Rusko stále ve hře o Indii

Medveděv přijel do Indie poslední, o hloubce rusko-indických vztahů ale není pochyb: tři čtvrtiny výzbroje indické armády pocházejí z Ruska.

Prezident Dmitrij Medveděv a premiér Manmóhan Singh potvrdili, že Rusko a Indie jsou blízkými politickými a ekonomickými partnery již od sovětských dob. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Dmitrij Medveděv a premiér Manmóhan Singh potvrdili, že Rusko a Indie jsou blízkými politickými a ekonomickými partnery již od sovětských dob. | foto: © ReutersČeská pozice
Prezident Dmitrij Medveděv a premiér Manmóhan Singh potvrdili, že Rusko a Indie jsou blízkými politickými a ekonomickými partnery již od sovětských dob.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv vyjednal během své cesty po Indii, jež proběhla krátce před Vánocemi, balíček obsahující celkem třicet dohod od společného vývoje nejmodernějších stíhaček, přes výstavbu atomových elektráren až po společný boj proti terorismu. Zvláštní vztah obou zemí posiluje vedle historických souvislostí také řada společných strategických zájmů od upevnění multipolárního uspořádání světa po vyvážení příliš silného postavení Číny.

Kromě úspěchu návštěvy ovšem všechny odborné analýzy upozorňují také na to, že ve vztazích obou zemí nadále zůstávají staré problémy a o přízeň Indie se Rusko i přes své výsadní postavení bude muset utkat s vážnými soupeři. Jak však vyplynulo také ze slov velvyslance Alexandra Kadakina, Moskva si je toho dobře vědoma. Diplomat přirovnal Indii k překrásné nevěstě, kolem níž se momentálně točí spousta nápadníků. „Rusko nežárlí, avšak má mimořádný zájem na tom, aby si jeho sestra Indie dobře vybrala. Samo by hořce litovalo, kdyby se tato krásná nevěsta ve svých nápadnících, kteří jí teď nadbíhají sladkými slovy, později zklamala,“ upozornil Kadakin.

Ve stopách Lenina a Trockého

Zmínění nápadníci si nyní v Dillí podávají dveře, a jak s nemalým uspokojením poznamenal dopisovatel listu The Wall Street Journal, Medveděv byl až pátým, a tedy posledním vrcholným představitelem stálých členských zemí Rady bezpečnosti OSN, kteří Indii v posledních měsících navštívili.

Miliardové obchody s nápadníky

V listopadu se v Dillí objevil s velkým humbukem Barack Obama, výsledkem čehož je kontrakt firmy Boeing na prodej deseti vojenských nákladních letounů C-17 v hodnotě čtyř miliard dolarů. Ještě před ním jednal v indickém hlavním městě britský premiér David Cameron, jenž se domů vrátil se smlouvou na dodání 57 cvičných letounů Hawk za 1,1 miliardy. Po Obamovi následoval Nicolas Sarkozy, který kromě toho, že podepsal smlouvu o výstavbě dvou jaderných reaktorů za devět miliard dolarů, lobboval za francouzskou firmu Dassault Aviation, jež by se svými letouny typu Mirage příští rok ráda porazila společnosti Boeing a Lockheed Martin i ruské stroje MiG-35 v tendru na nákup 126 stíhaček čtvrté generace. A to jsme se ještě nezmínili o cestě čínského premiéra, jež proběhla týden před návštěvou Medveděva. Ani Wen Ťia-pao se domů nevracel s prázdnýma rukama: se svými hostiteli se dohodl na tom, že do roku 2015 přesáhne objem vzájemného obchodu, jenž už dnes desetkrát převyšuje rusko-indickou bilanci, sto miliard dolarů.

Máme-li z toho dojem, že Moskva už vypadla ze hry, musíme si uvědomit, že dřív než všichni ostatní, a sice již počátkem letošního roku, navštívil Dillí Vladimir Putin. Ten podepsal řadu smluv v hodnotě několika miliard, které se týkaly prodeje vojenské techniky i atomové energie. Přidáme-li k tomu, že tři čtvrtiny výzbroje indické armády tvoří ruské zbraně, potom nemůže být o hloubce rusko-indických vztahů vůbec pochyb.

Tyto vztahy sahají daleko do minulosti. Už Lenin snil o tom, že se komunismus stane skutečně neporazitelným, podaří-li se mu získat na svou stranu Čínu a Indii. Počátkem dvacátých let minulého století generální štáb Rudé armády pod vedením Trockého dokonce vypracoval plány jednotlivých akcí s cílem osvobození utlačovaného lidu Východu v údolí Gangy. Po získání indické nezávislosti s ní Sovětský svaz od samého počátku pěstoval privilegované styky. A přestože si Dillí jakožto neoficiální vůdce takzvaných neangažovaných zemí udržovalo stejný odstup od Washingtonu i od Moskvy, v řadě otázek světové politiky zaujímalo protizápadní, prosovětské stanovisko.

Medveděv jednal v Indii přinejmenším stejně intenzivně s vedoucími představiteli inovačních center jako s indickými generály

Jednoznačné je i to, že v rámci indického subkontinentu podporují USA Pákistán, zatímco Rusko stojí na straně Indie. Sovětský svaz ztratil po rozpadu svou někdejší váhu, čímž už Moskva pro Dillí nebyla tak zajímavá. Vzájemné vztahy dále oslabila ztráta pozic mocného Indického národního kongresu, jenž udržoval tradice boje proti kolonialismu, přičemž středopravicové síly, které nastoupily na jeho místo, nebyly pro Moskvu tak přitažlivým partnerem. Ve znamení boje proti terorismu následujícím po 11. září 2001 současně došlo k ochladnutí vztahu mezi Pákistánem a USA, které začaly vnímat Indii jinak. Washington a Dillí se staly přirozenými spojenci, díky čemuž svět Indii potichu uznal za atomovou velmoc a prezident Bush v roce 2005 otevřel cestu do země americké nukleární technologii.

Změnil se však také postoj Ruska, jež se vrátilo na scénu světové politiky. Už v roce 1999 navrhl Jevgenij Primakov – poté, co nechal nad Atlantikem otočit své letadlo směřující do Washingtonu – koncepci strategického trojúhelníku Moskva-Peking-Dillí. Obchodní styky s USA a dodnes trvající nedůvěra ve vztazích Indie a Číny však v té době ještě zamezily vytvoření protipólu, jenž vznikl až později ve formě uskupení BRIC (Brazílie, Rusko, Indie, Čína).

Protiváha proti Číně

V měnícím se uspořádání světa se obě země hledající protiváhu snaží vytvářet dobré vztahy jak se Západem, tak s Východem. A zároveň – jak v souvislosti s Medveděvovou návštěvou zdůrazňuje také zpráva indického analytického centra IDSA – spojují Moskvu a Dillí vedle zájmů z dob studené války taktéž zájmy dnešní. Podle vyjádření IDSA spatřuje Indie v posílení role Ruska růst stability euroasijského prostoru. Pro doplnění poznamenává ve svém článku také World Politics Review, že sbližování obou zemí je posilováno nejen jejich rostoucími ambicemi a odporem vůči jednopólovému uspořádání světa. V očích Dillí je přinejmenším stejně tak důležitá protiváha vůči hrozivě sílící Číně.

Indii přibližuje k Moskvě také rostoucí nedůvěra k jejímu sousedovi. V poslední době sílí nespokojenost Dillí s rolí Západu v Afghánistánu a v nedávné aktivitě Ruska ve střední Asii spatřuje stabilizační sílu. Indie nezapomíná ani na to, že Moskva je jediná, kdo jí umožňuje přístup k moderním vojenským technologiím, chrání její zájmy a podporuje budoucí stálé členství Indie v Radě bezpečnosti OSN. A při tom všem je také jedinou zemí, která nedodává zbraně úhlavnímu nepříteli – Pákistánu.

Toto partnerství se tedy v každém případě zakládá na vážných společných zájmech. Ani to však nedává zapomenout na určité problémy. Převážnou část obchodní výměny představuje vojenská technika, ale i ta, jak dokazuje příklad „Admirála Gorškova“, občas vázne. Letadlová loď měla být dodána již v roce 2008, kvůli neustálým sporům se však celá věc může protáhnout až do roku 2013, přičemž cena zakázky už vzrostla na více než dvojnásobek a v současnosti činí 2,34 miliardy dolarů.

Jedině Rusko umožňuje Indii přístup k moderním vojenským technologiím a je také jedinou zemí, která nedodává zbraně Pákistánu

Čím dál méně toho o druhé straně vědí také nové generace, proto je vzájemná vazba odkázána na neustálé oživování. Vůli vyšších míst ovšem jasně naznačují plány obsažené v nynějších smlouvách, které zahrnují takřka všechny oblasti spolupráce v oblasti vojenské techniky od společné výroby 300 stíhaček páté generace a protilodních střel BrahMos, přes nákup jaderných ponorek až po společná vojenská cvičení. Kromě toho staví Moskva také atomové elektrárny, zatímco Indie zvyšuje svůj podíl na ruském farmaceutickém trhu a její národní energetické konsorcium Oil and Natural Gas dostává vedle Sachalinu-1 další investiční možnosti na Sibiři. Základy spolupráce může dále rozšířit i fakt, že Dmitrij Medveděv tentokrát jednal přinejmenším stejně intenzivně s vedoucími představiteli inovačních center jako s indickými generály.