Rozhovor z vrcholku okupovaného velkorypadla v Horním Jiřetíně

Aktivisté Greenpeace v pondělí obsadili důlní velkorypadlo pohybující se těsně za hranicí vyhlášených limitů těžby před Horním Jiřetínem.

Čestmír Klos 28.11.2011

Aktivisté Greenpeace se vyšplhali na rypadlo v hnědouhelném dole ČSA u Litvínova těsně před svítáním a zablokovali jeho spuštění. foto: © GreenpeaceČeská pozice

Aktivisté Greenpeace se vyšplhali na rypadlo v hnědouhelném dole ČSA u Litvínova těsně před svítáním a zablokovali jeho spuštění.

Do splnění slibu z vládního prohlášení neprolomit limity těžby hnědého uhlí zbývá vládě už jen pět minut do dvanácti. Připravuje totiž energetickou koncepci, která nerespektuje vládní prohlášení a na návrh ministra průmyslu připravuje prolomení limitů. Aktivisté Greenpeace se rozhodli na hrozící pád koaličních dohod i osobních předvolebních slibů premiéra Petra Nečase symbolicky upozornit: obsadit velkorypadlo Dolu Československé armády a opustit ho právě za pět minut dvanáct. Aby dali Petru Nečasovi ještě šanci předvolební sliby splnit.

Těsně před dvanáctou a jen několik minut před tím, než vrchol velkorypadla opustila, se ČESKÉ POZICI podařilo natočit  krátký rozhovor s aktivistkou Greenpeace Lenkou Pipkovou.

ČESKÁ POZICE: Proč jste zvolili tak komplikovaný protest?

LENKA PIPKOVÁ: Aby byl dobře viditelný a nikdo nepřehlédl, že se nás vláda chystá na několik desítek let uzamknout do energetického skanzenu. Ministerstvo průmyslu vidí v prolomení limitů jedinou možnou variantu dalšího vývoje energetiky.

ČESKÁ POZICE: Jste schopni nabídnout jiné řešení?

LENKA PIPKOVÁ: Využít potenciál obnovitelných zdrojů, které Česko má, v kombinaci s dalšími způsoby výroby elektřiny, které méně zatěžují životní prostředí. Kromě zničení krajiny, likvidace dalších obcí je ještě v sázce dalších 1,3 miliardy tun vypuštěných skleníkových plynů.

ČESKÁ POZICE: Nebojíte se, že kvůli obsazení velkorypadla budete mít osobní problémy? Vždyť dole na vás čeká policie…

LENKA PIPKOVÁ: Jaké problémy? S tím, že nás bude vyslýchat policie? Dopustili jsme se jen přestupku nedovoleného vstupu do těžební zóny. Nic víc. Jaké z toho mohou být problémy?

ČESKÁ POZICE: Stálo to za tu námahu a očekávané nepříjemnosti?

LENKA PIPKOVÁ: Dosud se žádný z politiků ODS k otočení kurzu vůči územním limitům těžby nevyjádřil. Myslím, že po tomto protestu budou muset.

Blokáda velkorypadla měla skončit symbolicky za pět minut dvanáct, nakonec se ale o několik desítek minut protáhla a skončila až v 12.25 hodin, tedy po zhruba šesti hodinách.

Slabí vyhrávají odsunutím problému

Minulý týden skončilo meziresortní připomínkové řízení ke státní energetické koncepci a v nejbližších dnech či týdnech se tak dá očekávat rozhodnutí vlády. Ze všech možných variant ministerstvo průmyslu a obchodu doporučilo, aby vláda přijala právě tu variantu, která počítá s uhlím pod Horním Jiřetínem a Černicemi.

Státní energetickou koncepci nechal rozeslat k vyjádření na ostatní ministerstva ještě Martin Kocourek, připomínky se sbíhají novému ministru Martinu Kubovi. Žádný z dalších ministrů se v meziresortním řízení proti tomuto návrhu neohradil, přestože ve svém důsledku porušuje koaliční smlouvu a je v rozporu s předvolebními sliby předsedy ODS, nyní premiéra Petra Nečase. Nečas tehdy prohlásil doslova: „Budeme nadále hájit vlastnická práva nad zájmem prolomit limity těžby na severu Čech.“

Nový ministr Kuba se už na toto téma nechal slyšet, že zcela jistě tato vláda limity neprolomí, a tím pádem slib dodrží. Schválení této varianty energetické koncepce pouze umožní prolomit limity některé z dalších vlád. Tak však otázka nikdy nestála. Od předvolebních slibů se očekávalo, že nová vláda územní limity, stanovené pouze vládní vyhláškou, lépe legislativně zajistí. A ne, že problém pouze odsune, a to dokonce s návodem na to limity dále nerespektovat.

Související články: