložil v hotovosti. Fischer sponzory vyzval, aby doložili původ peněz – pozn. red.)

Koníček: A tak, já chápu, že mediálně jako je to pro vás velké téma, vždycky to přehluší nějakou věc, kterou já považuju v dané chvíli za stejně tak podstatnou, protože po sedmi letech se jedná o jakýsi symbolický akt, který by měl skutečně definovat to, že patříme k těm státům v Evropě, kteří respektují jakýsi pohyb mezi spotřebitelskými cenami, mezi výší mzdy a reagují na to svými nástroji. Mě to mrzí, ale taková už je mediální doba a s tím já nic nenadělám, no. Tak pokud to někdo přemedializuje a minimální mzda…

Moderátor: To celé je způsobeno jen přístupem médií?

Koníček: Tak, já si myslím, že pro média je vždycky jako zajímavá ta záležitost, která skutečně souvisí vůbec s kauzou kolem vzniku vlády, kolem takzvaných ústavních zvyklostí, ono už je to jaksi příliš dlouho a pochopitelně jakýkoliv, jakýkoliv aspekt u kohokoliv členů z vlády. Podívejte se, já jsem se setkal s tím, že média vytvářely jakési tedy záležitosti kolem ostatních členů vlády, to není jenom pan Fischer, ta mediální vlna je trošičku…

Pokud jeho vyjádření dobře chápeme, ministr práce tedy spatřuje problém v médiích. Netrápí ho, že kabinet Fischerovy podivné splátky neprojednal, ač to o den dříve ministryně spravedlnosti slibovala. ČESKÁ POZICE se Benešové ve středu dopoledne opět ptala, zda už má v případu jasno a zda ji ministr financí vysvětlil okolnosti splacení dluhu. Když jsme se ministryně dovolali, stihla pouze sdělit, že pan Fischer to vysvětlí ve sněmovně. Pak se hovor přerušil, Benešová už na SMS zprávy nereagovala. Transparentnost v Rusnokově vládě zatím dostává na frak.