Rozhoupaná koruna se přes hranici 24 Kč za euro nedostala

Čtvrteční odborářská stávka neměla na obchodování s českou měnou vliv.

Obchodování s českou měnou bylo v uplynulém týdnu jako na houpačce. Koruna si počátkem června připravovala pozici pro útok na hranici 24 Kč za euro. Několikrát to skutečně vypadalo, že bude dále posilovat, ale nakonec se tak nestalo. Napětí kolem řešení řeckého dluhu se podepsaly pod oslabení koruny, jež během čtvrtečního dopoledne klesla o 20 haléřů. V závěru týdne však ztráty smazala a v pátek odpoledne se na mezibankovním trhu obchodovala za 24,12 Kč.

Vůči americké měně byla koruna ještě rozkolísanější. Ve čtvrtek dopoledne se dolar dostal až k hranici 17,30 Kč. Své pozice však neudržel a během pátku razantně oslabil.

Dat z domácí ekonomiky bylo málo. V úterý zveřejnila centrální banka stav běžného účtu české platební bilance, který za duben vykázal podle očekávání schodek 6,7 miliardy korun. V záporném saldu se promítla hlavně výplata dividend do zahraničí.

Banky jsou bezpečné

Česká národní banka rovněž zveřejnila výsledky zátěžových testů bankovního sektoru. Dopadly podle předpokladů pozitivně a i při nepříznivém vývoji hospodářství by se kapitálová přiměřenost bank udržela nad hranicí osmi procent. V tomto ohledu jsou české banky často bezpečnější než jejich zahraniční matky.

Ceny českých průmyslových výrobců v dubnu vzrostly meziročně o 6,2 procenta. V růstu se nejvíce projevilo zdražení kovů a potravin na světových trzích. Pozitivně především pro motoristy lze naopak hodnotit snížení ceny ropy. Čtvrteční stávka v dopravě se na vývoji koruny nijak neprojevila.

Zahraničním statistikám dominovala inflační data. Lze pozorovat, že tlak na růst cenové hladiny se začíná stále více projevovat i ve vyspělých státech.

Uklidnění od Merkelové a Sarkozyho

Světové finanční trhy jsou čím dál více ovlivňovány pokračující napjatou situací kolem Řecka. Z této nejistoty profitovala „bezpečná“ aktiva, především dolar, švýcarský frank a na dluhopisovém trhu německé státní obligace. Naopak riziková aktiva utrpěla ztráty.

Euro se vůči dolaru dostalo na nejslabší hodnoty za poslední tři týdny. Část svých ztrát na konci týdne umazalo především díky prohlášení Angely Merkelové a Nicolase Sarkozyho, kteří se dohodli, že situace v Řecku musí být vyřešena co nejdříve. Rizikové prémie dluhopisů v jižních státech eurozóny dále rostly a akciové indexy se propadaly do červených čísel. Ratingová agentura Standard & Poor´s opětovně snížila Řecku hodnocení dlouhodobých závazků na potupných CCC. Pokud bude rychlost snižování ratingu u této země pokračovat, budou muset pro ni ratingové agentury zavést nový stupeň.