Rozhodnuto: Sazka je v konkurzu

Aktualizováno. Vrchní soud zamítl odvolání společností Gladiolus a E-Invest proti rozhodnutí, které loterijní firmu poslalo do konkurzu.

Aleše Hušáka a pozoruhodné množství českých finančníků čekají napínavé měsíce. Boj o Sazku se hned tak nerozhodne. foto: © ČTKČeská pozice

Aleše Hušáka a pozoruhodné množství českých finančníků čekají napínavé měsíce. Boj o Sazku se hned tak nerozhodne.

Aktualizováno. Vrchní soud potvrdil rozhodnutí městského soudu: Sazka je v konkurzu. Zamítl tak odvolání společností Gladiolus a E-Invest proti rozhodnutí městského soudu z konce května o řešení úpadku Sazky konkurzem. Odvoláním Aleše Hušáka, respektive Sazky jako dlužníka, se soud po jeho včerejším stažení nezabýval.

Pro další osud Sazky a kroky hlavních soupeřů o její ovládnutí je toto rozhodnutí Vrchního soudu klíčové. Insolvenční správce se bude nadále zbavovat neloterijních aktivit firmy, ve spolupráci s největšími věřiteli oživovat loterijní byznys a snažit se tím zvýšit cenu Sazky pro budoucí prodej.

Kdyby vrchní soud vyhověl odvoláním a rozhodnutí o konkurzu zvrátil, nastalo by zřejmě období chaosu. Nebylo by asi příliš dlouhé: největší věřitelé, PPF Petra Kellnera a KKCG Karla Komárka ml., na konkurzu trvají, takže věřitelský výbor by zřejmě rozhodl okamžitě. Pak by se čekalo na svolání nové schůze věřitelů, která by s největší pravděpodobností o konkurzu rozhodla znovu.

Překotné šachování

V posledních dnech a hodinách před zveřejněním verdiktu se ale kolem Sazky ještě děly věci. Na scéně defilovala sebejistá prohlášení spolumajitele skupiny Penta Marka Dospivy i překvapivé tahy dosavadního předsedy představenstva Sazky Aleše Hušáka. A také jedna „zpackaná“ valná hromada Sazky. Stručný přehled nejčerstvějších událostí:

  • Minulý týden přišly Hospodářské noviny s informací, že se ČSTV jako majoritní akcionář Sazky chystá dosadit na post předsedy představenstva bývalého finančního ředitele Jana Prádlera. Ten přijetí nabídky podmiňuje tím, že bude zrušen konkurz, čímž by teoreticky mohla být ve hře i varianta reorganizace.
  • V neděli zveřejňil server motejlek.com informaci, že Dospiva při zahajovací party letošního karlovarského filmového festivalu prohlašoval v Becher’s Baru v Grandhotelu Pupp, že Vrchní soud konkurz zruší. Tato spekulace se v právních kruzích objevovala již během června.
  • „PPF a KKCG jsou přesvědčeni, že pro zrušení rozhodnutí o konkurzu není žádný faktický ani právní důvod. Nicméně, pokud by přesto vrchní soud přikročil k tomuto kroku, PPF a KKCG coby reprezentanti většiny věřitelů nepochybně v novém řízení znovu rozhodnou o konkurzu Sazky,“ reagoval na informace motejlek.com mluvčí skupiny PPF Alexej Bechtin.
  • V pondělí spustila sázková kancelář Fortuna, která patří do impéria Penty, vlastní číselnou loterii Loto. Stala se tak druhým reálným konkurentem dosud monopolní Sazky v tomto segmentu hazardního trhu. O týden dříve odstartoval Tipsport svou číselnou loterii nazvanou Tipšestka.
  • V úterý měla proběhnout mimořádná valná hromada Sazky. Předjímalo se, že bude znamenat definitivní konec angažmá Aleše Hušáka ve firmě. ČSTV již dříve oznámil, že pokud Hušák před valnou hromadou nerezignuje na funkci předsedy představenstva, prosadí jako většinový akcionář jeho odvolání.
  • Půl hodiny před oficiálním začátkem valné hromady Hušák oznámil, že stáhl svá odvolání proti vyhlášení konkurzu. Na poslední chvíli prý otočil a nabídl dohodu největším věřitelům Sazky, skupinám PPF a KKCG. „Slíbil jim, že když zůstane ve funkci, stáhne z vrchního soudu odvolání proti konkurzu Sazky,“ řekl serveru iHned.cz zdroj informovaný o situaci.
  • Mluvčí skupiny PPF Alexej Bechtin reagoval, že údajná dohoda PPF s Hušákem je nesmysl. Dle Bechtina „PPF trvá na dokončení konkurzu, což mimo jiné znamená odchod Aleše Hušáka ze Sazky“.
  • Mimořádná valná hromada Sazky vůbec nezačala. Většině akcionářů se totiž nepodařilo prokázat se svými akciemi – zůstaly zamčené v trezoru v sídle Sazky. „Dnes nebylo možné se v šedesátiminutové lhůtě dostat do trezoru, kde byly akcie, protože v budově nebyli lidé, kteří mají k trezoru přístup,“ uvedla mluvčí insolvenčního správce Josefa Cupky Lenka Tichá. Zároveň potvrdila, že Hušák zůstane předsedou představenstva Sazky do konání náhradní valné hromady, která by měla proběhnout 22. srpna.
  • Dnes odpoledne vydal Aleš Hušák tiskové prohlášení, v němž vysvětlil, proč stáhl své odvolání: „Reagoval jsem tím na prohlášení zástupců věřitelského výboru společnosti, který uvedl, že pokud by Vrchní soud v Praze k odvolání Sazky konkurz na její majetek zrušil, budou členové tohoto výboru, jež reprezentují většinu věřitelů společnosti, hlasovat znovu pro prohlášení konkurzu. Z uvedeného je zřejmé, že cesta k reorganizaci Sazky je definitivně uzavřena, a mně jako předsedovi představenstva tak nezbylo nic jiného, než minimalizovat škody, které z tohoto rozhodnutí věřitelů vyplývají. Zároveň tím reaguji na informace posledních dní o tom, že celé jednání odvolacího soudu je zmanipulované, dopředu rozhodnuté a provázejí ho pletichy. S tím nechci být spojován.“

Jenže to, že svá odvolání stáhl Hušák, nic neměnilo na situaci. U soudu zůstala ještě dvě odvolání: E-Investu Martina Ulčáka, a také zřejmě klíčové od společnosti Gladiolus. Nyní jsme už moudřejší.