Rozpoutá Gazprom světovou fotbalovou metelici?

Šéf ruského energetické firmy hodlá spustit nadnárodní fotbalovou ligu.

Fotbalové mistrovství světa se v Rusku uskuteční až za pět let. Už nyní se však rýsuje konflikt. Šéf ruské státní společnosti Gazprom Alexej Miller v pondělí oznámil, že v Rusku a postsovětském prostoru bude v příštím či přespříštím roce spuštěna nadnárodní klubová soutěž (Unified Football Championship). Problém je, že s návrhem nesouhlasí FIFA, jež mistrovství světa organizuje.

„Je reálné, že soutěž se rozběhne už v sezoně podzim 2014 - jaro 2015. Pokud se vyjednávání protáhnou, máme v plánu začít na podzim roku 2015,“ řekl šéf Gazpromu Miller. Hladký průběh však vyjednávání mít nebudou. Prezident řídící organizace světového fotbalu FIFA Sepp Blatter se v lednu nechal slyšet, že kluby by se měly organizovat v rámci národních lig. „Jde o politiku FIFA a celosvětového fotbalu. Nemáme v plánu posouvat hranice národních fotbalových lig,“ řekl Blatter. V Evropě smí mezinárodní klubové soutěže pořádat pouze evropský fotbalový orgán UEFA.

Je však možné, že evropská federace se postaví spíše na stranu Gazpromu. Podle zdrojů zpravodajského webu Ria Novosti z UEFA považuje tato organizace vytvoření ruské mezinárodní ligy za zajímavý nápad a za šanci, jak dodržovat pravidla UEFA o finanční fair play. Jde o argument, jímž operuje i šéf Gazpromu: ruská nadnárodní soutěž by díky prodeji televizních práv a atraktivitě pro sponzory pomohla klubům dodržovat princip, kdy kluby nesmí utratit více, než samy vydělají. Od letošního roku začnou kontroly klubového financování a od sezony 2014/2015 se mohou udílet sankce za porušování – trestem může být až vyloučení z evropských pohárů.

V první sezoně by dle Millerových plánů mělo dojít ke spojení ruské a ukrajinské první ligy, do budoucna by se pak liga měla rozšířit do okolních zemí, bývalých sovětských satelitů. Návrh podporují silné ruské kluby – například Zenit Petrohrad, CSKA či Anži Machačkala.   

V pondělí se přiklonil na stranu Gazpromu i tajemník prezidenta Vladimira Putina Sergej Ivanov, když si postěžoval na stagnující vývoj ruské kopané. Kritizoval především, že z 16 klubů v první lize je dvanáct ve vlastnictví státu. Podle Ivanova je velkým problémem nerozvinutý trh s televizními právy, což by se se vznikem nadnárodní soutěže mohlo změnit.

UEFA jako most?

Gazprom je důležitým hráčem evropského fotbalu. Ligu mistrů dotuje zhruba miliardou eur, podle Millera by podobnou sumou měl podpořit i „ruskou“ nadnárodní ligu. Dále sponzoruje velkokluby jako Chelsea FC, Schalke 04 a vlastní Zenit Petrohrad, který v létě za posily utratil 80 milionů eur. K tomu přidejme důležité politické konexe: šéf Gazpromu Miller je blízkým spojencem prezidenta Putina.

Spor o ruskou nadnárodní ligu je zajímavý hlavně z hlediska protichůdných postojů FIFA a společnosti Gazprom – to vše jen pět let před světovým šampionátem v Rusku. Jistým mostem pro uklidnění vztahů by se mohla stát UEFA.     

Jak Unified Football Championship hodnotí bývalý šéf marketingu českého fotbalu (STES) David Dušek? ČESKÉ POZICI řekl, že projekty tohoto typu mohou být z hlediska finančního a z hlediska herní kvality výhodnější než lokální soutěže. „Taková regionální liga, ve které by se koncentrovaly kvalitní a bohaté kluby, by mohla být zajímavá i pro český fotbal. Nejlepší hráči z našich klubů by mohli odejít do této soutěže, v tuzemských klubech by se tím uvolnil prostor pro odchovance, kteří by měli větší šanci se prosadit.“