Key Investments: Radnice Prahy 6 rozplétá chobotnici

Před více než čtyřmi roky propukla aféra Key Investments. Stejnojmenná brokerská společnost, dnes již po bankrotu a bez majetku, tehdy připravila několik českých radnic o stovky milionů korun. Na odkrytí vazeb v pozadí kauzy policií čekáme marně.

Advokáti rozplétají pavučinu vztahů v kauze Key Investments..

Advokáti rozplétají pavučinu vztahů v kauze Key Investments.. foto: Alessandro CanuČeská pozice

Advokáti rozplétají pavučinu vztahů v kauze Key Investments..

Koncem loňského roku byla podána žaloba na tři bývalé členy představenstva, o nichž si snad ani naivní člověk nemůže myslet, že by byli mozky celé operace. Žádný další výsledek se nedostavil. Možná až doteď. Případ totiž nenechá spát jedna z podvedených radnic – Praha 6. Té na účtech zbyly toxické dluhopisy firmy Via Chem Group, které jí Key Investments nakoupila do portfolia bez jejího vědomí.

ČESKÁ POZICE sleduje kauzu Key Investments od jejího počátku.

Staré hříchy

Také Via Chem je nyní v insolvenci a z 200 milionů korun, které Praze 6 i s úroky dluží, se zřejmě nikdy mnoho nezaplatí. I tak ale advokáti radnice u Krajského soudu v Českých Budějovicích kauzu dál důmyslně rozplétají. „Praha 6 je připravena spolu s ostatními participujícími věřiteli nadále činit vše, co může být pro věřitele prospěšné, a rozhodně se nemíní vzdát,“ říká Jaromír Vaculík, radní pro oblast ekonomiky a financí za TOP 09.

Kontroverzní finančník by měl události v jihočeském řízení bedlivě sledovat. Právníci totiž vyzvali soud, aby si vyžádal trestní spisy i k dalším kauzám, které se ho týkají.

Radnici v soudním řízení zastupuje advokátní kancelář Rutland Ježek. Její poslední přípis u soudu je nebývale ostrý. Ve zkratce v něm tvrdí, že firmy stojící za Key Investments byly silně propojeny. Nitky přitom ukazují jednoznačně jedním směrem – k podnikateli Petru Sisákovi.

Na jeho úlohu v celé kauze upozorňovala už dlouho řada médií včetně ČESKÉ POZICE a Lidových novin. Je to ale poprvé, kdy se tak silné tvrzení objevuje u soudu (byť jen v rámci insolvence), navíc podpořené písemnými materiály a nezpochybnitelnými vazbami. „Dle dokumentů ze srpna 2008 byl a zřejmě stále je konečným vlastníkem dlužníka pan JUDr. Petr Sisák,“ píší advokáti Prahy 6.

Kontroverzní finančník by měl události v jihočeském řízení bedlivě sledovat. Právníci totiž vyzvali soud, aby si vyžádal trestní spisy i k dalším kauzám, které se ho týkají. Jde o případy CS Fondů a První slezské banky.

Rodinná pouta

Jak na jeho jméno advokáti přišli? Vraťme se ke klíčové společnosti Key Investments, která toxické dluhopisy prodávala. Její slovenská sestra M-Securities (ještě v roce 2008 pod názvem Key Investments, o. c. p.) prováděla v celém propletenci řadu transakcí. Jejím akcionářem prokazatelně byla a pravděpodobně dodnes je česká Maxima pojišťovna. Že ji ovládá Petr Sisák, se považuje za veřejné tajemství.

Ještě v roce 2011, kdy se aféra teprve rozbíhala, byl jako jeden z akcionářů uveden Jaromír Florián mladší. Jde o Sisákova švagra.

Lidové noviny se navíc dostaly k přímému svědectví jednoho ze zaměstnanců. „Pravidelně do pojišťovny docházel. Osobně například lobboval za dohody ve zdravotním pojištění cizinců,“ říká muž, který si přeje zůstat v anonymitě. Podívejme se i na samotnou Key Investments. Ještě v roce 2011, kdy se aféra teprve rozbíhala, byl jako jeden z akcionářů uveden Jaromír Florián mladší. Jde o Sisákova švagra, který mimo jiné vystupuje v řadě dalších firem z propletence (byl také akcionářem Maxima pojišťovny).

