Ruská hvězda internetu: Bývalá krymská vrchní státní zástupkyně

V Rusku a na Ukrajině je sice každý krok Natalji Poklonské, pohledné 36leté bývalé vrchní státní zástupkyně republiky Krym a současné poslankyně Státní dumy, vnímán odlišně, ale její výroky vyvolávají polemiky internetové veřejnosti.

Gábor Stier 28.11.2016

Jeden ze záplavy memů na téma Natalija Poklonskaja. foto: Knowyourmeme.com

Jeden ze záplavy memů na téma Natalija Poklonskaja.

Odhlédne-li se od všechny a vše převyšujícího Vladimira Putina, pak je dnes největší ruskou hvězdou internetu bezpochyby Natalja Poklonská. Po velmi pohledné 36leté bývalé vrchní státní zástupkyni republiky Krym a současné poslankyni Státní dumy, která sama vychovává devítiletou dceru, přímo šílí Japonci.

Záznam z její první tiskové konference, který byl zveřejněn na stránkách prestižního videomagazínu a jenž odstartoval její popularitu, má již deset milionů zhlédnutí a na sociálních sítích vznikají kluby jejích virtuálních fanoušků, přičemž za vše vypovídá fakt, že jeden z nich založili dokonce její polští příznivci, kteří jinak s Moskvou, mírně řečeno, příliš nesympatizují.

Poklonská se také stala postavou počítačové hry, byla o ní složena píseň, její fotografie jsou masově sdíleny a nejznámější sestřih z jejích snímků, jehož autorem je uživatel, jenž si říká Enjoykin, má již 15 milionů zhlédnutí. V Rusku a na Ukrajině je sice každý její krok vnímán odlišně, ale se zvýšenou pozorností a její často zarážející úvahy a výroky vyvolávají polemiky nejen internetové veřejnosti, ale i politologů.

Nedávno například proběhlo internetem krátké video, ve kterém Poklonská ve své poslanecké kanceláři přijímá vycházející mladou hvězdu francouzské politiky Marine Maréchalovou-Le Penovou.

Nelibost Kyjeva

Poklonská se narodila nedaleko Luhansku a v deseti letech, těsně před rozpadem Sovětského svazu, se přestěhovala s rodinou na Krym. Po absolvování práv na pobočce Charkovské univerzity ve své domovské Jevpatoriji rychle stoupala po kariérním žebříčku státního zastupitelství nejprve ve své užší vlasti a posléze i na celostátní úrovni.

Nedlouho poté, co post krymského vrchního státního zástupce odmítli tři muži, byla do něj jmenována Natalja Poklonská, což se Kyjevu velmi nelíbilo

Majdan a převzetí moci ji proto zastihly již v Kyjevě, přičemž se nedokázala smířit s rozmachem bouřlivého nacionalismu. Podala proto výpověď, kterou zdůvodnila tím, že nedokáže sloužit zemi řízené bandity. Její tehdejší nadřízený se ji pokoušel uklidnit a nakonec jí doporučil, aby si vzala dovolenou a vše si ještě promyslela.

Poklonská odjela k rodičům na Krym, kde v té době již probíhaly přípravy na referendum o budoucnosti poloostrova. Prokurátorka nabídla veškerou svou pomoc, jen aby se na Krymu neopakovaly události podobné těm v Kyjevě. Nedlouho poté, co post vrchního státního zástupce odmítli tři muži, byla do něj jmenována Poklonská, což se Kyjevu velmi nelíbilo.

Nejprve byla vyloučena z řad státních zástupců, posléze proti ní bylo zahájeno trestní řízení za účast na násilném převzetí moci a nakonec byla přidána na sankční seznam osob se zákazem vstupu do Evropské unie.

