Ruská vize: Pět dní ve vesmírném hotelu za 16,4 milionu korun

Společnost Orbital Technologies oznámila plány na výstavbu kosmohotelu 320 kilometrů nad Zemí. Vzniknout má do roku 2016.

Podle ruské společnosti Orbital Technologies si budou vesmírní výletníci hovět na oběžné dráze už někdy v roce 2016. foto: © Orbital TechnologiesČeská pozice

Podle ruské společnosti Orbital Technologies si budou vesmírní výletníci hovět na oběžné dráze už někdy v roce 2016.

Prázdniny končí, hledejme tipy na ty příští. Cesta na Maledivy, do Mexika nebo na indonéský Lombok už dnes sotvakoho překvapí, takže tu pravou extrémní exotiku začínají bohatí lidé shánět jinde. I ve vesmíru. Po plánech excentrického miliardáře Richarda Bransona (firma Virgin Galactic) představila zálusk na kosmické povyražení i další společnost: ruská Orbital Technologies.

Hotel nabídne sedmi hostům ubytování 320 kilometrů nad Zemí„Ruští inženýři oznámili ultimátní prázdninový výlet, když odkryli plány na výstavbu hotelu 320 kilometrů nad Zemí do roku 2016. Čtyřpokojový hotel na nebesích nabídne ubytování sedmi hostům, kteří mohou ve stavu beztíže sledovat naši planetu, jak se otáčí,“ píše deník The Guardian.

Mimozemská zkušenost nebude za pár šupů. Podle britského listu vyjde letenka s ruskou raketou Sajuz na 500 tisíc liber (13,7 milionu korun) a pětidenní pobyt v komerční stanici na oběžné dráze bude stát dalších sto tisíc. Celková cena za vesmírný výlet vyjde tedy na 16,4 milionu korun. I přes enormní cenu není pochyb, že se odvážlivci najdou. Už dříve oznámila Virgin Galactic značný zájem o pouze desetiminutový výlet nad hranici vesmíru – místenky do nebe si už vedle Paris Hiltonové a Toma Hankse rezervovalo podle Mladé fronty DNES i pár Čechů.

„Hotel bude zaměřen na movité jednotlivce, kteří pracují pro soukromé společnosti a chtěli by provádět výzkum v kosmu,“ uvedl Sergej Kostěnko, výkonný ředitel firmy Orbital Technologies, která má během pár let nadplanetární apartmá vybudovat. „Hotel by měl být komfortní, a to tenhle bude,“ dodává ruský boss.

Na kaviár zatím zapomeňme

Podle Guardianu jde jen o další důkaz poptávky po výjimečných dovolených a zážitcích. S přibývajícím počtem světových miliardářů roste i zájem o hi-tech dobrodružství. Hotely na orbitu chystají i některé evropské a americké firmy. Komerční lety připravují kromě Virginu i Space Adventures, Armadillo Aerospace či XCOR Aerospace, jak ČESKÁ POZICE informovala.

V první fázi však budou muset turisté zapomenout na koňaky, ústřice nebo kaviár, hovoříme-li o ruském kosmohotelu. Pitný režim jim zajistí pouze ledové čaje a džusy; alkohol bude zakázán. I strava bude prostá – zkušená posádka jim bude servírovat připravená a ohřátá jídla v mikrovlnkách.

„To je těžko na pět hvězdiček, ale díky tomu, že stanice oběhne Zemi každých 90 minut, jistě jim pohledy na 16 západů a východů slunce vše vynahradí,“ píše britský deník. Takže „2016: Vesmírná odyssea“? Čekejme spíše zpoždění.