Tím ale příběh zdaleka nekončí. Florián se objevil i na dalších zajímavých pozicích. Kromě práce pro vlivnou advokátní kancelář KŠD Šťovíček působil ve společnosti BCD CZ, kde se potkal s belgickým podnikatelem Bertem Stiersem.

Ten nyní figuruje jako ředitel společnosti Taliatella Belgique, která se přihlásila jako jeden z největších věřitelů Via Chem Group a v současné době ovládá s několika dalšími firmami insolvenční řízení. Co to znamená? Lidé, kteří mají spojení s Petrem Sisákem, zjevně „režírují“ i průběh insolvence v Českých Budějovicích. Advokáti Prahy 6 proto opět napadají jejich nepodjatost.

Advokáti rozplétají pavučinu vztahů v kauze Key Investments.

Další terč frontálního útoku

„Bohužel postoj Krajského soudu v Českých Budějovicích příliš věřitelům nenahrává. Máme velice omezené prostředky, jak se takovému postupu bránit,“ říká Jaromír Vaculík (TOP 09), radní Prahy 6 pro oblast ekonomiky a financí. Jak už několikrát upozornili právní zástupci radnice z advokátní kanceláře Rutland Ježek, výše zmíněné netransparentní společnosti jako belgická Taliatella Belgique nebo maďarská Baltis Investment postupují u soudu jako jeden muž. A až nápadně často se s nimi shoduje insolvenční správkyně Vladimíra Jechová Vápeníková.

Via Chem Group, ještě než skončil v insolvenci, uzavřel před svým pádem hned několik transakcí, v jejichž rámci prodal většinu majetku...

Právě ona by měla, alespoň podle posledního vyjádření radnice, být dalším terčem frontálního útoku. Praha 6 na ni totiž podá trestní oznámení. „V rozporu s povinnostmi insolvenčního správce – zejména povinností postupovat odborným způsobem a svědomitě – nepodala odpůrčí žalobu proti některým úkonům dlužníka. Nyní na ni připravujeme trestní oznámení,“ vysvětluje Vaculík.

O co přesně jde? Via Chem Group, ještě než skončil v insolvenci, uzavřel před svým pádem hned několik transakcí, v jejichž rámci prodal většinu majetku. Šlo například o prodej třetiny akcií ústecké chemičky Spolchemie, které odkoupila společnost finančníka Karla Pražáka, bývalého manažera skupiny PPF. Radnice Prahy 6, Prahy 10 a Sokolova chtěly po správkyni, aby transakce, jako byla tato, napadla odpůrčí žalobou. K tomu ale ve většině případů nedošlo. Právě proto nyní Praha 6 chystá trestní oznámení.

Chtějí jen peníze

„S ohledem na procesní aktivitu Městské části Praha 6 zastoupené AK Rutland Ježek mě vaše informace nepřekvapuje, neboť mé potenciální odpovědnosti se AK Rutland Ježek dovolává prakticky v každém druhém podání,“ reaguje Jechová Vápeníková s tím, že kdykoliv se advokáti Prahy 6 u soudu podobných kroků domáhali, byli neúspěšní. A to i u Vrchního soudu v Praze. Zároveň dodává, že na průběh insolvence dohlíží už od počátku státní zastupitelství.

Vápeníková se v roli insolvenční správkyně účastnila hned několika konkurzů, které se přímo či nepřímo týkaly kontroverzního podnikatele Petra Sisáka

„Na straně Městské části Praha 6 je aktivita zřejmě motivována alibismem odpovědných politických zástupců, na straně AK Rutland Ježek jde z mého pohledu o snahu profitovat z tohoto alibismu. Podle dostupných informací již Městská část Praha 6 v souvislosti s tímto řízením vynaložila na činnost poradců částku přesahující 4,5 milionu korun,“ tvrdí Jechová Vápeníková. Pokud na ni bude skutečně podáno trestní oznámení, bude se prý bránit.

Čistě pro pořádek se ale hodí připomenout, co všechno má Vápeníková za sebou. Především se v roli insolvenční správkyně účastnila hned několika konkurzů, které se přímo či nepřímo týkaly kontroverzního podnikatele Petra Sisáka. Vápeníkovou jmenoval soud například správkyní zkrachovalé Setuzy. Tam ji dokonce někteří věřitelé přímo označili za podjatou. Mimo to je také členkou místního sdružení ODS v Praze Kolovratech.

Příklady věřitelů Via Chemu.

Počet příspěvků: 1, poslední 24.5.2015 10:29 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.