Ceska Pozice

Rusko, plyn, ukrajinská krize aneb Na cestě k Ferdinandovi…

Jak dlouho vydrží Evropa bez ruského plynu? Jak dlouho vydrží Ruská federace bez příjmů z prodeje ropy a plynu? Jak se jmenoval ruský nešťastník, jehož zabil zbloudilý granát letící z ukrajinského území? Kdo sestřelil malajsijské letadlo?

Vladimir Putin na návštěvě města Južno-Sachalinsk na Dálném východě. foto: © REUTERSČeská pozice

Vladimir Putin na návštěvě města Južno-Sachalinsk na Dálném východě.

Až do tohoto týdne ukrajinské téma jakoby pozvolna vysychalo z českých médií. Ještě tak nějaké nové kolony tanků bloudících z území „nevměšujícího se“ Ruska, nějaký chudák zabitý na ruské straně hranic zbloudilým granátem, který vystřelil bůhví kdo – a jinak celkem nic. O plynu sem tam noticka. Vysvětlení by mohla být dvě:

V prvém případě by šlo o ignorantství, ve druhém o zradu demokratických ideálů. Tak si vyberte.

Až opravdový a jen stěží předvídatelný šok, jímž bezesporu je sestřelení civilního letadla Malaysia Airlines nad ukrajinským územím je, vrátil téma Ukrajiny do médií. Nevím však, zda se to mělo stát natolik strašlivým způsobem. Pro další vývoj na Ukrajině, zejména pak pro separatisty podporované a vybavované Kremlem, to bude mít nepochybně zásadní následky – svět nemá rád lidi, kteří sestřelují civilní letadla.

Fakta

Jako každý švec se však budu raději držet svého kopyta, tedy plynárenství. Nejprve stručný výčet fakt:

Zločinná smlouva

Řada lidí nedokázala pochopit, proč Ukrajina odmítla ruskou nabídku slevy na plyn ve výši sto dolarů za dodávku tisíce metrů krychlových a proč se neustále dožaduje zásadní změny smluvního vztahu na import plynu uzavřeného s Gazpromem v roce 2009 Julijí Tymošenkovou. Začal jsem se o to zajímat a dospěl jsem k závěru, že tato smlouva je vskutku zločinná – jakkoliv bych z toho nevinil tehdejší ukrajinskou premiérku.

Doložka „take or pay“ umožňuje Gazpromu libovolně manipulovat cenou plynu s poukazem na pokuty spojené s neodebráním smluvně sjednaného objemu plynu

Ukrajina se dle této dlouhodobé smlouvy zavazuje odebírat od Gazpromu až 59 miliard metrů krychlových plynu ročně, a to s doložkou „take or pay“, přičemž celková ukrajinská spotřeba představuje asi 52 miliard metrů krychlových plynu ročně, z čehož okolo 20 miliard kryje vlastní těžba.

Zmíněná doložka „take or pay“ umožňuje Gazpromu libovolně manipulovat cenou plynu s poukazem na pokuty spojené s neodebráním smluvně sjednaného objemu plynu. To je past, ze které se dnes Ukrajina snaží vyprostit požadavkem na uzavření nové dovozní smlouvy – a tedy i důvod, proč ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk tuto „výhodnou“ nabídku rezolutně odmítl.

Nelze vyloučit, že podpis obou částí asociační dohody mezi Ukrajinou a EU posílí tlak „naší“ Evropy na Rusko, aby alespoň zčásti odstoupilo od flagrantního porušování pravidel mezinárodního obchodu.

Lokální vojenské zásahy

Zatím se zdálo, že si nemusíme dělat žádné „plynárenské“ starosti. Slunce svítí a do zimy je daleko. Ukrajina kryje svoji spotřebu plynu z podzemních zásobníků a částečně z rostoucích dodávek ze západu. Tato situace ale nemůže vydržet věčně.

Jakkoliv je čokoláda ukrajinského prezidenta Petra Porošenka vynikající a jeho taktika vůči proruským vzbouřencům na východě Ukrajiny zatím úspěšná, prohlášení, které bylo – jako testovací balonek – vypuštěno v ruském deníku Komersant, že Rusko je připravené k lokálním vojenským zásahům na Ukrajině, staví vše trochu do jiného světla.

Prohlášení, že Rusko je připravené k lokálním vojenským zásahům na Ukrajině, staví vše trochu do jiného světla

Potom je pro občany EU aktuální tato ekonomická kalkulace – jak dlouho vydrží Evropa bez ruského plynu a jak dlouho vydrží Rusko bez příjmů z prodeje ropy a plynu. Odpověď na tuto otázku se mi zdá mimořádně aktuální a naléhavá.

Opravdu nevím, jak se jmenoval ruský nešťastník, jehož zabil zbloudilý granát letící z Ukrajiny. Toliko úpěnlivě doufám, že to nebyl Ferdinand…

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.