Diskuse k článku

Rusko není přítel

Českým územím se vracel americký konvoj z vojenského cvičení v Pobaltí a Polsku. U části Čechů přesun vzbuzoval negativní emoce, u jiné spokojenost. Toto rozštěpení vyvolává potřebu ujasnit si povahu naší zahraničněpolitické orientace. Historik Ivan Šedivý dává jasnou odpověď: konvoj ukáže, kdo je a kdo není přítelem Česka.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

P.S. rublíky z Kremlu dostávají jiní

0/0
6.4.2015 11:52

nu, pane Křivane, titulek článku je "Rusko není přítel" :-)

Tak se nedivte, že píšu své názory na toto téma. V diskuzi k článku "O nesmrtelnosti chrousta" budu psát na toto téma. Nemějte mi za zlé, pane Křivane, že si dovolím prezentovat své názory, které se vám tolik nelíbí. S tím trollingem mi ale křivdíte. Já jen prezentuji své názory. Nemám za to ani korunu.

0/0
6.4.2015 11:37

J. Křivan

no tak jsme si naskočili

Jediným hmatatelný výsledkem naší diskuze s panem Podešvou je, že se tenhle neuctivý podprahový titulek článku stále drží v popředí a o to nejspíš i jde. Černobílé provokující příspěvky pana Podešvy přesně odpovídají chování internetového trolla. Jeho jednoduchý a stále se opakující repertoár, který nikdy nezabloudí jinam než na diskuzi o Rusku tak plně odpovídá definici trolla ve wikipedii:

Troll je v internetovém slangu anonymní účastník online diskusních fór, chatů či blogů, který zasílá záměrně provokativní, urážlivé nebo irelevantní (off-topic) příspěvky k citlivým tématům, jejichž hlavním smyslem je vyprovokovat ostatní uživatele k emotivní odezvě nebo jinak narušit normální, věcnou diskusi.

0/0
6.4.2015 11:14

J. Poděbradský

Re: !!!

presne tak

0/0
6.4.2015 9:13

J. Poděbradský

Re: Pane Podešvo, již jsem chtěla z diskuse

Vazena pani , jakakoliv debata s Podesvou je jen ztrata casu. On ma tu svou kebuli tak hluboko v riti minulosti , ze mu kombinace nenavisti a magikostky misto mozku, naprosto neumoznuji racionalni uvazovani. Jeho iracionalita je naprosto mimo realitu . A aby nemusel prijmout bnolestive prozreni, brani se primitivni demagogii a lzi , kterym nakonec sam uveril. Tento skoro nacinek, neschce pripustit, ze skutecnost byla zcela jina nez sam sobe veri. Vse zacalo US pucem na majdanu s postrilenim vice nez stovky lidi a neustavni svrzeni prezidenta  . Nasledovalo pobiti vracejicich se clenu Berkutu u Krymu. Ani upaleni v Odese , mluvi se o vice nez 200 lidi, neveri. O masakru v Mariupolu ani nemluve. 116 obeti. Na zaklade techto udalosti si etnicti  rusove  vyhlasili vlastni referendum a odmitli fasistickou vladu v Kyjeve, nasledovala trestni akce banderovcu a praveho sektoru. To byl zacatek obcanske valky na Ukrajine. Soucasti techto zverstev bylo rozhodnuti lidoveho referenda Autonomni Krym

0/0
6.4.2015 9:12

paní Taťáno, ale Ukrajinu napadlo Rusko, ne USA ani GB

0/0
6.4.2015 7:10
Foto

Tatana

Pane Podešvo, již jsem chtěla z diskuse

vystoupit, jenže jsem viděla reportáž německé TV z Basry a okolí.

Případy leukémie v dětské nemocnici stouply ve srovnání před a po válce z 15 na cca 250 případů, kromě roho se rodí spousta zrůdiček, světová zdravotnická organizace odmítá spolupráci s lékaři a vydává statistiky bez jakýchkoli podkladů, vládní úředníci odmítají konfrontaci na zasažených místech. "Špinavá" munice promořila celé oblasti. Kromě toho se rozpadla infrastruktura, nefungují dříve funkční čističky, takže vody v řekách, odkud se bere pitná voda, jsou zamořené. Lidé umírají na tyfus, choletu atd.

To vše se může opakovat na Ukraině.

Iráčané obviňují z použití radioaktivní munice Anglii a USA.