Ocenění spíše za práci

Její první tisková prezentace v postu krymské vrchní státní zástupkyně, jež trvala pět minut a 43 vteřin, jí okamžitě přinesla doslova světovou proslulost. Křehká slovanská kráska s tváří panenky, která se v uniformě snažila působit co nejpřísněji, vzbuzuje sice zájem sama o sobě, ale díky expresivnímu výrazu na sdílené nahrávce v ní navíc jeden Japonec rozpoznal potenciální hrdinku filmů ve stylu anime.

U slovanskojazyčné části internetové veřejnosti boduje spíše osobitým projevem způsobeným zraněním obličeje, tím, jak slova cedí mezi zuby, a několika svými výroky. Poklonská se však vůči jí přisuzované roli rusko-japonské „naší Nataši“ již několikrát ohradila a přála by si, aby byla oceňována spíše za svou práci. A bylo by za co.

Poklonská se vůči jí přisuzované roli rusko-japonské „naší Nataši“ již několikrát ohradila a přála by si, aby byla oceňována spíše za svou práci. A bylo by za co.

Ve službách ukrajinského státního zastupitelství totiž byla podepsána pod procesem s bývalým krymským poslancem a prezidentem fotbalového klubu Tavrija Ruvimem Aronovem, vůdcem mafiánské skupiny nechvalně známé jako „Bašmaki“, která ovládala celý poloostrov. V postu hlavní žalobkyně se nedala a díky vytrvalosti dovedla případ do konce. „Odměnou“ za bojovný postoj byla nedlouho poté na schodišti svého domu napadena, v důsledku čehož utrpěla zranění několika obličejových svalů.

Kariéru státní zástupkyně začala Poklonská vyšetřováním několika případů překročení pravomoci ukrajinskými zvláštními silami Berkut, tvrdě vystupovala proti korupci, v důsledku čehož byl zatčen jeden ze spolupracovníků jaltského státního zastupitelství, a zákazem medžlisu, jenž vyvolal ostré reakce, zlomila protest radikálního křídla Krymských Tatarů a hodila rukavici organizátorovi blokády poloostrova Lenurovi Islamovovi.

Popularita díky ženskosti i výrokům

Poklonská je na internetu „populární“ nejen díky své ženskosti, ale i výrokům, které mnohé šokují. Kvůli postoji v otázce Krymu po jejích občas skutečně klopýtavých vyjádřeních pasou liberálové. V těchto kruzích v zásadě vyvolává nelibost její obdiv k poslednímu ruskému carovi Mikuláši II., jehož portrét visí na stěně její kanceláře.

Poklonská je na internetu „populární“ nejen díky své ženskosti, ale i výrokům, které mnohé šokují. Kvůli postoji v otázce Krymu po jejích občas skutečně klopýtavých vyjádřeních pasou liberálové.

Ještě jako krymská vrchní státní zástupkyně osobně předala muzeu v Livadijském paláci sbírku 80 fotografií carské rodiny a jako bývalá studentka hudební školy si na jednom z exponátů, bývalém klavíru carské rodiny, zahrála starou ruskou romanci. Jindy zase prohlásila, že zřeknutí se trůnu postrádá jakýkoliv právní základ, a naposledy prohlásila, že Mikuláš II. je státníkem, jenž utrpěl nejvíce křivd v celé ruské historii.

V souvislosti s tím již jako poslankyně Státní dumy nazvala paradoxem, že tolik nenávisti nevyvolávají ani takové postavy dějin 20. století, jako byl Hitler, Lenin, Trockij nebo Mao. Tento výrok vyvolal v médiích pozornost především proto, že si dovolila postavit vedle sebe Lenina a Hitlera.

Na stranu cara se postavila i v debatách o filmu Matylda, jenž pojednává o jeho poměru s tehdejší známou primabalerínou Matyldou Kšesinskou, a terčem mnoha uštěpačných poznámek se stala i poté, co na vzpomínkové akci k uctění hrdinů druhé světové války známé jako pochod Nesmrtelného pluku defilovala s portrétem Mikuláše II.

Počet příspěvků: 1, poslední 1.12.2016 09:22 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.