Rozpoutá Pecina svým odchodem metelici v ČSSD?

Exministr vnitra při odchodu ze sociální demokracie do SPOZ vyzval oranžové straníky i příznivce k podpoře Miloše Zemana. 

Poté, co se rozkmotřil s ČSSD, se bývalému poslanci, bývalému předsedovi antimonopolního úřadu a exministru vnitra naskýtá nová politická příležitost. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Poté, co se rozkmotřil s ČSSD, se bývalému poslanci, bývalému předsedovi antimonopolního úřadu a exministru vnitra naskýtá nová politická příležitost.

Prezidentské volby a ČSSD? Dlouhodobě pohroma. V roce 2003 sociální demokraté v nepřímé volbě potopili tehdejší hvězdu Miloše Zemana, když v parlamentu nedokázali hlasovat jednotně. Po deseti letech se může Zeman bývalé straně pomstít se vším všudy. Do prvního kola přímé volby jde jako hlavní favorit, kandidáta ČSSD Jiřího Dienstbiera si může namazat na chleba. Co hůř, strana je v otázce podpory prezidentských adeptů rozhádaná. Někteří už kvůli tomu ČSSD opouštějí – třeba exministr vnitra Martin Pecina.

Do strany Pecina vstoupil v roce 2000, tedy v době Zemanovy menšinové vlády, která vznikla na základě nechvalně proslulé opoziční smlouvy s ODS. V sociální demokracii vydržel Pecina třináct let. Zemana vždy obdivoval. Loni v březnu ČESKÁ POZICE jako první informovala, že Pecinu vábí Strana práv občanů – Zemanovci (SPOZ), jejímž čestným předsedou je právě Zeman. Pecina do krajských voleb za zemanovce ještě nekandidoval, nyní ale definitivně z ČSSD odchází – směr SPOZ.

Pecina v neděli na svém facebookovém profilu vyvěsil pohnutky, kterého ho vedly k odchodu. Za nejdůležitější považujeme tuto pasáž:

„Rozpolcený přístup vedení ČSSD k prezidentské volbě je tím důvodem, proč dnes vystupuji ze sociální demokracie. Nemám dnes žádné politické ambice. Chci tímto krokem upozornit na to, že ČSSD opakuje svou chybu z roku 2003. Chci tímto krokem vyburcovat všechny členy a příznivce sociální demokracie. Prosím udělejme vše pro to, aby na pražském hradě byl po dalších pět let člověk, který svými životními postoji prokázal, že je skutečným sociálním demokratem. Podpořte Miloše Zemana v první, ale zejména pak v druhém kole prezidentské volby.“

Pecinův apel

Ze sociální demokracie k zemanovcům v minulých měsících pláchli také senátoři Vladimír Dryml a Jaroslav Palas. SPOZ (vyjma Zemana) nedisponuje osobnostmi, se kterými by ve volbách ve větší míře uspěla. Příkladem jsou loňské krajské volby, které se zemanovcům příliš nepovedly (uspěli jen ve dvou krajích). Několikrát jsme již zmínili, že budoucnost SPOZ stojí a padá s výsledkem Zemana v prezidentských volbách. Pokud expremiér uspěje, bude mít ČSSD problém. Zleva by ji v tom případě ostřelovala nejen KSČM, ale i SPOZ.

Nezapomínejme, že ctitele má Zeman i ve vedení sociální demokracie. Místopředsedové Michal Hašek a Zdeněk Škromach svůj obdiv k Milošovi v posledních týdnech (vzhledem k blížícímu se volebnímu sjezdu a zájmu funkce obhájit) raději utlumili, Marie Benešová však Zemana stále podporuje a je pravděpodobné, že kvůli tomu na sjezdu o místopředsednickou funkci přijde.

Nepodceňujme Pecinova slova. Exministr z dob Fischerovy úřednické vlády v vysvětlení k odchodu z ČSSD totiž apeluje na členy a příznivce oranžových, aby podpořili ve volbách Zemana, neboli aby se postavili zády k Dienstbierovi. Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek před časem uvedl, že kdo nepodpoří stranického kandidáta, ať raději sociální demokracii opustí. Aby se po prezidentských volbách Lidovým domem neprohnala metelice…

Počet příspěvků: 3, poslední 7.1.2013 03:25 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.