Každý, kdo souhlasí s vojenským nasazením na Ukraině, připravuje genocidu Ukrainců, a je jedno, jestli střílí americkou municí Ukrainci nebo někdo jiný.

0/0
5.4.2015 21:51

komické :-)

0/0
5.4.2015 20:04

paní Taťáno, já jsem vám už odpověděl

Už jsem vám napsal, jak bych se já, jako "vládce Ruska" choval. Buď mé příspěvky nečtete nebo mě chcete provokovat. V obou případech mě to mrzí. I když máte jiný názor, než já, byla naše diskuze slušná. Ale teď už mě to s vámi nebaví, protože nediskutujete fér. Přeji hezký večer.

0/0
5.4.2015 20:03
Foto

Tatana

Re: tak tedy bod po bodu, pane Křivane :-)

Pane Podešvo, zkuste si nakreslit vlastní rodokmen tak 5 generací spátky, uvidíte, co všechno se tam najde.

Ano, v mém rodokmenu se Rusové ve 3.generaci najdou/ jak jsem Vám uváděla v jiné diskusi o jejich "odstranění" se postaral jistý SMERŽ , který do Prahy vstoupil jak známo 11.5.1945, v zápětí matka s babičkou viděli dědu naposledy/  stejně jako Němci.

A teď Vás prosím o Vaše srozumitelné vyjádření, jak by mělo Rusko, podle Vás, v současnosti jednat. Do úvah, prosím, nezapomeňte zahrnout časový harmonogram s ohledem na kompetence vyplývající z ústav USA a Ruska.

0/0
5.4.2015 16:31
Foto

Tatana

Re: ano, Rus má právo na sebeurčení, ostatní ne, viďte :-)

Doporučui si přečíst "Dějiny správy v Českých zemích od počátku státu po současnost" od Zděňky Hledíkové , Jana Janáka a Jana Dobeše. Budete se divit.

0/0
5.4.2015 14:05

J. Křivan

Re: tak tedy bod po bodu, pane Křivane :-)

Evropa měla dost mechanizmů jak rozpadu SFRJ zabránit, neuznání protiústavně založených republik, sankcemi, diplomatickým tlakem v OSN. Z uctivosti vynechám jako možnost humanitární bombardování odštěpeneckých armád, ale jejich odzbrojení možnost byla. Místo toho tam tlačila zbraně a nechala své občany,kteří si tam přišli na dovolenou zastřílet na Srby bez povšimnutí. K.H. Borovský si od Chorvátů sliboval schopnost vytvoření Jihoslavie. Spletl se. Tomu obrazu vlastně odpovídal jen J.B. Tito. V Sarajevu byly společné demonstrace pod heslem nikdo nás nerozdělí, do několika týdnů po sobě začali střílet. Co se změnilo? Mezinárodní přístup. Definitivní tečku udělalo ostřelování sarajevského tržiště plné bosňáků z okolních hor. Francouzští vojáci, kteří situaci monitorovali určili místo, které v té době měli pod kontrolou bosenští militanti. Stříleli do vlastních. Posloužilo to jako záminka k bezletové zóně nad Jugoslavií.

0/0
5.4.2015 11:40

J. Křivan

Re: tak tedy bod po bodu, pane Křivane :-)

1. Vy jste, s ohledem na titulek udělat s Tatany "ne přítele".

2. Váš názor na Rusko Vám neberu i když s ní nesouhlasím, ale Vy jste se odvolal na vyjádření Putina, které jste nedoložil.

3. Tu provokaci beru, Vy zase zkuste pochopit, že bez Kosova by nebylo Krymu.

4.Máte pocit, že Evropa je bezpečnější než před 25 léty? Já ne. To jeden velikonoční průjezd US armády nezachrání.

5. Kosovo si nepřivlastnil žádný stát je jen hezká pohádka pro neinformované.

0/0
5.4.2015 11:18
Foto

Tatana

Re: ano, Rus má právo na sebeurčení, ostatí ne, viďte :-)

Pane Podešvo, stále jste neodpověděl na otázku, jak by podle Vás Rusko mělo jednat.

Přiznejte jeho představitelům stejnou vnitropolitickou moc a zájem o znovuzvolení, jako mají představitelé USA, uvědomte si, že co do počtu obyvatel jsou oba státy srovnatelné, ale kdyby Rusko ukázalo přílišnou slabost, Bylo by ohroženo Čínou.

A nezapomeňte na to, že v USA ani Obama, ani Khon, nemají kompetence ani závazně jednat o odbourávání embarg.

To ukázala jednání o Iránu, že tam Khon sice mlel svoje, ale písemně jako jediný nebyl schopen závazně nic dát.

A od Putina a Lavrova chcete okamžité a závazné řešení?

0/0
5.4.2015 10:41

tak tedy bod po bodu, pane Křivane :-)

Ad 1. Co je dehonestujícího na "nejste vy Ruska ?" Vy to považujete za dehonestující ? Proč ? Ad. 2. "Rusko nás ohrožuje" to je, s dovolením, můj názor. Co je špatného na i-netové diskuzi uvádět své názory ? To tu přece dělají všichni včetně vás a paní Taťány. Ad 3. Ano, tato má věta je spíš provokací z mé strany. Ale na Krymu nešlo o právo na sebeurčení ale o zábor (anexi, ukradení) území jedné země (Ukrajiny) druhou zemí (Ruskem). Kosovo bylo sice odděleno od Srbska. A ano, máte pravdu, tento akt pokládám za velkou chybu, jež se nám teď vrací. Ale Kosovo si nepřivlastnil žádný stát. Kosovo nelze označit za ukradení území jednomu státu druhým státem. Kterým ? Dále, (citát) : "Evropa, nikdy neměla dopustit rozpad Jugoslávie" Jak tomu asi Evropa měla zabránit ? Měla držet Jugoslávii násilím ? Z jakého práva ? Jugoslávie se rozpadla sama.Rozpad Ukrajiny chtěl vyvolat Putin (běžně publikováno) ale nevyšlo mu to. Vaše poslední věta je půvabná : "Osobně považuji pro mír za závažnější dodržování

0/0
5.4.2015 10:04

J. Křivan

několik případů Vaší manipulace je uvedeno v úvozovkách

1. "nejste vy Ruska, paní Taťáno" ? Proč dehonestujete diskutující podle jejich názoru etnickým příznakem u článku který má ostře vyhraněný název Rusko není přítel Tím otazníkem jste to nespravil

2. "ohrožuje nás Rusko (nemyslím, že by nás chtělo okupovat, ale rozhodně nás chce ovládat a diktovat nám. Putin to řekl." Jde o závažné obvinění proto kdy a kde to řekl?

Vy mně něco povídejte o manipulačních technikách.

3. "ano, Rus má právo na sebeurčení, ostatní ne, viďte :-)." To vkládáte do úst Vy mně. Já něco takového napsal? Naopak myslím si , že bez Kosova by nikdy nebyl Krym. Evropa, které si tolik zakládala na bezpečnosti nikdy neměla dopustit rozpad jednotlivých států Jugoslávie a Ukrajina jsou toho nejhorším dokladem. Osobně považuji pro mír za závažnější dodržování mezinárodního práva a nedotknutelnost hranic. V Evropě to znamenalo 55 let míru a teprve po porušení těchto principů se původně pomalu a stále rychleji ale jistě 15 let blížíme k velikému konfliktu.

0/0
5.4.2015 9:46

nevkládejte mi do úst, co jsem neřekl, pane Křivane

To je oblíbená manipulativní technika - argumentovat proti neexistujícímu tvrzení. 1. Nevím, jak jste dospěl k názoru, že jsem rasista. 2. Nevím, jak jste dospěl k názoru, že "za všechno může Putin". Konečně 3. nevím, jak jste dospěl k názoru, že "...teď už i paní Taťána". Vkládáte mi do úst něco, co jsem nenapsal a pak mě na základě mého neexistujícího výroku zesměšňujete. To není fér diskuze.

0/0
5.4.2015 8:11

ano, Rus má právo na sebeurčení, ostatní ne, viďte :-)

0/0
5.4.2015 8:06

J. Křivan

!!!

Státy nemají přátele, státy mají jen své zájmy. To platí pro všeobecně.

0/0
5.4.2015 1:01

J. Křivan

Re: ale já nedělám z Ruska Bratrstvo kočičí pracky :-)

Bez problémů. Zkuste si zopakovat predikátovou logiku.

0/0
5.4.2015 0:52

J. Křivan

dojmy nejsou pojmy

Ale no tak pane Podešvo Vy už začínáte být rasista. Z jedné strany za všechno může Putin, a teď už i paní Tatana.

