Rozpad koalice v Praze, nebo manévry ODS kvůli kauze Březina?

V zastupitelském klubu občanských demokratů na pražském magistrátu roste počet kritiků spolupráce s ČSSD. Dle nich jim prý dělá ostudu.

Ondřej Koutník 22.11.2011

Prvního náměstka pražského primátora Karla Březinu (ČSSD) čeká ve středu 23. listopadu soudní stání a hrozí mu až dva roky vězení a zákaz činnosti. foto: © ČTKČeská pozice

Prvního náměstka pražského primátora Karla Březinu (ČSSD) čeká ve středu 23. listopadu soudní stání a hrozí mu až dva roky vězení a zákaz činnosti.

Předseda pražských občanských demokratů Boris Šťastný zaslal ze zasedání Regionální rady ODS Praha ČESKÉ POZICI SMS, že navrhuje ukončit na magistrátu koalici s ČSSD. „Praha se v koalici ODS a ČSSD, kterou provází řada neshod a střetů, řítí do rozpočtové pasti v podobě drastického zadlužení a neschopnosti úspor investičních i běžných výdajů ve všech resortech. Právě jsem navrhl ukončení koaliční smlouvy s ČSSD na pražské radnici. Požaduji okamžité jednání o nové pražské koalici rozpočtové odpovědnosti s TOP 09,“ napsal Šťastný.

Šéf pražské ČSSD Petr Hulinský ČESKÉ POZICI sdělil, že ho zaskočilo a zklamalo, že se o Šťastného pondělním návrhu dozvěděl z médií. Plán ODS ukončit pražskou velkou koalici by proto nemusel být až tak horký, jak by se mohlo na první pohled zdát. Mohlo by jít totiž pouze o jakési zajištění, kdyby soud, který čeká prvního náměstka pražského primátora Karla Březinu (ČSSD) ve středu 23. listopadu, skončil v jeho neprospěch.

Státní zástupci nedávno navrhli obžalovat Březinu za zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění a hrozí mu až dva roky vězení a zákaz činnosti. Březina v minulosti působil ve statutárních orgánech společností Porcela Plus a Concordia, které zkrachovaly. Zastupoval v nich věřitele. Pokud firma krachuje, nesmí člen vedení firmy v následujících třech letech vstoupit do představenstva či dozorčí rady jiné společnosti. Nebo musí své členství v předchozí firmě oznámit představenstvu „nové“. To podle policie Březina neudělal.

Podle dobře informovaného představitele pražské ČSSD se kvůli Březinově kauze velká koalice v hlavním městě začala značně otřásat. V zastupitelském klubu ODS na pražském magistrátu totiž začal růst počet kritiků spolupráce s ČSSD. Dle nich je prý trvale poškozuje a dělá jim ostudu. Důkazem vnitřní nejednoty pražských občanských demokratů ve věci vládnutí s ČSSD bylo hlasování na začátku listopadu, které skončilo jen těsně (deset ku osmi) v Březinův „prospěch“. Klub ODS tehdy rozhodoval, zda podpoří návrh zastupitelů za TOP 09 zařadit do programu jednání zastupitelstva projednání bodu, který se týkal Březinovy kauzy.

Podle představitelů vedení TOP 09 žádná konkrétní nabídka od ODS na stole neleží a není prý jisté, zda Šťastného pondělní návrh je skutečným „ručníkem v ringu“

Pražská radní Aleksandra Udženija tehdy v rozhovoru pro ČESKOU POZICI uvedla: „Zastupitelé za ODS návrh na zařazení bodu do programu jednání nepodpoří. Vůbec se mi však nelíbí, že nás ČSSD a především Karel Březina zatahují do jejich sporu. Náměstek Březina by se podle mého názoru neměl schovávat za koaliční smlouvu a sám by měl požádat o projednání bodu, který se týká jeho kauzy. Jinak nás dostává do nepříjemné situace.“

Pražskou ČSSD zmítá několik skandálů. Kromě zmiňovaného náměstka Březiny má problémy i šéf pražské ČSSD Petr Hulinský, dále někdejší radní Lukáš Plachý (odstoupil v prosinci 2010) a zastupitelé Miroslav Poche a Miloslav Ludvík, přezdívaný Kulich. Vysoce postavený politik v pražské ODS ČESKÉ POZICI pod podmínkou anonymity sdělil, že zastánci velké koalice v Praze jsou zejména Milan Richter, Pavel Klega a Rudolf Blažek. ČESKÁ POZICE je požádala, aby se k této věci vyjádřili, žádný z nich však na dotaz nereagoval.

Pražská TOP 09 by se jednáním nebránila

Podle představitelů vedení TOP 09 žádná konkrétní nabídka od ODS na stole neleží a není prý jisté, zda Šťastného pondělní návrh je skutečným „ručníkem v ringu“. Předseda kontrolního výboru Zastupitelstva hlavního města Prahy (ZHMP) Tomáš Hudeček (TOP 09) na dotaz ČESKÉ POZICE uvedl, že by si ukončení koalice ODS a ČSSD velmi přál, ale že si nemyslí, že by byl rozpad vlády občanských a sociálních demokratů v Praze skutečně na pořadu dne.

František Laudát, předseda pražské TOP 09, pro ČESKOU POZICI uvedl, že zatím žádnou oficiální nabídku neobdržel. „Počkám si, jak se situace bude dál vyvíjet. Samozřejmě bychom před případným oslovením ze strany ODS nemohli uhýbat. To bychom asi jinak voliče zklamali.“

Na otázku, zda by případně do vyjednávání vstupovali s předem danými požadavky, například obsazením funkce primátora, nechtěl Laudát předjímat. „Bylo by předčasné takto uvažovat,“ prohlásil Laudát.