0/0
5.4.2015 0:50

J. Křivan

právo národů na sebeurčení

Pane Podešvo co jedněm přejete (pobaltské státy), jiným upíráte (Krym). Co do počtu obyvatel se jedná o srovnatelné celky.

0/0
5.4.2015 0:46

jedno po druhém, paní Taťáno ... ?

S vaším hodnocením Ukrajiny po rozpadu SSSR zhruba souhlasím. Dále : "Že se to Rusku nelíbí pochopí snad i absolvent zvláštní školy." Co je Rusku do toho !? Tady jsme u jádra pudla. Rusko pokládá Ukrajinu, pobaltské státy, Českou republiku a jiné země za své gubernie, za své dobyté državy. Národy v těchto zemích, podle Rusa, nemají žádné právo o sobě rozhodovat, musí poslouchat ty, jež je dobyli. No nevím jak vy, ale já jsem rád, že jsme se od Rusa osvobodili a už nejsme jeho državou. A už nikdy to nechci. Myslím, že Ukrajinci se na to dívají podobně. Ohledně té vaší, mnou nezodpovězené otázky. Je to krajně hypotetická otázka - já nejsem vládcem Ruska. Ale zkusím odpovědět. Kdybych já byl vládcem Ruska, snažil bych se o jeho rozkvět ve stávajících hranicích (!!!) Byl bych si vědom, že jakákoliv expanze vyvolá odpor proti mně. Snažil bych se rozvíjet spolupráci s jinými zeměmi, aniž bych se snažil jim vnucovat svou vůli. Udržoval bych silnou a bojeschopnou armádu, ale snažil bych se nav

0/0
4.4.2015 23:31

moc zajímavé :-)

Takže : "My jsme tudíž byli osvobozeni, zatím co např. Maďarsko a Slovensko bylo dobyto." No nakonec to vyšlo nastejno :-) Všechny nás ovládal vítězný Sovětský Svaz. Dobyté byly pobaltské státy. No ale je tu problém. Sovětský Svaz dobyl Estonsko, Lotyšsko a Litvu ještě před tím, než se tyto angažovaly na straně Německa. Takže to byly dobyté, nebo osvobozené ? Pokud dobyté, tak proč ? Vždyť v r. 1939 ještě na ničí straně nestály. To asi bylo preventivně. Rus věděl, že Litevci, Lotyši a Estonci budou zlí a budou spolupracovat s Němci, takže je vlastně dobyl v předstihu. Teror, který od Sovětského Svazu pobaltské země zažily po ukončení války, ten byl samozřejmě spravedlivý, ty miliony mrtvých a deportovaných do gulagů, to byl taky spravedlivý hromadný trest, viďte. Brutální zásah Sovětského Svazu v Maďarsku nějakých 11 let po válce byl taky spravedlivý. No, paní Taťáno, my se neshodneme. Ale to nevadí, nemusí mít všichni stejný názor. To jen v Rusku se lidé, kritizující Putina, vraždí. U

0/0
4.4.2015 23:19

moc zajímavý pohled, paní Taťáno :-)

Takže Německo 70 let protestuje proti americké vojenské přítomnosti, ale ti zlí američané se ne a ne stáhnout zpět za Velkou Louži, kam patří. Tak to mi vysvětlete, proč to Německo vůbec vstoupilo do NATO ? To bylo asi taky z donucení USA. Vaše invektivy vůči Finsku komentovat nebudu, jen tak na okraj, ve světle současné ruské agresivity Finsko a Švédsko zvažují členství v NATO. Nejlepší je ale vaše poslední věta :-) Citát : "Rusové oprávněně očekávali, že se Pobaltí vydá cestou Finska, takže se cítí být podvedeno". Čili Rusko "oprávněně očekávalo", že pobaltské státy budou toužit po ruské nadvládě. A ti proradní Litevci, Lotyši a Estonci si vymysleli, že chtějí mít své vlastní státy. Paní Taťáno, uznáváte vy vůbec právo národů na sebeurčení, tedy kromě práva toho ruského národa ? Uznáváte vůbec, že národy, jako třeba český, mají právo rozhodnout se, kam chtějí patřit ?

0/0
4.4.2015 23:07
Foto

Tatana

Re: nejste vy Ruska, paní Taťáno ... ?

Pane Podešvo, hranice se mění válkami nebo v monarchiích sňatky. Jen se zamyslete nad mapou Evropy v době Karla IV. Handloval a handloval, něco vyženil, něco dal dcerám věnem...

Budoucnost malých národů je ve velkých celcích, kdyby nebylo Rakousko-Uhersko rozcupváno na cimpr-campr, nebyla by 2. světová. Proto jsem ráda, že jsme součástí EU. Jenže vždy musí být mezi velkými územními celky nárazníkové státy. Mezi EU a Ruskem Ukraina.

Jenže tu Ukrainu její vlastní vládci úplně rozkradli. A když už nic nezbylo, tak ten zbytek chtěli prodat EU.

Že se to Rusku nelíbí pochopí snad i absolvent zvláštní školy.

Víte kolik malých národů žilo na území Německa a Francie? Každý měl svůj jazyk, svou historii......

Stále jste ale neodpověděl na otázku, jak by jste jednal Vy, být vládcem Ruska.

0/0
4.4.2015 23:02
Foto

Tatana

Re: vaše demagogie je neuvěřitelná, paní Taťáno !

Pane Podešvo, mým koníčkem je historie.

Takže podle mne co se týká 2. světové války země, které byly Německými spojenci a bojovaly po jeho boku byly dobyty, například jednotky z Pobaltí byly velice aktivní v různých vražedných akcích.

Země, které nebyly po jeho boku, byly osvobozeny.

Jako vždy zde září světlá výjimka - Itálie, která za každé války boj začíná na straně poražené, ale včas to otočí a Polsko, které bojuje tradičně jak s Rusy, tak s Němci.

My jsme tudíž byli osvobozeni, zatím co např. Maďarsko a Slovensko bylo dobyto.

Na dobytém území si vždy vítěz staví vojenské pevnosti - dělali to Římané, Američané i Rusové.

Rusové u nás v 68 neoprávněně, je zajímavé, že i v 68 se drželi demarkační čáry, totéž byl i radar v Brdech zase z druhé strany.

0/0
4.4.2015 22:43
Foto

Tatana

Re: moc pěkný historický exkurz, paní Taťáno :-)

OOOOOO hluboce se mýlýte, USA nejsou ani v Německu, ani v Japonsku "se souhlasem tamní vlády", "tamní vlády" vznikly na územích okupační správy a všechny zákony včetně ústav jim byly nadiktovány okupační správou!!! Dokonce ani o DM nerozhodla německá vláda, natož aby měla pod kontrolou Deutschebank. Ani náhodou!!!! Ta vláda byla postavena před hotovou věc. I EURO vzniklo jako způsob, jak i Francie a VB mohou lépe plundrovat německou kasu.

Případ Pobaltí je typickým případem dobytého nepřátelského území.

Zamyslete se nad politickou situací Finska, které s SSSR bojovalo, mělo fašistickou vládu i armádu, ale ta se více méně držela svého území a dále po boku Němců nepokračovala. Tam mezinárodní dohody vypadají tak, že co jsme si, to jsme si, a dál spolu musíme vyžít - nejsou v NATO a ekonomicky ze svých vztahů s Ruskem těží.

Rusové oprávněně očekávali, že se Pobaltí vydá cestou Finska, takže se cítí být podvedeno.

0/0
4.4.2015 22:27

nejste vy Ruska, paní Taťáno ... ?

Rusové uznávají právo na život jen velkým národům. Malé národy, jako český, polský, litevský, bulharský a další mají práve jen poslouchat své nadřízené. Mám takový dojem, že tuto filozofii vyznáváte také.

0/0
4.4.2015 21:38

vaše demagogie je neuvěřitelná, paní Taťáno !

Citát : "Když mají USA právo mít základny na dobytém území - části Německa". USA snad bojovaly proti fašismu, ne ? Nebo snad chcete říci, že 2. sv. válka byla dobyvačnou válkou USA ? To snad ne. Kdekoliv mají USA své základny, je to se souhlasem místních vlád. V západním Německu byli sakramentsky rádi, že tam mají Američany a ne Rusa. Ale Sovětský Svaz si podrobil všechny země, které tzv. "osvobodil". Polsko, východní Německo, Československo, Maďarsko, Bulharsko a Rumunsko, ty všechny země se staly poddanými Sovětského Svazu. Zatímco západ, díky marshalově plánu vzkvétal, my jsme díky sovětům upadali. Rus nás devastoval přes 40 let. a pravda, někteří (některé) by ho tu chtěli zase. Ale většina Čechů, naprostá většina, tu už Rusa nechce. Ani náhodou.

0/0
4.4.2015 21:34